Menu
WomanOnly
Hubnutí

Chia semínka a hubnutí. Jak s nimi zacházet a na co si dát pozor?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 8. 2016

Pokud se zrovna snažíte zdravě zhubnout, jedním z vašich věrných pomocníků se mohou stát semínka chia. Jako s každými semínky je však potřeba zacházet s nimi opatrně. Jak užívat chia semínka při hubnutí a na co si dát pozor?

Chia semínka a hubnutí

Chia semínka pomohly s hubnutím mnoha lidem, kteří si po vyzkoušení mnoha „zaručených“ diet, rychlého shození pár kil a jejich opětovaného návratu v podobě obávaného jo-jo efektu, již nevěděli rady.

Základem zdravého hubnutí, které sice může být pomalejší, avšak jeho výsledky jsou trvalejší a bez nežádoucích vedlejších účinků, je nahradit nezdravé tuky zdravými v podobě Omega-3 mastných kyselin a k tomu konzumovat velké množství vlákniny, která vám dodá pocit zasycení. A přesně tyto látky se v chia semínkách nacházejí.

Chia semínka. Co na nich všichni vidí a jak je používat v kuchyni?

Chia semínka – zdravé hubnutí

Vedle toho chia semínka obsahují velké množství proteinů, které jsou nezbytné pro zabránění ztrátě svalové hmoty během hubnutí. Pokud při dietě omezíte přísun sacharidů a tuků, ale zároveň tělu nedopřejete dostatečný přísun bílkovin, začne si energii vyrábět z vlastní svalové hmoty. Místo toho, abyste hubla tuky, tak hubnete svaly.

Úbytek svalové hmoty se projeví nejen snížením vaší tělesné výkonnosti, ale v konečném důsledku i v oslabení výsledků celého hubnoucího snažení. Dojde totiž ke zpomalení metabolismu, které zpomalí i proces hubnutí. Lidé, co drží dietu, mají rovněž často nedostatek důležitých minerálů a vitamínů, které rovněž najdete v chia semíncích.

Chia semínka na hubnutí

Při konzumaci chia semínek se však na hubnutí nejvíce podepisuje gel v nich obsažený, který vytváří v žaludku bariéru, která dokáže zpomalit činnost trávicích enzymů – přeměna složitých cukrů na jednoduché je delší, což ústí v delší pocit zasycení. Navíc dochází ke zmírnění kolísání hladiny cukru v krvi, což se projevuje menší chutí na sladké, kterému se při dietě snažíme vyhýbat. Kromě hubnutí vám pravidelná konzumace chia semínek pomůže také k podpoře zdraví srdce a cév a snížení hladiny cholesterolu.

Chia semínka při hubnutí – jak používat

Chia semínka můžete přidat takřka do jakéhokoliv pokrmu, který díky nim bude mnohem sytější. Můžete jím ozvláštnit například zeleninové saláty, sushi, anebo je přidat do pečiva místo vejce (1 vejce nahradíte polévkovou lžící ve vodě nabobtnaných semínek).

Z chia semínek si také můžete udělat energetický nápoj: nasypte 2 lžičky semínek do sklenice vody a nechte 20 minit odstát. Poté můžete dochutit medem, mátou či citronem.

Chia semínka při hubnutí – na co pozor

Pokud se s chia semínky snažíte zhubnout, vzhledem k jejich vysoké energetické hodnotě si musíte dávat pozor na jejich množství, jinak se dočkáte přesně opačných účinků. Doporučená denní dávka je 15 gramů, tedy zhruba 2 polévkové lžíce, což byste neměli překračovat.

Chia semínka byste také nikdy neměli konzumovat samotné a zapíjet je při tom vodou. Jelikož jsou hydrofilní, což znamená, že absorbují vodu, mohlo by dojít k jejich nabobtnání někde v trávicích cestách a následným zdravotním potížím.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chia semínka a hubnutí. Jak s nimi zacházet a na co si dát pozor?