Menu
WomanOnly
Apetit

Češi preferují mořské ryby před sladkovodními, často je konzumují v podobě konzerv

Redakce

Redakce

8. 3. 2018

Tři čtvrtiny mořských ryb obsahují plastové částice, uvádí aktuální studie publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science. Kontaminace může být zásadní hrozbou pro lidské zdraví, protože ryby jsou součástí potravinového řetězce a mohou se dostat až na talíř běžného konzumenta. V ČR tvoří podíl rybího masa jen 13 % celkové spotřeby masa, volba spotřebitelů však nejčastěji padá na ryby mořské, zejména lososa a tresku. Údaje vyplývají ze statistik největší tuzemské databáze potravin Kaloricketabulky.cz.

Češi jedí ryby málo

Z průzkumu webového rádce pro zdravý životní styl vyplynulo, že přibližně polovina Čechů (45 %) konzumuje ryby dvakrát měsíčně, čtvrtina (27 %) je má na talíři dvakrát týdně a jen 6 % si je dopřeje víc než třikrát týdně. Rybí maso tak tvoří pouze 13 % celkové spotřeby masa v ČR. „Ryba na talíři je u nás stále spíš vzácností. Čtyřikrát častěji si Češi dopřejí kuřecí a dvakrát častěji vepřové maso. Rybí maso považují hlavně za dietní a vhodné při redukci hmotnosti. Nejvyšší spotřeba je v lednu a únoru, tedy v měsících, kdy nejvíce lidí dodržuje dietní režimy,“ uvádí Tomáš Pětivoký, zakladatel služby Kaloricketabulky.cz.

Když už rybu, tak z moře

Jedničkou mezi čerstvými rybami je pro tuzemské domácnosti losos (54%), druhou nejoblíbenější je treska (23%), která jejíž spotřeba každoročně roste. Nejoblíbenější rybu mezi sladkovodními druhy, konkrétně pstruha, si dopřejí Češi až jako třetí možnost, pouze v 11 procentech případů. Minimálně se na talířích Čechů objevuje kdysi oblíbený kapr (5%), který se tak stal už jen sváteční pochoutkou.

„Ryby jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vitamínů, jódu a selenu. Ideální je mít ryby na jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Více než například formou úpravy, by se ale lidé měli zabývat původem. Vybírat si ryby lovené před těmi, co jsou chované v sádkách,“ říká Kryštof Veber, profesionální silový a kondiční trenér.

Nejoblíbenější ryby Čechů v roce 2017:

  • losos – 54%
  • treska – 23%
  • pstruh – 11%
  • makrela – 8%
  • kapr – 4%

Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi si rádi mořské ryby dopřávají i v konzervách, především tuňáka. V této formě je zkonzumováno až 90 procent tuňákového masa, čerstvý steak si oproti tomu dopřeje jen 5 procent. Z tuňákových konzerv lidé nejčastěji připravují pomazánky a je také oblíbenou přísadou zeleninových salátů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Češi preferují mořské ryby před sladkovodními, často je konzumují v podobě konzerv