Menu
WomanOnly
Rodina

Chcete se dozvědět vše o růstu druhých zubů? Čtěte dál!

Pokud se vašemu dítěti začaly kývat první zuby, pak se mu pravděpodobně v nejbližší době začnou prořezávat zuby druhé. Měla bystě mít na paměti nejen to, že za první zub nosí víla Zubnička drobné dárky, ale také několik faktů o tomto procesu. Přečtěte si jak přesně probíhá normální vypadávání zubů a kdy už je nutná návštěva zubního lékaře.

Vše má svůj čas

Výměna mléčných zubů za druhé začíná po 6. roce života dětí, s příchodem dítěte na první stupeň základní školy. Nejprve se začnou klubat první stálé stoličky za posledními mléčnými. Po té dochází k postupné výměně řezáků. Špičáky a třenové zuby se mění během 9. – 11. roku. Celá výměna je dokončena růstem druhých a později i velmi variabilním růstem třetích stoliček.

Jak výměna probíhá

Růst stálého zubu pod mléčným způsobí resorpci jeho kořene. Zub postupně ztrácí základnu v kosti a začíná se kývat. Nakonec vypadává. Děti si často s kývajícími zuby hrají a samy je viklají. Obměna zubů je dětmi velmi dobře snášena, protože nebolí a děti tak nejsou vystavovány žádnému stresu.

Kdy je čas dojít ke stomatologovi

Pokud se stálý zub prořeže v nezvyklé poloze a mléčný zub přetrvává, zuby jsou jakoby za sebou, pak kontaktujte vašeho zubního lékaře. Musí totiž mléčný zub odstranit a vytvořit tak místo pro správné zařazení stálého nástupce. Tento zákrok je prováděn při lokálním umrtvení, a tak vaše dítě nemusí mít obavy z velké bolesti.

Důležitá je ústní hygiena i pravidelné prohlídky!

V tomto věku, ostatně jako v každém jiném, je důležitá pravidelná návštěva stomatologa. Ta je u dětí často velmi neoblíbená, to se snaží změnit dlouhodobý preventivní program pro děti Zdravé Zuby, který prostřednictvím soutěže děti k návštěvě stomatologa motivuje. Také je nutné, aby jste dohlížela na pravidelné a důkladné čištění zubů své ratolesti!

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chcete se dozvědět vše o růstu druhých zubů? Čtěte dál!