Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Co je třeba mít na paměti, když se vydáváte na pěší túru?

Dobrá příprava je základem každé úspěšné turistické cesty. Nedostatek vhodného vybavení nebo oblečení může zhatit plány jak při jednodenním výletu, tak při plánování vícedenního treku v horách. Co je tedy nejdůležitější si zapamatovat před cestou do lesa a na co nezapomenout před výletem do hor?

Nejdůležitější věc při pěší turistice – pohodlné boty

Pokud se chystáme na pěší výlet, nebude důležitější prvek naší výbavy než správně vybraná pohodlná obuv. Nemá smysl nosit nejnovější bundu nebo nejlehčí batoh, pokud máte na sobě špatné boty, které mohou dřít nebo způsobovat bolestivé otlaky. Pohodlí a správné přizpůsobení noze jsou základní vlastnosti, které by měla dobrá turistická obuv splňovat. Je třeba si také uvědomit, že během dlouhé chůze se naše nohy mírně zvětší, a proto se turistická obuv obvykle kupuje o něco větší než městská. Při nákupu bot je vhodné vědět, jaké trasy budeme zdolávat. Pokud se chystáme do lesa na jednodušší trasy, dobře poslouží sportovní i outdoorová obuv. Dobré tlumení zaručí maximální pohodlí. Pánské nebo dámské trekové boty jsou nepostradatelné na horských stezkách a na výletech s těžkým batohem. Zaručují dostatečnou oporu nohy a vysokou přilnavost v různorodých terénních podmínkách.

Turistické oblečení

Správné boty už máme, takže by stálo za to dát dohromady vhodnou sadu oblečení. Obyčejná bavlněná trička jsou již dávno zastaralá. V současné době se turistické oblečení vyrábí ze syntetických vláken a pro milovníky přírodních řešení z merino vlny. Oba tyto materiály poskytují mnohem lepší výkon než obyčejná bavlna. Začněte s lehkým tričkem. V zimě se vám jistě bude hodit kvalitní funkční spodní prádlo. V chladnějších dnech poskytne dostatečný tepelný komfort mikina. Klasické fleecové bundy jsou pomalu nahrazovány mnohem modernějšími modely. Módní pánská nebo dámská mikina je ideální nejen pro turistiku, ale i pro každodenní použití.

Pro ochranu před větrem a deštěm bychom se měli vybavit také bundou. Oblíbené membránové modely jsou ideální pro případ, že se zhorší počasí. Pokud se vydáváme na horské stezky, měl by takový doplněk být v našem batohu, i když vyrážíme za dobrého počasí. Posledním kusem oblečení jsou praktické oděvní doplňky, například multifunkční šátky Buff. Jsou ideální pro léto i zimu. V horkém počasí skvěle absorbují pot z čela a v chladných teplotách poskytnou dodatečnou izolaci, ať už ve formě čepice, čelenky nebo šály. Nezapomeňte, že při námaze je dobré používat vrstvené oblečení. V chladnějších dnech se takové oblečení skládá z funkčního spodního prádla, izolační vrstvy (mikiny nebo mírně zateplené bundy) a svrchní vrstvy, která nás chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V této roli se nejčastěji používá lehká nepromokavá bunda.

Vybavení pro krátké výlety

Kromě správného oblečení a obuvi se na výletu hodí i několik doplňků. Na jednodenní túry je ideální malý batoh, do kterého si můžete vzít to nejnutnější. Kromě bundy je dobré přibalit si také jídlo a pití. V létě postačí obyčejná láhev na vodu, v zimě je lepší termoska, která zaručí teplý nápoj kdekoli na trase. Pokud se při navigaci spoléháte na telefon, vyplatí se uvažovat o powerbance, abyste uprostřed cesty neztratili orientaci. Přestože máte k dispozici zdroj energie, je vždy dobré mít s sebou pro případ nouze mapu a kompas, zejména pokud se chystáte do hor. Trekingové hole mohou být velkým pomocníkem při překonávání kilometrů pěšky.

Vybavení pro vícedenní treky

Příprava na vícedenní trek již vyžaduje trochu více plánování a vyplatí se přečíst si podrobné průvodce na toto téma. Za prvé je třeba dobře naplánovat stravování, abyste měli dostatek jídla na celou cestu. Je také důležité, abyste je měli kde připravit. Proto je nutné vzít si s sebou plynový turistický vařič. Za druhé, musíme si zajistit místo na spaní. Stan, samonafukovací karimatka a spacák jsou opravdu to nejnutnější. Za třetí, na vícedenním treku by se nemělo zapomínat na doplňky, jako je čelová svítilna nebo multifunkční kapesní nůž. Podrobný seznam vybavení bude záviset jak na místě, kam se vydáte na túru, tak na ročním období. Ať už se na stezku vydáváte na jeden den, nebo na mnoho týdnů, správná příprava je nezbytná. Vhodně zvolená obuv, oblečení a vybavení vám zaručí maximální požitek z každého výletu!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je třeba mít na paměti, když se vydáváte na pěší túru?