Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Co dělat proti lupům a co je způsobuje

Redakce

Redakce

10. 3. 2014

Lupy jsou drobné části odumřelé kůže na hlavě, které nám mohou pěkně znepříjemnit život. Ve vlasech nevypadají dvakrát pěkně, jsou vidět i na oblečení, což vám ve společnosti nevytvoří zrovna dobrou image a způsobují svědění hlavy.

Je přirozené, že se nám kůže průběžně olupuje po celém těle, pokud se vám ale na hlavě začne loupat víc, je na místě to řešit. Co lupy vlastně způsobuje a jak se proti nim dá bojovat?

Co lupy způsobuje?

Lupy se začínají tvořit v důsledku častějšího a rychlejšího olupování kožních buněk. Pokud jsou tyto částečky suché, jsou vidět na ramenou, oblečení a podobně. Pokud ulpívají ve vlasech a na pokožce hlavy, jde o lupy mastné.

Další příčinou může být také zvýšená tvorba kožního mazu. Je-li mazu na povrchu pokožky příliš, vytváří se ideální prostředí pro kvasinky, které způsobují pěknou neplechu.

V neposlední řadě může stát za vznikem lupů dlouhodobější stres, špatný jídelníček nebo nedostatek vitamínů. Důvodem však může být také špatná péče o vlasy či nevhodný šampon.

S kvasinkami bojujte změnou jídelníčku

Pokud vás trápí lupy způsobené nějakým druhem mykózy, tedy lupy, za jejichž vznik můžou kvasinky, zahrňte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce. Dobrým pomocníkem vám bude také citronový odvar, kterým budete vlasy oplachovat. Servírovat byste si měly také dostatečné množství ryb a zapomínat byste neměly ani na vlákninu a pohanku nebo jáhly.

Dejte vale stresu

V dnešní uspěchané době stojí stres za mnohými neduhami. Nezapomeňte proto na pravidelný a dostatečný odpočinek, relaxujte prostřednictvím nějaké příjemné masáže nebo třeba jen poslechem hudby a nedovolte, abyste se zbytečně stresovaly.

Na šamponu nešetřete

Někdy stačí jen změnit šampon a je po problému s lupy. Mnoho šamponů sice krásně voní a díky silikonům, které obsahují, se postarají, abyste měly vlasy hebké a lesklé, ale pokožce hlavy moc neprospívají. Pokud vás trápí lupy, zkuste používat šampony určené pro citlivou pokožku, šampony neparfemované a bez obsahu silikonů.

Skvělým a zároveň levným šamponem je např. šampon „Ultra sensitive“ značky Balea, který seženete v drogeriích DM. Vlasy byste také neměly mýt příliš často, aby nedocházelo k vysušování pokožky a omezit byste měly také jejich fénování.

Pokud vás lupy trápí dlouhodobě a nezabraly na ně ani naše rady, poraďte se s kadeřníkem nebo dermatologem a určitě budete mít brzy po problému.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti lupům a co je způsobuje