Menu
WomanOnly
Krása

Chcete mít krásné a zdravé vlasy? Naučte se o ně správně pečovat

Pokud toužíte po krásných, lesklých a pevných vlasech, zaměřte se především na jejich výživu, správné mytí a vhodnou péči.

Vyživujte vlasy zevnitř

Množství vlasů i tempo jejich růstu ovlivňuje z velké části genetika. S postupujícím věkem navíc rostou vlasy mnohem pomaleji, objevují se první šediny a zhoršuje se celková kvalita vlasů. I přesto však můžete jejich zdravý vzhled a kvalitu podpořit. Řešením je zdravý životní styl s pestrým a vyváženým jídelníčkem a dostatečným pohybem. Vlasy potřebují hlavně pravidelný přísun vitaminů, minerálů, antioxidačních látek a zdravých tuků.

Důležité živiny pro krásné vlasy:

  • Omega-3 nenasycené mastné kyseliny – dodávají vlasům lesk a chrání je před nepříznivými vnějšími vlivy.
  • Jód – podporuje štítnou žlázu a sekundárně tak zabraňuje vypadávání vlasů.
  • Zinek – ovlivňuje funkci vlasových váčků, urychluje regeneraci kožních i vlasových buněk, stimuluje růst a pomáhá udržovat vlasy zdravé a lesklé.
  • Měď – přispívá k optimální vlasové pigmentaci.
  • Železo – podporuje tvorbu červených krvinek a zabraňuje nadměrnému padání vlasů.
  • Biotin – dodává vlasům lesk, udržuje zdravou pokožku hlavy a redukuje ztrátu vlasů.
  • Vitamin A – regeneruje pokožku hlavu, zabraňuje jejímu vysušování, hydratuje a zpevňuje vlasy.
  • Vitamin C – předchází nadměrnému vypadávání vlasů, bojuje proti šedinám a zaceluje roztřepené konečky.
  • Vitamin B3 – zajišťuje dostatečné prokrvení vlasové pokožky a zachovává vlasové váčky zdravé.
  • Vitamin B6 – má blahodárný vliv na cirkulaci krve, podporuje růst buněk a stimuluje růst vlasů.
  • Vitamin B12 – zabraňuje vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a dodává jim potřebnou sílu.
  • Vitamin E – podporuje krevní oběh, čímž pomáhá vyživovat vlasové folikuly a udržovat je v kondici.
  • Inositol – vyživuje vlasové folikuly a je důležitý pro zdraví vlasů.

Nejlepší péče podle typu vlasů

Mastné vlasy

Rychle se mastící vlasy jsou následkem zvýšené produkce kožního mazu. Mnoho lidí se proti mastným vlasům snaží bojovat častějším mytím. Tato taktika se však většinou nesetkává s úspěchem. Produkce mazu je totiž zcela přirozená a plní důležitou funkci. Maz má antibakteriální účinky a jeho účelem je ochrana vlasů. Pokud mastnotu budete často odstraňovat, mazové žlázy svou činnost ještě podpoří a váš problém se jen prohloubí.

Proč se vlasy příliš mastí?

  • genetika
  • hormonální nerovnováha
  • nešetrná péče
  • nadměrné vysušování pokožky hlavy
  • nevhodné vlasové přípravky
  • stres
  • nezdravá životospráva

Přistupujte k vlasům šetrně

Mastné vlasy myjte podle potřeby. Někomu vyhovuje mytí obden, jinému 2× týdně. Podstatně důležitější než četnost mytí jsou vlasové produkty, které používáte. Nezatěžujte své vlasy přípravky s obsahem silikonů a snažte se nepoužívat ani tužidla. Ideální volbou jsou přírodní šampony. Pokud chcete použít kondicionér nebo vlasový olej, vtírejte ho pouze do konců vlasů a nikoliv přímo na pokožku hlavy. Vlasy oplachujte raději vlažnou vodou, protože horká voda zbytečně aktivuje mazové žlázy.

Suché vlasy

Pokud v sobě vlasy nemají dostatek vlhkosti, cuchají se, jsou křehké, drsné a mají sklon k třepení. Navíc nejsou pružné, není možné je libovolně tvarovat a na pohled vypadají unaveně. Hlavním důvodem suchosti vlasů je ztráta přirozené vlhkosti. Nejčastěji k tomu dochází během léta, kdy často vystavujete hlavu slunci, nebo naopak v zimě, kdy mrzne a fouká chladný vítr. Dalším důvodem suchých vlasů může být snížená produkce kožního mazu.

Hydratujte a pečujte

Suché vlasy volají po hydrataci? Pořiďte si vlasovou kosmetiku, která je přímo určená na suché a zničené vlasy. Kromě šamponu nezapomeňte ani na kondicionér a masku. Pokud zastáváte přírodní péči, dopřávejte si vlasové zábaly s obsahem kvalitních olejů. K péči o suché vlasy si pořiďte kvalitní kartáč s přírodními štětinami, které jsou k vlasům šetrné.

Používejte kvalitní kosmetické přístroje

Jestliže jste majitelkou suchých vlasů, nepřehánějte to s fénováním, žehlením a kulmováním. Pokud ale toužíte po krásném účesu, vyberte si kvalitní pomocníky. Značka Philips přišla s řadou Moisture Protect, která obsahuje žehličku i vysoušeč vlasů. Jejich tajemstvím je senzor, jenž dokáže diagnostikovat kvalitu vlasů a podle ní zvolí správnou teplotu pro vysoušení, žehlení i další úpravu. Díky tomu nedochází k ničení ani vysušování vlasů.

Vlasy s lupy

Ruku v ruce se suchými vlasy jde také suchá pokožka hlavy, která navíc nepříjemně svědí a má tendenci k tvorbě lupů. Ty se mohou objevit v případě nerovnovážné produkce kožního mazu, zánětů, infekcí, nesprávného mytí vlasů i nevhodně zvolených kosmetických přípravků.

Suché versus mastné lupy

Problémy s lupy je důležité řešit co nejdříve. Pokud trpíte na tzv. suché lupy, které jsou způsobené nejčastěji přechody z tepla do zimy, noste v chladném počasí pokrývku hlavy a chraňte pokožku hlavy. Také si pořiďte zklidňující a hydratační šampon, který bude pečovat o suchou kůži na hlavě.

Mastné lupy se lepí k pokožce hlavy a špatně se z vlasů dostávají ven. Nejčastěji se s nimi setkávají malé děti, dospívající, muži a starší lidé. Hlavními důvody bývají zvýšená hladina testosteronu, stres, genetika, kvasinky, trávicí potíže, klimatické změny nebo nedostatek B vitaminů v jídelníčku. O vlasy s mastnými lupy pečujte nejlépe kvalitní přírodní kosmetikou bez silikonů a parabenů. Kůži se snažte pořádně hydratovat a vlasy nemyjte příliš často.

V článku jsme čerpali z informací na https://www.klubzdravi.cz/a/jak-podporit-rust-vlasu

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chcete mít krásné a zdravé vlasy? Naučte se o ně správně pečovat