Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co dělat proti arachnofobii a odkud se vzala?

Arachnofobie nebo-li panický strach z pavouků. Některým lidem se jen při vyslovení slova pavouk zježí vlasy hrůzou na hlavě. Jiným ne. Naopak dalším působí muka vyjet například výtahem, protože to představuje pobyt ve stísněném prostoru.

Podle psychologů trpí nějakou formou fobie, čili chorobného strachu z určité osoby, zvířete, předmětu, jevu nebo situace každý člověk. Vždy záleží na míře, kterou fobie ovlivňuje běžný život člověka.

Jak fóbie vzniká?

Abychom dokázali svůj strach, úzkost, odpor, které fobii doprovází, zvládnout, zkusme nejprve pochopit, kde se fobie vlastně bere.

Teorií, jak fobie vznikají je hned několik. S tou první přišli psychoanalitikové, kteří tvrdí, že jde o zvládání úzkosti, kterou v sobě člověk z nějaké příčiny má a její přenesení na objekt nebo situaci, které se lze vyhnout.

Jiná teorie zase tvrdí, že fobie je naučená. Příkladem může být strach z velkých psů, kterým trpí náš rodič a my jsme tento strach převzali od něj. Ale také to může být všeobecně míněné tvrzení, že např. hadi nebo velcí pavouci jsou nebezpeční, a proto je třeba se jim vyhýbat. Co myslíte, jak to máte se svou fobií vy?

Fobie z jídla. Víte čeho všeho se lidé bojí?

Jak fóbii léčit

Dobrá zpráva je, že léčba fobií je možná. Pokud nepatříte do kategorie lidí, kteří nemohou se svou fobií běžně fungovat, např. už se bojí jít skoro kamkoliv, protože všude na ně může číhat pavouk (ti by měli vyhledat odbornou pomoc), vyzkoušejte několik možností, které vám pomohou se vaší arachnofobie zbavit.

Nebuďte na svou fobii sami

Pokud si nejste jistí, že svůj strach z pavouků přemůžete sami, nebojte se říct o pomoc blízké osobě, které věříte (příteli, partnerovi, kamarádce). Určitě vám rádi pomohou.

Nakoukněte do minulosti

zkuste zavzpomínat, kdy a za jaké situace jste se začali bát pavouků. Nebyli jste třeba svědky nějaké pro vás nepříjemné situace, při které se objevil nebo tam také nějak figuroval pavouk? Nemá vaše nejlepší kamarádka z dětství také fobii na pavouky? Právě tahle zjištění mohou být prvním krokem k „uzdravení“.

V ČR se přemnožila Zápřednice. Nejjedovatější pavouk ohrožuje hlavně děti

Zkuste najít pravdivé a pozitivní tvrzení

Naše minulost nám často v přítomnosti svazuje ruce. Zkuste se zamyslet nad vzpomínanou situací z minulosti a představit si ji v reálném světle. Opravdu mě ten pavouk tak ohrožoval? Skutečně to byl tenkrát můj strach, který mě nyní ovládá nebo se mnohem víc bála moje kamarádka a já jsem se solidárně bála s ní? Pokud naleznete pravdu, zkuste zároveň k ní nalézt pozitivní tvrzení: např. jsem v bezpečí a představte si nějakou bezpečnou situaci.

Představujte si své pozitivní obrazy

Zkuste si ve chvílích klidu a ticha, klidně několikrát denně, představovat tento pozitivní obraz a doplňte ho pravdivým a pozitivním tvrzením.

Rozum v boji se srdcem

Přestože vaše emoce velí: ne, za žádných okolností, zvítězit musí zdravý rozum. I když je to těžké. Zjednodušeně je vaším úkol pochopit vaše neúčelné chování (např. vyhýbám se místům, kde jsou pavouci) a nahradit ho jiným (např. jsou mnohem menší než já, neublíží mi).

Kainofobie aneb jak překonat strach ze změny

Postupujte po malých krocích

Na své cestě si stanovujte malé a dostupné cíle. Když se hned na začátku budete chtít vrhnout do sklepa přeplněného pavouky, váš případný neúspěch vás může odradit.

A teď už jen hodně úspěchů na vaší cestě.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti arachnofobii a odkud se vzala?