×
WomanOnly

Chci se rozvést, ale nemám kam jít

Zdroj: Shutterstock.com

Rozvod je nepříjemná situace pro všechny zúčastněné. O poznání jednodušší to mají bezdětné páry.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

V rodinách, kde děti naopak jsou, maminky často řeší, zda situaci zvládnou nejen po stránce organizační (budou po rozvodu na dítě samy), ale také po stránce finanční a v neposlední řadě, kde budou s dítětem či dětmi bydlet.

Samotný rozvod je zdlouhavá záležitost, někdy je to záležitost roku i více než se vyřeší všechny potřebné záležitosti. Proto je třeba obrnit se trpělivostí a postupovat den po dni.

Jediné východisko z nouze x připravovaná záležitost

Situace spojená s rozvodem se dá prakticky rozdělit do dvou skupin. Buď je rozvod jediné východisko z nouze (v případě domácího násilí nebo ohrožení trestným činem z partnerovy strany), a pak je dobré řešit situaci okamžitě.

V opačném případě, kdy existují i jiná východiska, nad kterými byste se mohla zamyslet, a rozvod není neodkladnou záležitostí, je dobré se na situaci dobře připravit, zvážit všechna pro a proti a promyslet si váš budoucí život.

V případě první uvedené možnosti, kdy vám skutečně nic jiného nezbývá, zkuste nezůstat na problém sama a hledat pomoc nejen pro sebe, ale i své děti. A přestože se budete setkávat s nepochopením okolí (často toho nejbližšího), důležité je nevzdat se, jít krok za krokem, neotáčet se zpět a věřit ve zlepšení situace.

Hledejte pomoc u své původní rodiny

Spousta žen se může s klidem v srdci obrátit na svou rodinu a ví, že se jim dostane pomoci. Vždyť nejde jen o pomoc materiální, ale také duševní podporu ve svízelné situaci. Je obvyklé, že se žena za svoji situaci stydí a nechce nic rozebírat s kamarády a známými. V rodině přece tolik nehrozí, že si o vás budou za zády vyprávět sousedky.

Pokud víte, že nechcete se svými dětmi zůstat u rodičů, můžete se domluvit na dočasném řešení či naopak na finanční pomoci, která vám zajistí zařídit si bydlení jinde.

Sociální, psychologické a právní poradenství

Situace v každé rodině může být naprosto odlišná. Takže pokud jste dostala rady od rozvedené kamarádky, nemusí vám vůbec pomoci.

Zkuste si ujasnit a sepsat otázky, které vás napadají a nevíte si rady s jejich řešením. Mohou to být skutečnosti týkající se dětí a jejich výchovy, výživného, rozdělení majetku a zda máte např. nárok na část bytu, který jste s manželem již několik let spláceli.

Poté se podle zaměření můžete obrátit na některou z poraden, které vám vaše otázky zodpoví nebo pomohou najít řešení. A možná zjistíte, že situace nevypadá tak zle, jak se na počátku zdálo.

Existují poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí. Pokud je vaše situace v této oblasti závažná, neváhejte se obrátit na tuto linku.

Azylové domy pro matky s dětmi, lidi bez domova a mladé do 26 let

Úplně nejhůř nemusí být ani v případě, že vám nemá po finanční stránce kdo pomoci a vy víte, že nezaplatíte ani ten nejmenší nájem, abyste měla kde složit hlavu se svým dítětem nebo dětmi.

V každém větším městě naleznete azylové domy, domovy v nouzi a dokonce i azylové domy pro těhotné bezdětné ženy v krizi. Nebojte se na ně s důvěrou obrátit, protože v podobně svízelné situaci se může ocitnout každý. Rozhodně nejste ani první ani poslední.

Kromě zázemí zde navíc můžete využít sociálního, psychologického a často i  právního poradenství, pomohou vám najít práci i zajistit hlídání a nabízejí také různé rozvíjející kurzy pro maminky i jejich děti. Náklady na bydlení jsou v porovnání s nájmem minimální.

Jednou z podmínek ovšem je, že máte snahu řešit svoji situaci.

I když to někdy vypadá, že na vás právě spadl dům plný problémů, zkuste se na situaci podívat reálně a nebojte si říct o pomoc. Často se hromada problémů začne pomalu rozmotávat a váš život znovu nabere správný směr.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*