Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Co je to burleska a co dělat, když se chcete stát profesionálkou

Víte, co je to burleska? Možná to lépe pochopíte, když se podíváte na první díl velice kvalitní české minisérie Jak si podělat život, který se pod názvem Až budou krávy lítat tomuto tématu věnuje. Burleska totiž opět přišla do módy a my vám vysvětlíme, o co vlastně jde. Pokud se chcete stát profesionálkou, máte dnes možnost absolvovat spoustu kurzů, které nabízí opravdové a zkušené burlesky, pro něž je tato záliba životním stylem i profesionálním povoláním. A nyní již vzhůru do světa kabaretních kostýmů, erotiky, svůdné ženskosti, hudby, tance a komorních pódií!

Co je burleska

Burleska je velmi specifický umělecký žánr, který není v žádném případě jen o nahotě a svlékání. Je to důmyslné divadelní představení s krásnými kostýmy, hudbou, tancem i komickými prvky, které je zároveň velmi svůdné. Jeho cílem je hrát si, pobavit se. Žena burleska není striptérka, ale spíše herečka a tanečnice, nikdy neodhaluje vše. Typický je humorný aspekt, vliv kabaretu, satiry, parodie nebo ironie, umění zaujmout a udělat si legraci. Dnešní profesionálky v podstatě napodobují burlesky a takzvané pin-up girls ve stylu 20. až 40. let. Humor a zábava, to je nutností, vždyť i samotný původní význam slova je odvozen z italského slova burlare, což znamená smát se nebo vysmívat se.

Slavná tanečnice a špionka Mata Hari pobláznila hlavu mnoha mužům. Skončila pod palbou zbraní

Burleska napříč časem a významná jména

Burleska má samozřejmě také svou historii. Původně to byl literárně-dramatický útvar, který vznikl v Itálii, a to už v 17. století. Dále se burleska mísila a prolínala s různými styly, například travesty show, parodií, kabaretem, operetou, revue a podobně. Její dnešní tvář se utvářela někdy kolem 19. století pod vlivem takových jmen, jakými byla: Lydie Thompson a British Blondes, později Gypsy Rose Lee, Sally Rand, Tempest Storm, Josephine Baker, Blaze Starr a další. Ve 20. letech 20. století vznikaly různá burleskní divadla a show, tanečnice s péřovými vějíři a tak dále. První svlékání předvedla subreta Mae Dix v americkém divadle National Winter Garden. Už před válkou a následně po druhé světové válce však význam burlesky výrazně upadal.

Nový význam burleska dostala až od 90. let díky vlivu ikony Dity Von Teese, která formovala standardy současné burlesky, nebo dále Dirty Martini, Catherine D’Lish nebo Perle Noir. V současné době je burleska na vzestupu a stala se velmi oblíbenou a vyhledávanou zábavou.

Co má mít správná burlesque diva na sobě?

Pro burlesku jsou typické kostýmy ve stylu 20. až 40. let, flitry, peří, vějíře, boa, rukavičky, výrazné šperky, síťované punčochy, podvazky a boty na vysokém podpatku. Výraznou osobností, která předváděla zajímavé a nákladné kostýmy byla Gypsy Rose Lee. Současná, v podstatě neo-burleska, má ale svobodné pojetí, co se týká projevu a kostýmů. Jde především spíše o originalitu a nápaditost. Každá profesionální burleska a performerka má svou typickou image a nezaměnitelný styl.

Máte rádi tanec? Nechte se unést rytmem 5 skvělých tanečních filmů

Burlesque show a kurzy

Vystoupení burlesek a jejich show se konají ve velkých městech na pódiích komornějších klubů a vyhlášených stylových barů, ale i luxusních hotelů, kabaretních divadel nebo oper. Velký sídlem burlesky je například Praha, kde se také konají různé kurzy burlesky, a to jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé či budoucí profesionální burlesky. Neexistuje žádné omezení, ani věkem, ani váhou či postavou. Burleska může mít i zcela barokní tvary.

Kurzy burlesky se konají zvláště proto, aby se ženy naučily milovat své tělo takové, jaké je, objevily v sobě svou ženskost, atraktivitu a svůdnost a zvedly si sebevědomí!

Co budete potřebovat na kurzy burlesky?

Kurzy burlesky se pořádají od 18 do 100 let bez ohledu na předchozí taneční zkušenosti ženy nebo její postavu. Účastnice kurzu potřebují pohodlné taneční oblečení, boty na podpatku, punčochy s podvazky a rukavičky nebo také zavinovací šaty. Pokud se chcete stát profesionální burleskou, musíte pro to rozhodně něco udělat. A je jen na vás, kam až to dotáhnete. V Praze existují tančírny pro showgirl, můžete dostávat i soukromé lekce od profesionální burlesky, která už má své jméno a která vám poradí, jak na to.

Zdroje: wikipedie, schoolofburlesque.cz, czechburlesque.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je to burleska a co dělat, když se chcete stát profesionálkou