Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou a jak lze pomoci?

Pokud si v prsu nahmatáte neznámou bulku, nemusí to hned znamenat to nejhorší. Spousta žen trpí na cysty v prsu, které úzce souvisí s menstruačním cyklem a produkcí ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů. Jak poznat mastopatii a které kontroly by ženy měly pravidelně absolvovat v rámci prevence rakoviny prsu? Pomůže proti tvorbě cyst v prsu alternativní medicína a vhodná strava? Co doporučuje nutriční terapeutka Pavla Janovská?

Co je mastopatie a jak se projevuje?

Bulka v prsu může být v mnoha případech nezhoubný, tedy benigní, nádor. K benigním nádorům patří především různé cysty. Cysta v prsu se projevuje jako pohyblivý a dobře ohraničený útvar různé velikosti. Některé takovéto cysty, zůstávají neměnné, nebo mají tendence se zvětšovat. Obvykle bývají naplněny tekutinou, ale mohou být i zahuštěné a velmi tvrdé. Chronické vytváření cyst v prsou se nazývá cystická mastopatie a objevuje se nejčastěji u žen v plodném věku.

Pokud si tedy nahmatáte bulku v prsu, je vždy dobré zajít si na ultrazvuk a nechat si prsa odborně prohlédnout. V žádném případě však nemusíte propadat v zoufalství a pláč, pravděpodobnost nezhoubného nádoru, tedy cysty, existuje velmi vysoká. Navíc cysty se chovají úplně jinak než zhoubné nádory prsu. Teprve podrobné vyšetření u lékaře vám může pomoci stanovit rychlou diagnózu a třeba vás ujistit o tom, že žádnou rakovinu prsu nemáte.

Jak na samovyšetření prsu?

Každá žena by si měla pravidelně kontrolovat svá ňadra. Pravidelným samovyšetřením se totiž mnohdy může předejít rakovině prsu. Podrobný návod a další cenné informace přináší náš článek o samovyšetření prsu.

Jak probíhá vyšetření prsu u lékaře?

Pokud zjistíte na svých prsou nějaké změny, neprodleně se objednejte k lékaři. Tyto záležitosti můžete řešit s praktickým lékařem, na gynekologii nebo rovnou v mamologické poradně. V prvé řadě je potřebné udělat ultrazvuk prsou a zjistit rodinnou anamnézu. Lékaře bude zajímat, zda se ve vaší rodině objevila rakovina prsu, anebo mastopatie. V obou případech se jedná o vysoce dědičnou záležitost. Pokud ultrazvuk prokáže tvorbu cyst, nemusíte se ničím znepokojovat. K tomu, že se vám tvoří v prsou cysty, napoví také bolest prsou – mastodynie, ovšem samotná cysta při pohmatu nebolí.

Větší cysty se pravidelně kontrolují, zda nedochází k nějakým změnám, pokud rostou a jsou naplněné tekutinou, někdy lékař doporučí jejich pravidelné odsávání. Kontrola prsou při nezhoubných potížích by měla probíhat pomocí ultrazvuku jednou za půl roku.

Mastodynie – bolest a napětí v prsou před menstruací

Před menstruací, obvykle týden až dva před jejím začátkem, dochází u mnoha žen k premenstruačnímu syndromu, který bývá spojen s tvorbami cyst, napětím v prsou a bolestivosti prsou. Kromě tvorby větších cyst, z nichž některé přetrvávají, vznikají také drobné cystičky, které po skončení menstruace mizí. U některých dívek a žen je to jen pár dnů před začátkem menstruace, u jiných třeba i týden nebo dva. Bolestivost prsou v souvislosti s hormonálními změnami na prsou, ke kterým dochází před menstruací, se nazývá mastodynie.

Tyto pravidelné potíže mívají zejména ženy nad 40 let, u kterých se v souvislosti s hormonálními změnami objevuje výrazná mastodynie. Obvykle jde o oboustrannou tvorbu cyst, ale někdy bolí prsa třeba výrazněji jen na jedné straně. Mastodynie může i souviset s různými metabolickými poruchami nebo s onemocněním štítné žlázy. Je také dobré vědět, že mastopatie a mastodynie mají výrazné genetické předurčení. Pokud těmito potížemi trpí matka, je velká pravděpodobnost, že jimi bude trpět i dcera.

Jak pečovat o prsa při mastodynii?

Prsa zvětšují svůj objem, jsou velmi citlivá a na dotek bolestivá. Zdají se být těžká, jakoby nalitá mlékem. Bolest způsobuje i běžná chůze, natožpak sport a běh, ležení na břiše a podobně. Proto je velmi důležité zejména v tomto období před začátkem menstruace nosit pevnou a dobře padnoucí podprsenku, která vám bolestivě nalitá ňadra podepře. Mnohé ženy si stěžují, že v tomto období vůbec nemohou sportovat. Jiné jsou zase alespoň spokojeny s tím, že mají plný výstřih a minimálně o jedno číslo větší podprsenku.

Jak zvládnout velká prsa při sportu a co mohou způsobovat?

S příchodem menstruace se napětí v prsou uvolní. U některých žen ale mastodynie přetrvává takřka po celou dobu cyklu. Jakmile skončí menstruace, hned pár dní poté se prsa opět bolestivě nalijí. Tyto potíže jsou sice nepříjemné, ale dá se s nimi žít. Navíc je dokáže s poměrně značnou účinností řešit strava nebo také alternativní medicína.

Ultrazvukové vyšetření prsou hradí pojišťovny

Mastodynie a mastopatie patří mezi nezhoubné potíže s prsy a nemají s rakovinou nic společného. Přesto je důležité, abyste chodila na pravidelné kontroly a ultrazvuková vyšetření v doporučených časových intervalech dle rady svého ošetřujícího lékaře. Navíc na ultrazvuk si můžete zajít i sama bez lékařského doporučení. Ultrazvukové vyšetření prsou stojí jen pár stovek, které vám uhradí mnohé zdravotní pojišťovny. Ženy mají na proplácení tohoto vyšetření nárok jednou ročně.

Cysty v prsu a bylinky. Jak může pomoci strava a lidová medicína?

Až překvapivou účinnost mají při mastopatii a mastodynii bylinky a strava. Lékaři obecně doporučují užívání vitamínu E a snížení příjmu kofeinu, tedy omezení pití kávy a černého čaje. Také se nabízí pupalkový olej, jehož užívání po lžičkách má zmírňovat nejen napětí v prsou, ale také další příznaky premenstruačního syndromu. Dále mohou pomoci homeopatika, a to například Lac caninum (psí mléko), nebo Phytolacca decandra (ličidlo obecné).

Nutriční terapeutka Pavla Janovská doporučuje jako prevenci proti mastopatii (tvorba cyst v prsou), mastodynii (bolest a napětí v prsou) a také proti rakovině prsu veganskou stravu. Vysvětluje to tím, že spoustu estrogenů, jejichž nadbytek tyto potíže s prsy způsobují, zbytečně přijímáme ve stravě, a sice v živočišných produktech, například v kravském mléce nebo vejcích. To však ale neplatí pro fermentované potraviny, protože při procesu fermentace se estrogeny ničí.

Další souvislost ale Pavla Janovská vidí v nadbytku tuků ve stravě, což je opět spojeno s nadměrnou konzumací živočišných produktů, a ukládáním tuků, které nepřímo podporují růst estrogenů. Jakmile žena přejde na více rostlinnou stravu a začne sportovat, může se jí v souvislosti s tvorbou cyst v prsou značně ulevit. „Tím, že si dokážeme upravit stravování, docílíme redukce váhy ve spojení s žádanou redukcí tuků. Pohyb, který přidáme, nám jednoduše posílí svalovou soustavu a zajistí i nárůst svalové hmoty. Tím tuk v souvislosti s estrogeny nemá šanci.“ To všechno ostatně nutriční terapeutka Pavla Janovská potvrzuje i z vlastní zkušenosti. Navíc rostlinná strava má spoustu benefitů v podobě protirakovinných účinků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou a jak lze pomoci?