Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co dělat proti inkontinenci. Lékaři radí, bez cvičení nic nepomůže

Adéla Beranová

Adéla Beranová

4. 3. 2014

Močovou inkontinencí neboli samovolným únikem moči trpí podle statistik až třetina dospělých žen. Může se objevit v jakémkoli věku, nicméně nejčastěji se týká starších žen nad 65 let. Příčiny mohou být různé a stejně tak se liší i léčba, někdy pomůžou speciální cviky, jindy je nutná operace. Nejhorším řešením je situaci ignorovat.

Příčin močové inkontinence může být mnoho. “Ženy mají většinou vysledováno, kdy se únik moči objevuje a snaží se takovým situacím předcházet,” tvrdí urogynekolog Richard Havel. “Vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybům či zvedání těžkých předmětů,” vysvětluje.

Tímto způsobem lze samozřejmě zabránit ojedinělým trapasům. “V žádném případě se takto nedá inkontinence řešit dlouhodobě. Pokud potíže trvají a obtěžují, měla by žena navštívit lékaře,” myslí si Havel.

Bez lékařského vyšetření to nejde

K určení přesné příčiny samovolného úniku moči je nutné důkladné vyšetření, které nejčastěji provádí gynekolog či urolog. Poté se lékaři snaží situaci řešit například různými způsoby posilování pánevního dna.

Často posílají pacientku na rehabilitace, elektrostimulace pánevních svalů či doporučí použivání speciálních poševních kuželů, které reflexivně dráždí potřebné svaly k žádoucím stahům.

Jakákoli léčba bude nicméně neúčinná, pokud žena zároveň nezmění svůj životní styl a návyky. Ani operační zákrok nebude účinný, jestliže žena nepřestane kouřit, neomezí pití kávy a nebude se přiměřeně pohybovat a cvičit.

Cvičení může předejít operaci

“Speciální léčebná gymnastika je velmi důležitou součástí léčby močové inkontinence,” upozorňuje gynekoložka Taťána Hanáková. “Může zlepšit funkci břišního svalstva a svalstva pánevního dna a je-li včas a poctivě prováděna, může zamezit operaci nebo pacientku na operaci lépe připravit a zlepšit tak pooperační výsledek,” doplňuje Hanáková.

Jako příklad účinného cviku uvádí například tento: Lehněte si na záda, paže nechte volně ležet podél těla, nohy pokrčte a chodidla opřete o podložku. Pomalu zvedejte s nádechem pánev, stahujte sedací svaly, vtahujte konečník a močovou trubici. Pak s výdechem pánev spouštějte na podložku a uvolňujte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti inkontinenci. Lékaři radí, bez cvičení nic nepomůže