Menu
WomanOnly
Velikonoce

Co dát dětem k Velikonocům? Se sladkostmi šetřete!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

14. 4. 2017

Velikonoce jsou oblíbenými svátky hlavně pro děti. Na koledách dostávají sladkosti, perníčky a jiné dobroty. Pokud se bude i u vás stůl prohýbat pod velkou spoustou jídla a děti vykoledují celé balíčky čokolády, riskujete nejen žaludeční potíže, ale i zdraví vašich ratolestí.

 

Nevhodné stravovací návyky, skladba jídelníčku a životní styl rodiny patří ke snadno ovlivnitelným rizikovým faktorům dětské obezity. Přesto každoročně přibývá dětí s nadváhou a s ní spojenými zdravotními komplikacemi. Pod tíhou nadbytečných kilogramů trpí pohybový aparát, ale stoupá i riziko onemocnění cukrovkou. Při těžší obezitě jsou navíc ohroženy všechny tělesné orgány.

Obézním dětem hrozí téměř nevyhnutelně i psychosociální problémy, které zahrnují nízké sebevědomí a pocit izolovanosti, které mohou v dopělosti vyústit až v těžké deprese.

Kontrola je jedinou cestou

„Velký problém je, že si děti mohou od malička samy vzít, co chtějí. Kdykoli a cokoli, naprosto nekontrolovatelně a nepravidelně. Jejich jídelníček je rozbouraný a rodiče mi pak často v ordinaci přiznávají, že jejich dítě sní, na co přijde,“ popisuje lékařka Alexandra Moravcová.

Rodiče výrazně ovlivňují stravovací návyky svých dětí, jsou vzorem. Ti, kteří servírují nadměrně velké porce sobě, udělají to samé i svým dětem a tím výrazně přispívají k jejich nadváze.

Ani Velikonoce nemusí být katastrofou, dbejte ale na kvalitu a dostatek pohybu

„Žádné svátky by neměly představovat zátěž pro náš organismus, ale tradic se nemusí vzdávat ani děti, ani dospělí. Stačí se držet zásady všeho s mírou a vybírat kvalitní potraviny a nezapomenout na pohyb,“ radí nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí Hana Knížková.

Proto vybírejte čokoládu s minimálním obsahem kakaa 75 % a koledu schovejte na zahradu, ať ji děti co nejdéle hledají a mají dostatek pohybu. „Dbejte také na to, aby děti nemlsali mezi jídly, tedy aby vlastně nejedly pořád,“ upozorňuje Hana Knížková.

V České republice se ročně zkonzumuje 60 000 tun čokolády, což je zhruba 6 kilogramů na osobu. Čokoládu neodmítne skoro žádný Čech a zhruma 55 % lidí u nás ji konzumuje i několikrát týdně. A na Velikonoce se spotřeba laskominek zvyšuje téměř o 100 %.

Sladkosti dětem úplně nezakazujte

Ať děti chtějí, nebo ne, mají sladkosti v průběhu roku pořád k dispozici. Doma, ve školce, ve škole, na návštěvách, oslavách, i jinde. Dostávají je jako odměnu, ale i bolestné. „Úplně sladkosti z jídelníčků dětí vyloučit je nesmysl, protože děti se k nim stejně dostanou a jak známo, zakázané ovoce chutná nejvíce,“ myslí si lékařka Moravcová. Jedna kvalitní laskomina v týdnu a jedna o víkendu podle ní žádnému dítěti nemůže ublížit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dát dětem k Velikonocům? Se sladkostmi šetřete!