Menu
WomanOnly
Domácnost

Calathea: Rostlina, jež připomíná umělecké dílo. Jak o ni správně pečovat?

Calathea nebo také kalatea je neobvyklá pokojová rostlina, jejíž listy připomínají paví ocas. Zajímavé je, že se každý večer uzavírá vzpřímením listů, aby se ráno mohla opět rozkošatit. Její domovinou je tropický deštný les, kde roste ve stínu vysokých stromů, skvěle se jí však bude dařit také v interiéru. Jak o calatheu pečovat, aby nám vydržela co nejdéle?

Rozmanitost v barvách květů i listů

Jedná se o keříkovitou rostlinu s širokými, zdobnými listy, které se u jednotlivých druhů liší svým vzhledem. Asi nejzajímavější kresbu má druh Calathea makoyna. Poměrně rozšířená Calathea zebrina vyniká purpurově červeným zbarvením spodní strany listů, druh Calathea ornata zase bílými či růžovými liniemi a purpurovými čepelemi listů. Květy mají u jednotlivých druhů rovněž odlišnou barvu. Mohou být fialové, oranžové, žluté, bílé i vícebarevné.

Calathea kvete zhruba od května do srpna. Květy jsou netradičně uspořádané a nacházejí se buď na stoncích, nebo v paždí listů. Díky rozmanitosti barev se calathea hodí do jakéhokoliv interiéru, navíc se velmi dobře snáší s jinými pokojovkami, jako jsou například fíkusy nebo dracény.

Calathea

Zdroj: Shutterstock

Jak pěstovat calatheu?

Péče o calatheu je trochu náročnější, zejména pokud jde o zalévání a vlhkost vzduchu. Nicméně pokud dodržíme několik zásad a dopřejeme této tropické rostlině to, co si žádá, bude náš interiér zdobit dlouhou dobu.

Stanoviště

Ve své domovině se calathea vyskytuje ve stínu vysokých stromů deštných pralesů. I v interiéru jí proto musíme dopřát stín, popřípadě polostín, a to s teplotou přes 20 °C a dostatečnou vlhkostí vzduchu (až 90 %). Je nevhodné calatheu umisťovat do blízkosti topení, klimatizace a dalších zařízení, které vzduch vysušují. Naopak ji musíme pravidelně rosit rozprašovačem, popřípadě ji pěstovat v pokojovém skleníku.

Calatheu nesmíme vystavovat přímému slunci, to znamená, že ji nemůžeme pěstovat za oknem směřujícím na jih či západ. Příliš tmavé stanoviště však také není vhodné, protože by nedošlo k typicky výraznému zbarvení listů.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Zalévání a hnojení

Substrát by měl být neustále vlhký, proto nezapomínáme na pravidelnou zálivku. Ideální je zalévat calatheu odstátou, dešťovou nebo převařenou vodou. Květináč můžeme postavit do misky s vlhkými oblázky, abychom předešli vysychání zeminy.

V období od března do srpna můžeme calatheu přihnojovat, a to dvakrát za měsíc standardním tekutým hnojivem na pokojové rostliny.

Přesazování

Calathea se poměrně rychle rozrůstá, proto je vhodné ji jednou za rok či dva přesadit. Ideálním dobou pro přesazování je jaro. Zemina by měla být humózní, vhodný je běžný substrát pro pokojové rostliny, případně můžeme použít listovku s kůrovým kompostem.

Jak calatheu rozmnožit?

Při přesazování si můžeme calatheu rovnou namnožit. Stačí jednoduše oddělit část i s kořeny a zasadit ji do nového květináče. Další možností je množení prostřednictvím stonků, které necháme zakořenit. Calatheu lze množit i pomocí semen, jedná se však o poměrně náročný proces s nejistým výsledkem.

Calathea

Zdroj: Shutterstock

Na jaké choroby dát pozor?

Pokud se rostlině nedaří, je na vině nesprávná péče. Nejčastěji se setkáváme s hnědnutím a usycháním špiček listů a s opadáváním listů. Oboje je s největší pravděpodobností způsobeno příliš suchým vzduchem. Odumřelé části musíme odstranit a calatheu častěji rosit.

Zkroucené listy se skvrnami signalizují nedostatečnou zálivku. Půda musí být neustále vlhká, nesmí vyschnout ani v období růstu. Řešením je častější zalévání, popřípadě umístění misky s vlhkými oblázky pod květináč. Rovněž je možné pěstovat calatheu v demižonu.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Dalším často se vyskytujícím problémem jsou povadlé, zahnívající stonky. V tomto případě bývá na vině příliš nízká teplota vzduchu, vzácněji přelití. Teplota v místnosti by v nejlepším případě měla přesahovat 20 °C, v žádném případě nesmí klesnout pod 15 °C.

Pokud zpozorujeme, že listy ztrácejí barvu nebo jsou popálené, musíme calatheu ihned přemístit do stínu či polostínu. Důvodem je totiž zcela jistě přímé sluneční záření, na které je rostlina obzvláště citlivá. Pokud tak neučiníme, calathea dříve či později uhyne.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Calathea: Rostlina, jež připomíná umělecké dílo. Jak o ni správně pečovat?