Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Chytrá karanténa. Jak funguje nový systém v boji s koronavirem

Redakce

Redakce

26. 3. 2020

Protikoronavirová opatření jsou náročná na psychiku i finanční situaci mnohých z vás. Zatím stále platí a není vůbec jisté, kdy dojde k jejich rozvolňování. Jakmile tato situace nastane a podle vlády by to mohlo být někdy kolem Velikonoc, nastoupí tzv. chytrá karanténa. Jiná cesta nejspíš neexistuje, ale úspěch je nejistý. Co všechno obnáší?

V čem spočívá chytrá karanténa?

„Po Velikonocích, někdy kolem dvanáctého dubna, budeme některá opatření zmírňovat. Zároveň chceme nastartovat systém, který bude vyhledávat kontakty mnohem rychleji, aby bylo možné udržet reprodukční číslo v příznivých hodnotách, mezi 1,2 až 1,3,“ řekl v úterý na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu, Roman Prymula.  Podle něj je velmi důležité nastartovat hlavně průmysl, aby se ztráty z něj dále neprohlubovaly.

Jakmile bude někdo pozitivní, bude nutné vytipovat během maximálně tří dnů kontakty takto pozitivních lidí, co nejrychleji je otestovat a izolovat zase jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, se musí pak vydezinfikovat. Aby mohl celý systém fungovat, je důležité razantně zvýšit počet testovaných vzorků denně.

Vytipovaní lidé budou osloveni a zůstanou v karanténě. Pak za nimi přijede tým, který odebere vzorky. Do nového způsobu se má výrazně zapojit i armáda.

Jak nezničit vztah s partnerem během karantény? Řiďte se těmito radami

Speciální systém

Technologické řešení pro Chytrou karanténu připravují některé české technologické firmy a dobrovolníci. Soubor opatření má chránit a oddělit nemocné a potenciálně nakažené od zdravé populace. Není tedy určené vysloveně jen na tuto situaci.

Systém s názvem Covid ARC má zvládnout přijímat a zpracovávat informace o tisících nakažených za den, kontaktovat je a získat informace o dalších, potenciálně rizikových lidech. Dosud tuto činnost zastávali hygienici, ale ti už logicky nemohou nápor zvládnout.

K trasování Covid ACR používá geolokační data od operátorů. Ale pozor! Uživatel musí souhlasit. Velice to zjednoduší a urychlí celou práci, protože dosud museli hygienici každému nakaženému zavolat a zjišťovat, s kým přišel do styku během posledních 14 dní. Data, která budou vyhodnocována, jsou zejména ta o poloze uživatele od mobilních operátorů a data o používání platební karty od bankovních institucí. Díky tomu bude sestavena mapa místa, na které se nakažený člověk pohyboval.

Pokud by celá myšlenka chytré karantény byla spolehlivá, znamenalo by to (snad) útlum přílivu nových pacientů pozitivních na koronavir a snížilo by se bezpečnostní riziko pro lidi v České republice. Vláda by pak mohla polevit v některých, v současnosti, zavedených opatření.

Testovací provoz má začít má začít do 14 dnů a po dvou týdnech zkušebního provozu začne chytrá karanténa běžet naplno. Po Velikonocích bychom se tak teoreticky mohli konečně dočkat určité svobody.

Přestaňte kouřit a přenechte lůžko v nemocnici nemocným koronavirem, vyzývají lékaři

Co je reprodukční číslo?

Reprodukční číslo udává počet osob, které se v průměru mohou nakazit od někoho nemocného. Když je vyšší než jedna, epidemie se stále rozrůstá. Jakmile spadne pod jedničku a drží se tam, zaniká. Naše vláda pracuje s předpokladem, že když se Covid-19 šíří volně, má reprodukční číslo 2,64. Uzavření škol je snížilo na 1,84 a omezení volného pohybu osob na 1,2. Jde ale opravdu jen o předpoklad a nelze ho podložit žádným měřením.

Aplikace Mapy.cz

Koho zajímá, jak se šíří koronavirus v současné době, může využít aplikaci Mapy.cz, kde lidé sdílejí svou polohu a díky tomu se dozví, zda se někde v jejich okolí objevil člověk pozitivně testovaný na Covid-19

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chytrá karanténa. Jak funguje nový systém v boji s koronavirem