Menu
WomanOnly
Celebrity

Cara Delevingne: Příběh topmodelky, která vyměnila molo za filmové plátno

Mnozí z nás znají Caru Delevingne jako topmodelku s dětskou tváří a výrazným obočím. Za jejím ikonickým obličejem se toho však skrývá mnohem více. Od raného věku se potýká s depresí, přesto si jde za svým a za svůj poměrně krátký život dosáhla mnoha úspěchů. Nefandí jednoznačným definicím a vědomě se brání škatulkování. Naplňuje ji především herectví, ačkoliv se proslavila zejména v modelingu. Co dalšího jste o této cílevědomé mladé ženě možná nevěděli?

Dětství bylo plné stresu, říká Cara Delevingne

Cara Jocelyn Delevingne je anglická modelka a herečka. Proslavila se mimo jiné účinkováním v reklamách značek DKNY, Saint Laurent, Burberry nebo Rimmel. Jako herečku jsme ji mohli vidět například ve filmech Anna Karenina (2012) nebo Sebevražedný oddíl (2016). V letech 2012–2014 získala cenu British Fashion Award v kategorii Modelka roku.

Narodila se 12. srpna 1992 v Londýně stylistce Pandoře Delevingne (rozené Stevens) a developerovi Charlesi Delevingne. Vyrůstala se svými dvěma sestrami – Poppy, která rovněž pracuje jako modelka a herečka, a Chloe, jež je vystudovanou vědkyní a spoluzakladatelkou nadace pro boj s rakovinou děložního čípku Lady Garden. Z otcovy strany má také bratra Alexandra, který se živí jako spisovatel a filmový producent.

Ačkoliv se Cara narodila do prominentní rodiny a její život se zdál na první pohled dokonalý a bezstarostný, neměla vždy na růžích ustláno. „Můj život býval poměrně stresující, protože byl plný chaosu a také starostí, zda jsou všichni v pořádku,“ svěřila se pro časopis Harper’s BAZAAR. Naráží tím na svou matku, která si prošla závislostí na heroinu a jíž byla později diagnostikována bipolární porucha. Delevingne se pohnutou minulostí své rodiny nijak netají a přiznává, že když matku nejvíce potřebovala, bohužel tu pro ni nebyla.

V dětství Cara strávila spoustu času v ordinacích odborníků na duševní zdraví. Trpěla dyspraxií, což je porucha motorických funkcí charakterizovaná problémy s pohybovou koordinací.

Cara Delavigne

Zdroj: Shutterstock

Studovala na internátní škole Bedales School v Hampshiru a od raného věku se zajímala o divadlo a hudbu. V deseti letech začala navštěvovat hodiny hry na bicí, kam ji přihlásili rodiče, aby jí pomohli vybít přebytečnou energii. V 15 letech začala pociťovat deprese, úzkosti a nenávist k sobě samé. „Ty pocity byly někdy tak bolestivé, že jsem mlátila hlavou o strom, abych se omráčila. Nikdy jsem se neřezala, ale škrábala jsem se do krve,“ přiznala před několika lety pro Vogue. Užívala řadu psychotropních látek, což jejímu psychickému stavu zřejmě nepomáhalo. Navštěvovala terapeuty, nicméně pocitů hlubokého smutku a zmaru se zbavit nedokázala.

Začátky modelingové kariéry

Zanechala studia a rozhodla se najít práci. Začala se věnovat modelingu, nicméně trvalo rok, než získala placené zaměstnání. Po mnoha castinzích se konečně dostala na svou první přehlídku a v roce 2011 se stala tváří značky Burberry, což bylo důležitým mezníkem v její kariéře modelky. Nedlouho poté se objevila v reklamních kampaních různých značek včetně H&M, Zara a Chanel. Zúčastnila se přehlídek pro Moschino, Jason Wu, Oscar de la Renta, Dolce & Gabbana, Stella McCartney, Fendi, Victoria’s Secret, Chanel a Burberry. Na první měsíce své kariéry si dle vlastních slov příliš nepamatuje, jelikož prakticky neměla čas se zastavit. S depresí, která ji jednoho dne málem dohnala k sebevraždě, se však potýkala stále.

Do života celebrit, mezi něž se Cara Delevingne bezpochyby zařadila, nekompromisně zasahují média včetně bulváru. Už na prahu dospělosti musela čelit senzacechtivým fotografům, kteří neváhali zveřejnit každé její uklouznutí spojené s alkoholem a dalšími psychotropními látkami. Naštěstí se Cara spřátelila s ostřílenější Rihannou a Taylor Swift, které jí v případě potřeby podaly pomocnou ruku.

Z modelky herečkou

Modeling nebyl tím, čemu by se Cara chtěla věnovat dlouhodobě. Mnohem více toužila po tom stát se herečkou. To se jí podařilo v roce 2012, kdy získala menší roli v romantickém dramatu Anna Karenina. V roce 2014 ji diváci mohli spatřit ve filmu S tváří anděla a objevila se také v epizodě seriálu Playhouse uvádí.

Později si zahrála například v seriálech Carnival Row (2019) a Jen vraždy v budově (2022) či filmech Papírová města (2015), Sebevražedný oddíl (2016), Tulipánová horečka (2017) nebo Her Smell (2018).

Cara Delevingne účinkovala také v mnoha hudebních videoklipech. Spolupracovala například s kapelou Die Antwoord či zpěvačkami Halsey a Taylor Swift.

Osobní život

V rozhovoru pro Vogue Cara řekla, že se v dětství a během dospívání cítila zmatená svou sexualitou a děsila ji představa, že by mohla být homosexuální. „Trvalo mi dlouho, než jsem se s tou myšlenkou smířila. Ve dvaceti jsem se ale poprvé zamilovala do dívky a uznala jsem, že to musím přijmout,“ uvedla. „Ženy jsou to, co mě naprosto inspiruje, ale zároveň i to, co mě stáhlo dolů. Ubližovaly mi jen ženy, především moje matka,“ dodala.

Z hlediska sexuální orientace se však Delevingne nijak nevymezuje. V minulosti navázala partnerský vztah jak s muži, tak se ženami, například se zpěvačkou Annie Clark, známou pod pseudonymem St. Vincent, nebo herečkou Ashley Benson. Před pár lety také oznámila, že je nebinární. Jak ale sama říká, svět showbyznysu ji naučil opatrnosti, proto nerada hovoří o svých minulých i současných partnerech a své soukromí si střeží, zejména pokud jde o milostný život.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cara Delevingne: Příběh topmodelky, která vyměnila molo za filmové plátno