Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Co na roztřepené konečky vlasů? Oleje, masky a přípravky, které pomohou

Redakce

Redakce

25. 10. 2017

Už je to tady zase – roztřepené konečky vlasů. Která žena by se s takovým problémem aspoň jednou za život nepotýkala? Některé typy vlasů jsou k třepení náchylnější než jiné. Jsou to hlavně vlasy suché, lámavé, nepoddajné a na první pohled bez lesku. S roztřepenými konečky se ale můžete setkat i v případě, že máte jemné nebo dokonce rychle se mastící vlasy.

Jak vznikají roztřepené konečky

Kvalitu vlasů nemůžeme svádět jen na dědičnost. Velký význam mají v tomto ohledu i vnější vlivy, jako je počasí nebo životní prostředí. V létě je vysušuje sluneční záření, v zimě zase vlasy trpí pod náporem mrazu a větru. A tohle všechno se ze všeho nejdřív projeví právě na vlasových konečcích.

Konečky vlasů jsou z celé délky nejméně vyživované, proto jsou suché a mohou se začít třepit. Čím jsou vlasy delší, tím je tento problém přirozeně horší.

Kromě toho je třeba se zamyslet i nad tím, jaké oblečení nosíme. Ať se vám to líbí, nebo ne, i to má totiž významný vliv na kvalitu konečků vlasů, které s topy a svetříky přicházejí do neustálého kontaktu.

Při tření vlasů a umělých vláken, která se dnes k výrobě svršků často používají, dochází k takzvanému elektrizování a vysoušení vlasů. Nejdřív dojde k poškození svrchní vrstvy vlasu a následně i k narušení jeho vnitřní struktury. A problém s roztřepenými konečky je tak na světě.

Jak se zbavit roztřepených konečků

Nejjednodušším a nejefektivnějším řešením je nechat vlasy zkrátit. Roztřepené konečky se tak jednoduše odstraní. To ale nestačí. Je potřeba se o vlasy i dále starat a roztřepeným konečkům se snažit předcházet.

Proto je vhodné vyhýbat se chemické péči, jejímž klasickým příkladem je barvení vlasů. Dávejte přednost produktům, které obsahují co nejvíce přírodních složek.

Při výběru šamponu a kondicionéru dbejte na to, abyste do nákupního košíku dávala jen takové, které jsou určeny přímo pro váš typ vlasů. Pokud máte suché vlasy, asi si nebudete kupovat přípravky pro mastné vlasy a naopak. Vaší kštici by to rozhodně neprospělo.

Stejně tak důležité je ale i jejich správné používání. Šampon proto vždy nanášejte spíš na pokožku hlavy, zatímco kondicionér rozetřete do celých vlasů. Jednou týdně si kromě toho dopřejte i hloubkovou péči. Vhodné jsou k tomu regenerační masky nebo zábaly.

V neposlední řadě zázraky dělá i vhodné rozčesávání vlasů. Investujte do kvalitního a hlavně šetrného hřebenu nebo kartáče. A myslete na to, že správná technika česání začíná u konečků vlasů a pokračuje směrem vzhůru ke kořínkům.

Co na zničené konečky?

Ideálním pomocníkem je arganový olej, který je svými účinky známý už po celá staletí. Arganový olej je pojmenovaný po stromu, z jehož jader se vyrábí – argánie. Ta je velmi vzácná; roste jen v jihozápadním Maroku, odkud se mnohdy ještě tradičně vyráběný olej v posledních letech začal vyvážet do celého světa.

Díky šetrné ruční výrobě, která sestává z vyloupání jader, pražení, drcení a lisování, si olej zachovává spoustu antioxidantů, minerálů, vitamínů a vysoký podíl esenciálních mastných kyselin.

Arganový olej jako elixír na vaši pleť. Co umí a jak ho používat?

Použití arganového oleje

Arganový olej je jedním z přírodních elixírů krásy, které zkrásní doslova celé tělo. Ne nadarmo se mu říká tekuté zlato. Lze ho používat na pleť, ať už jako hydratační přípravek, čisticí tonikum či přísadu do regenerační masky, jako peeling na rty, koupelový olej anebo třeba jako dochucovadlo. V tomto článku se zaměříme na to, jaké jsou jeho účinky a použití na vlasy.

Arganový olej na roztřepené konečky

Arganový olej je součástí spousty vlasových produktů od masek na vlasy, přes kondicionéry až po regenerační séra, určených zejména pro poškozené vlasy. Díky svým přirozeně regeneračním účinkům totiž dokáže zregenerovat i hodně zničené vlasy.

Nejúčinnější je čistý arganový olej, ten je ovšem velmi drahý. Proto častěji volíme mezi různými přípravky s jeho obsahem. Koncentrace arganového oleje pak obyčejně určuje cenu produktu – čím více oleje, tím dražší přípravek.

Proti třepícím se konečkům

Arganový olej ocení zejména dlouhovlásky, které často trápí problémy s roztřepenými konečky vlasů. Pravidelným používáním arganového oleje se ho však lze zcela zbavit.

Pokud se chcete zbavit roztřepených konečků, ideální je používat arganový olej jako bezoplachový kondicionér. Stačí, pokud pár kapek oleje po každém umytí vetřete do ručníkem vysušených vlasů. Přitom se zaměřte hlavně na konečky.

Pro lesklé vlasy

Díky vitaminu E dokáže arganový olej vlasy krásně rozjasnit. Použijte ho proto jako sérum pro lesklé vlasy a vetřete pár kapek oleje do suchých vlasů. Poté vlasy klasicky upravte, budou se krásně lesknout. Tento proces působí i proti krepatění vlasů.

Maska na suché a poškozené vlasy

Pokud vás trápí velmi suché vlasy, případně poškozené například dlouholetým odbarvováním, dopřejte vašim vlasům regenerační bombu v podobě noční masky. Tentokrát budete potřebovat velké množství arganového oleje. To vmasírujte do celé délky vlasů včetně vlasové pokožky, vlasy poté zabalte do igelitu a ručníku a nechte působit přes noc. Ráno vlasy umyjte a žasněte nad rozdílem!

Roztřepené konečky – domácí masky

Maska z arganového oleje je skvělá, ale může být trochu finančně náročnější. Stále ale ještě existuje spousta dalších možností, jak můžete svým poničeným vlasům rychle pomoci. A jestliže jste doteď sázela na kupované a aspoň do jisté míry chemické vlasové masky, zbystřete dvojnásob.

Ne nadarmo naše babičky snad odjakživa sypou z rukávu množství domácích rad. Ony totiž skutečně fungují. Vyzkoušejte některou d domácích masek na roztřepené konečky a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Šampon z vajec

Že jsou vajíčka skvělým pomocníkem na suché vlasy, je poměrně známé. Zkuste si proto připravit jednoduchý šampon, který zatočí s vašimi roztřepenými konečky. Smíchejte dva žloutky, jeden bílek, lžičku medu a citronovou šťávu. Tuto směs opravdu důkladně smíchejte a použijte místo klasického šamponu. Když ji přelijete do lahvičky a uschováte v lednici, nějakou dobu vám vydrží.

Avokádový zázrak

Avokádo je skvělý zdroj vitaminů a zdravých tuků. Jeho blahodárný účinek můžete dopřát i svým vlasům. Stačí, když jeden plod rozmačkáte, nanesete na konečky vlasů a po necelé půlhodince opláchnete.

Kokosový olej

Kokosový olej má podobné účinky jako ten arganový. Vlasy vyživí, posílí, hydratuje a navíc umí zabránit i jejich lámání. Dvě lžíce kokosového oleje vetřete do ještě suchých vlasů. Po jeho vstřebání si umyjte vlasy, jak jste zvyklá – za pomoci šamponu a kondicionéru.

Sérum na roztřepené konečky

Téměř všechny kadeřnické salóny v dnešní době nabízí vyživení vlasů pomocí brazilského keratinu. Jedná se o přírodní produkt, který se využívá k hloubkové regeneraci vlasů. Tato látka je nejen vyživí, ale zároveň pomáhá vlasy chránit před nepříznivými vnějšími vlivy, jako je slunce, vítr, mráz, slaná nebo chlorovaná voda.

Pokud máte radši pohodlí domova, na trhu je dostupná spousta domácích masek s keratinem. Není tedy potřeba vždy chodit ke kadeřnici, ale bez problémů takovou regeneraci zvládnete i ve své koupelně.

Roztřepené vlasy po celé délce

Pokud máte vlasy hodně zničené, je možné, že se vám netřepí jen jejich konečky, ale postižená je celá délka vlasů. Často je to nejvíce patrné na objemu vaší kštice. Vlasy bývají splihlé, bez lesku a bez života. A právě keratin jim dokáže dodat nový objem.

Kromě keratinu a dalších masek je možné dodat vlasům živiny i v podobě zdravé stravy bohaté na vitaminy A, B, E, zinek nebo železo. Tyto živiny můžete tělu mimo jiné dodat i v podobě doplňků stravy, které vám pak mohou velmi výrazně pomoci zlepšit kvalitu vlasů.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co na roztřepené konečky vlasů? Oleje, masky a přípravky, které pomohou