Menu
WomanOnly
Móda a styl

Co je designové oblečení a z čeho vybírat?

Odlišnost, originalita i minimalismus. To vše se skrývá pod pojmem designové oblečení. Za kousky od prestižních návrhářů si však mnohdy připlatíte. Stojí za to investovat do designové módy a proč byste si ji měli pořídit i vy?

Designové oblečení

Věděli jste, že na výrobu 1 bavlněného trička padne přibližně 2 495 litrů vody? A v případě džínových kalhot dokonce 8 000 litrů. Výroba oblečení představuje extrémní zátěž pro životní prostředí a z toho důvodu je trend rychlé módy mírně na ústupu. Dokonce i značky jako Adidas, Nike či H&M se začínají soustředit na udržitelnost. Pokud se však chcete skutečně odlišit, zaměřte se na designové oblečení pro ženy. Navrhují ho přední čeští i světoví návrháři a čiší z něj styl. Mnohdy bývá vyrobeno jen několik kousků z dané kolekce, takže máte jistotu, že budete vyčnívat z davu.

Český design

Podstata designového oblečení tkví nejen v originalitě, ale také ve kvalitě jeho zpracování. V českém módním rybníčku se nachází hned několik zajímavých značek, které stojí za zmínku. O které se tedy jedná?

Sistersconspiracy

Značka byla založena v roce 2005 a za jejím zrodem stojí Alice Klouzková a Jana Jetelová. Na svých kolekcích spolupracují s nejrůznějšími grafiky, fotografy a dalšími umělci a jejich oblečení je určeno jak pro ženy, tak i pro muže. Mezi ikonické svršky pocházející z dílny Sistersconspiracy patří bez pochyby jejich lněná košile.

WEMOVE

Designové oblečení na sobě můžete mít, i když zrovna cvičíte. Tato sportovní značka vznikla v roce 2014 a její zakladatelkou je Lucie Králová. Hlavní vizí značky je motivovat ke zdravému životnímu stylu a zároveň tvořit oblečení se zaměřením na lokálnost a etiku. WEMOVE se nese v duchu minimalismu, ležérnosti a zároveň pohodlí.

YaxiTaxi

Elegance i hravost, tak by se dala charakterizovat česká značka YaxiTaxi, kterou již 15 let tvoří módní návrhářka Zuzana Labudová. Její kousky jsou ležérní a mají propracované detaily. Parádu s nimi uděláte jak v práci, tak i při romantické večeři. Sama Zuzana uvádí, že se nebojí jít proti proudu, takže pokud sdílíte podobný postoj, modely nesoucí značku YaxiTaxi budou pro váš šatník tou správnou volbou.

Minimalismus versus konzum

Designové oblečení je dražší a někdy se vyrábí i na zakázku, je tedy přesným opakem tzv. fast fashion, jejíž hlavní výhoda spočívá v tom, že je snadno dostupná. Rychlá móda čerpá inspiraci z přehlídkových mol či outfitů celebrit, které následně kopíruje, vyrábí ve velkém a prodává za nízkou cenu. Tuny oblečení následně končí na skládkách, kde se kvůli obsaženým umělým vláknům nerozloží. Naproti tomu designéři používají spíše přírodní materiály, které jsou šetrné k vaší pokožce i k přírodě.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je designové oblečení a z čeho vybírat?