Menu
WomanOnly
Rodina

Co dělat, když dítě mluví sprostě

Alena Zelová

Alena Zelová

26. 2. 2014

Dříve či později uslyšíte jaderná slovíčka z úst vašeho andílka. Bohužel, této trapné situaci se nevyhnete. Co dělat, když vaše dítě mluví sprostě?

Jak reagovat?

Je jen otázkou času, kdy vaše dítko hodí do větru některé ze sprostých slovíček a bude čekat na vaši reakci. Nejčastěji to zkouší na ty nejbližší a postupně rozhazuje sítě dál a zkouší to třeba na babičku či dědečka, které takové slovo ještě více zaskočí než vás.

Jak v takových případech reagovat? Nejlépe nereagovat vůbec a celou situaci přejít. Dítě čeká na reakci, a vybouchnete-li, mne si ruce, že je úspěšné. Otázky tipu: „Odkud to máš?“ a sáhodlouhé vysvětlování si odpusťte.

Pokud se sprostá slova stále vyskytují ve slovníčku vašeho dítěte, tak mu dejte jasně najevo, že se to nedělá. Rázně řekněte: „Taková slova neříkej!“ Často následuje otázka: „…a proč??“ Na to odpovězte, buď že tento výraz nemáte ráda nebo, že nejste k…. Snažte se, aby dítě pocítilo, že dané slovo vám ubližuje a tím ho rovnou budete učit úctě k ostatním.

Chápe dítě sprosté výrazy?

Dítě nechápe význam sprostých slov. Vidí, že je dospělí nebo spolužáci ve školce či škole používají, říkají je rázně, jasně, a tak sami zkouší. Slyší je od rodičů, proto si dávejte pozor na pusu, co doma říkáte. Kroťte se, když vás někdo namíchne. Třeba si najděte nějaký jiný, neškodný, výraz, který budete používat v daných situacích.

Jak trestat a zabránit?

Jak již bylo řečeno, dítě nechápe daný výraz, proto byste jej neměli trestat. Dostatečným trestem by mělo být jeho uvědomění, že udělal chybu a styděl se za to.

Naučte se věty: „Jsi zlý kluk/holka, takové ošklivé věci se neříkají!“, „Jsi ošklivý/ošklivá na mě!“, „Nejsem hajzl a taky ti tak neříkám!“ apod. Jasné a rázné věty, které dítě upozorní na chybu. Sáhodlouhé vysvětlování dítě nepochopí.

Kluci mají penis, holky mají vagíny

Vysvětlovat můžete v případě, když vaše dítě mluví hanlivě o přirození. Můžete využít této situace a dítě zasvětit alespoň částečně do sexuální výchovy. Ale je na vašem úsudku, jestli je dítě na sexuální výchovu připravené a co všechno mu řeknete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat, když dítě mluví sprostě