Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co dělat, když mě chytne křeč? 5 tipů, jak zahnat bolesti

Adéla Lišková

Adéla Lišková

5. 11. 2015

Intenzivních bolestí, které jsou nedílnou součástí křeče některého ze svalů, se chce každý rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to.

1. Horká lázeň

Jako nejúčinnější řešení doporučují lékaři dopřát partii zasažené křečí teplo. Ideální je zajít si do sauny anebo si napustit horkou vanu. Dobré je do ní přidat nějaké bylinky jako například rozmarýn či arniku. Krevní oběh povzbudí i šálek kuchyňské soli.

2. Zahřátí zevnitř

Na křeč pomůže i zahřátí organismu zevnitř prostřednictvím teplého nápoje. Na úlevu od bolestí je výborný antirevmatický čaj.

3. Nemasírujte

V touze zahnat křeč co nejrychleji všemi možnými prostředky se spousta lidí uchýlí k masáži postiženého místa, v domnění že se partie prokrví a vše tak bude znovu v pořádku.

Podle odborníků je to však největší chyba, které se mohou dopustit. Nejenže vám prý masáže od bolestí neuleví, ale mohou svalovou tkáň i poškodit. Při křeči totiž vznikají ve svalech drobné trhlinky, které se masírováním zvětšují.

4. Protáhnutí

První pomocí při náhlé křeči je postižený sval pořádně protáhnout. Udělejte tedy takový pohyb, při kterém se dotyčný sval co nejvíce natáhne. Od bolesti může ulevit i krátká procházka

5. Zakruťte

Pokud vás chytne křeč do nohy, nejprve přestaňte s pohybem, který ji vyvolal. Poté začněte zlehka kroutit palcem u nohy, následně celým chodidlem a nakonec zkuste rozpohybovat celou nohu. Bolest by měla pomalu ustupovat.

Prevence křečí

Nejlepší metodou proti křečím je samozřejmě snažit se jim úplně předcházet. K tomu potřebujete vědět, co křeče vlastně vyvolává. Příčin je však velká spousta. Mezi ty, které způsobují křeče v nohou, patří nadměrná zátěž v podobě dlouhé chůze, náročného sportu, ale také sedavé zaměstnání a nošení nepohodlné obuvi, například s příliš vysokými podpatky.

Křeče mohou být vyvolány také nadměrnou konzumací alkoholu či kouření, doporučujeme tedy tyto věci omezit. Bolesti však mohou být i projevem nějakého vážného onemocnění, například cukrovky, onemocnění štítné žlázy či žilní trombózy. Pokud trvají dlouhou dobu, může jít také o natržení svalu.

Nedostatek hořčíku

Častým důvodem vzniku křečí je nedostatečný přísun minerálů, zejména hořčíku. Hořčík nám může chybět kvůli nevyvážené stravě, ale i z důvodu nadměrného pocení, stresu či velké fyzické námahy. Hořčík také často chybí alkoholikům či těhotným ženám.

Nedostatek magnesia lze vyřešit užíváním hořčíku v tabletách anebo konzumací na hořčík bohatých potravin. Skvělými zdroji přírodního hořčíku jsou například mandle a také spousta ovoce, jako třeba hroznové víno, maliny, borůvky, banány či broskve. Magnesium najdete také v minerálních vodách. Kromě hořčíku je důležitý i vápník.

Dostatek tekutin a pohybu

Pro předcházení křečím se doporučuje dostatečný přísun tekutin a pravidelný pohyb. Snažte se rovněž nezůstávat dlouho v jedné poloze, ať už se jedná o stání či sezení. Vybírejte si vzdušnou a pevnou obuv. Křečím v nohou se daří předcházet i chůzí naboso.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat, když mě chytne křeč? 5 tipů, jak zahnat bolesti