Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Chcete pomoct jiným ženám, ale nevíte jak darovat vajíčka? Poradíme!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

29. 7. 2014

Darovat vajíčka můžete v Česku od 18 do 33 let, podmínkou je jen naprosté zdraví. Dárcovství nenaruší nijak zásadně váš běžný život, doporučuje se jen jeden klidový den. Ušlý zisk v práci vám navíc uhradí klinika, na které budete vajíčka dávat.

Neplodných je pětkrát víc než dárců

V Česku funguje 39 center asistované reproduce, která pomáhají ženám otěhotnět, ale také zajišťují dárce. Těch vhodných je ale stále málo. Například na kliniku reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně dorazí ročně zhruba 200 dárců, ale pacientů je pětkrát víc.

Darovat můžete do 33 let

V České republice smí asistovanou reprodukci podle zákona podstoupit žena ve věku od 18 do 49 let, ideální věk dárkyň je od 18 do 33 let. „Darování vajíček i spermií je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a je založeno na principu anonymity,“ vysvětlil ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík.

Bez honoráře, ale s pokrytými náklady

„Dárcovství je v České republice bezúplatné, avšak dárcům kompenzujeme vynaložené výdaje spojené s darováním a ušlý zisk, zpravidla se jedná o částku kolem 15 tisíc korun,“ říká David Rumpík.

Dárcovství nezasahuje zásadním způsobem do běžného života dárců. Muži se mohou k běžnému životnímu tempu vrátit okamžitě, ženám doporučujeme jeden den klidový režim.

Komu dárcovstvím pomůžete

Dárkyni vajíček potřebují ženy, u kterých nedošlo ke správnému vývoji vaječníků, neprodukují vajíčka vůbec nebo ve velmi špatné kvalitě. Mohou to být i ženy se závažnou genetickou chorobou, kterou by mohly přenést na plod, nebo ženy, které prodělaly chemoterapii.

Jak darování vajíček probíhá

„Na naši kliniku přicházejí darovat vajíčka zpravidla studentky nebo maminky na mateřské dovolené. Před samotným darováním navštíví kliniku minimálně dvakrát. Každá dárkyně musí podstoupit pohovor s lékařem, vyšetření a odběr krve pro stanovení hormonů, pohlavně přenosných onemocnění a genetická vyšetření. Užívání hormonální antikoncepce není překážkou pro darování vajíček. Odběr vajíček se provádí v krátkodobé anestezii,“ řekl David Rumpík.

Muži nejsou tak štědří jako ženy

Zatímco v minulosti byla neplodnost spíš ženský problém, dnes už se příčina neplodnosti dělí rovnoměrně mezi obě pohlaví. Rapidně totiž ubývá mužů s dostatečným počtem a kvalitou spermií. Například před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to 15 milionů. Každým rokem také klesá počet vhodných dárců, z příchozích vyhovuje méně než 20 procent.

„Mužů, kteří naši kliniku navštíví za účelem dárcovství, je navíc výrazně méně než žen. Odběr se provádí v odběrové místnosti kliniky. Po něm se klient do jedné hodiny dozví výsledky, tedy jestli je vhodným dárcem či nikoli. Pokud odebraný vzorek odpovídá požadované kvalitě, lékaři ihned provedou odběry krve na genetické vyšetření a pohlavně přenosné choroby,“ popsal David Rumpík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chcete pomoct jiným ženám, ale nevíte jak darovat vajíčka? Poradíme!