Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Co je mikropodvádění a proč ho ve vztahu nepodceňovat?

Nevinný lajk, srdíčko na Instagramu, zatajená SMS zpráva… Možná jste právě někomu jen olajkovali fotku. Možná jste se právě dopustili mikropodvádění. Co přesně to znamená a proč ohrožuje váš vztah?

Co je mikropodvádění a jeho příčiny

Definice mikropodvádění

Dříve to byly kradmé pohledy a tajné dopisy a básničky posílané přes kamarádky. Fenomén mikropovádění tu byl vyl vlastně vždycky, jen v trochu jiné podobě. Dnes se specifikuje jako vztah mezi dvěma lidmi, který je v tzv. šedé zóně, tedy na hraně mezi přátelstvím a skutečným podváděním. Neznamená to, že byste svého partnera již nemilovali.

Pouze si tímto dalším vztahem kompenzujete to, co vám ve skutečném vztahu chybí. Přestože máte pocit, že tím svého partnera chráníte před mnohem horším druhem nevěry, opak může být pravdou. Emocionální nevěra může ublížit úplně stejně jako ta fyzická.

Důvody mikropodvádění

Důvody, proč dochází k mikropodvádění se mnohdy neliší od těch, které stojí za podváděním fyzickým. Partneři se hádají, přestávají si rozumět, cítí se nemilováni, někdy vyprchá láska a jindy jde zkrátka jen o to, že se ve vztahu nudíme. Najednou na scénu tajně a nečekaně vstupuje třetí osoba, které stojíme za pozornost a zažehne v našem srdci již vyhaslou jiskru.

Typické fáze mikropodvádění

Prvotní projevy náklonnosti často působí dost nevinně. Jedna SMS, že vám to dnes slušelo přeci nic neznamená. Další den se probudíte a zjistíte, že dotyčná osoba vám ve tři ráno osrdíčkovala rok staré fotky na Instagramu. Najednou se přistihnete, že se culíte od ucha k uchu a myslíte na něj stále častěji.

A projevy mikropodvádění se stupňují… Změníte si kód na telefonu, jeho jméno v kontaktech a domlouváte si čas, kdy je vhodné vám zavolat. Poslední etapa se liší případ od případu. Někteří v mikropodvádění slepě pokračují, jiní se zamilují do svého kamaráda nebo on do nich, někteří se partnerovi přiznají nebo s mikropodváděním skončí.

Cítit se provinile nebo ne?

Aktéři mikropodvádění si téměř nikdy nepřiznají, že by jejich chování mohlo být špatné. Často jej ospravedlňují tím, že jsou s protějškem jen velmi dobří přátelé, ale ostatní, a hlavně váš partner, by takové přátelství nepochopili. Vždyť okolí je stále plné předsudků o přátelství mezi mužem a ženou! Řada lidí k tomu zkrátka přistupuje lehkovážně a alibisticky.

Pokud ale nemáte, co skrývat a skutečně se jedná pouze o kamarádství, tak proč ty tajnosti? Jestliže si dokážete vaše kamarádství obhájit veřejně, před svými blízkými a partnerem, pak je vše v naprostém pořádku. V opačném případě sice není třeba cítit se provinile nebo dokonce prohnile, nicméně by vám měl být takový vztah zrcadlem.

Je tedy mikropodvádění skutečná nevěra?

Názor si na to musí udělat každý sám. Mikropodvádění může být chápáno jako emocionální nevěra, ale rozhodně ji nelze odsoudit, ale ani podporovat. Jestliže od takového vztahu nemáme vyšší očekávání, např. sex či vztah, a umíme si představit takový vztah bez větších emocí ukončit, pak nemusíme mít větší výčitky.

Jestliže máme určité obavy o své vlastní pocity, můžeme si zkusit položit např. pár těchto otázek: Cítím se s ním lépe než se svým partnerem? Myslím na něj, když trávím čas se svým partnerem? Tajím naše přátelství i před mou nejlepší kamarádkou? Jak se budu cítit, pokud bude chtít druhá strana naše přátelství ukončit?

Umíte vymyslet dokonalé alibi pro nevěru? Proč jsou ženy lepší lhářky!

Odpovědi by vám měly pomoci identifikovat o jaký vztah se mezi vámi a druhou stranou jedná. Pokud dojdete k závěru, že se dopouštíte mikropodvádění, existuje jen jedno rozumné řešení: S mikropodváděním přestat a zapracovat na vašem vztahu s partnerem. Přeci jen odtud vzešla vaše potřeba kompenzovat si nedostatky jinde. V opačném případě riskujete svůj vztah, přátelství i zlomené srdce.

Co je v sázce a co riskujete

Zda vám může mikropodvádění zničit vztah je velice individuální. „Jednorázovka“ může být stejně škodlivá jako dlouhodobé laškování s jedním nebo více lidmi. Záleží, jak moc se necháte takovým vztahem unést. Věřte nebo ne, i na mikropodvádění si lze vytvořit závislost, která může vést k tvorbě škodlivějších druhů nevěry.

Kromě toho může také výrazně ovlivnit vaše chování k partnerovi. Začnete ho porovnávat s vaší bokovkou a pravděpodobně mu budete vyčítat povahové vlastnosti, které nemá, i to jak se k vám chová. Jestliže se vám dosud nerozsvítil nad hlavou varovný majáček, je potřeba zdůraznit, že riskujete víc než je svůj vztah.

Riskujete i vaše tolik chráněné přátelství. Může to znít absurdně a nejspíš si to nebudete chtít připustit, ale jeden nebo druhý jste od vašeho kamarádství pravděpodobně očekávali budoucnost. A co s tím až on vám nebo vy jemu zlomíte srdce?

Pozná mikropodvádění můj partner?

Je-li alespoň trochu vnímavý, tak ano. S mikropodváděním souvisí i změna chování a postojů. Nevědomky vysíláte signály směrem k partnerovi, že je něco špatně. Hlavně pokud jste vždy otevřeně mluvili o příchozích hovorech, SMS zprávách a svém volném čase, a najednou pokládáte příchozí hovory, jste struční o své náplni dne a dalších detailech svého života.

V takové chvíli bude váš protějšek právem podezřívavější, žárlivou scénu mu můžete mít jen těžko za zlé. Pokud mu jeho obavy nevyvrátíte, nebo jim nebudete přikládat dostatečnou váhu, jeho strach z nevěry jen prohloubíte. Skutečně chcete udělat z vašeho partnera žárlivý uzlíček nervů, který bude překračovat čáru vašeho soukromí?

Příklady mikropodvádění:

  • Rozverná komunikace ať už veřejná nebo soukromá na sociální sítích, ale i při osobním kontaktu.
  • Tajné sdílený společných vzpomínek.
  • Záměrné mazání SMS zpráv.
  • Změna jména v adresáři, například na přezdívku nebo falešné jméno.
  • Opouštění místnosti v době hovoru s dotyčnou osobou.
  • Zatajování vašeho skutečného vztahu před kamarádem.

Signály, že se váš partner možná dopouští mikropodvádění

  • Často žertuje o sexu ve třech s konkrétní osobou a zkouší vaše reakce.
  • Častá fyzická náklonnost k opačnému pohlaví od sedání na klín přes objímání až po chytání kolem pasu.
  • Nezvedání nebo pokládání hovorů ve vaší přítomnosti.
  • Věnuje stejnou nebo vyšší míru pozornosti někomu jinému ve skupině.
  • Lajkuje, komentuje nebo reaguje až moc pravidelně na fotky konkrétní osoby.
  • Znevažuje váš vztah před ostatními, například slovy „stejně nám to dlouho nevydrží“, přitom jste se k sobě nedávno nastěhovali nebo jste se zasnoubili.
  • Nebere vás na akce s přáteli nebo je před vámi zatajuje.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je mikropodvádění a proč ho ve vztahu nepodceňovat?