Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Chodíte v noci často na záchod? Co dělat, abyste nemuseli

Časté močení v noci je jednou z hojných civilizačních nemocí. Jestli nykturií, jak se tato choroba odborně nazývá, trpíte, dáme vám nyní několik tipů, jak na ni.

Probouzíte se několikrát během noci s potřebou odskočit si na záchod? Pokud ano, jistě dáte za pravdu, že je to nepříjemné. Nejen, že se díky tomu pořádně nevyspíte, když několikrát za noc musíte vstávat, ale ještě vám pak zase nějakou chvíli trvá, než usnete. Navíc tím rušíte i svého partnera.

Tato choroba, nazývána jako nykturie, je velmi častým zdravotním problémem, který se projevuje tím, že se nemocná osoba jednou či vícekrát za noc probouzí s pocitem potřeby močení.

Onemocnění nejčastěji postihuje starší mužskou generaci okolo padesátého roku života a poměrně často ji způsobuje zvětšená prostata.

Co dále způsobuje nykturii?

  • oteklé nohy často spojené s problémy se srdcem
  • užívání léků na podporu močení
  • obrácený denní režim, často u mužů, kteří dříve pracovali v noci
  • nestabilita močového měchýře a následné jeho záněty
  • cukrovka, pokud není včas léčena
  • nadměrné pití tekutin před spaním

Jak si ulevit?

  1. Napijte se naposledy už tři hodiny před tím, než si půjdete lehnout.
  2. Zkuste si po dobu jednoho týdne zapisovat, co a v jakou hodinu jste během celého dne vypili a jak se to projevilo na vaši noční potřebě močení.
  3. Nepijte před spaním horkou kávu.
  4. Pokud máte podezření, že by vaše zdravotní problémy mohlo způsobovat jiné onemocnění, například infekce močových cest nebo cukrovka, navštivte svého praktického lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chodíte v noci často na záchod? Co dělat, abyste nemuseli