Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co na zácpu u dětí? Máme rady na léčbu potíží i prevenci

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 7. 2016

Zácpa může trápit dospělé, děti a dokonce i malá miminka. Bolesti břicha, křeče a napínání pak obvykle doprovází neutišitelný pláč, který drásá srdce nešťastných maminek. Co je dobré na zácpu u dětí? Zatočte s ní jednou provždy!

Projevy zácpy u dětí

Zácpa obecně znamená stav, kdy se člověk či dítě nemůže vyprázdnit více než 48 hodin. U dětí se pak k obtížnému vyprazdňování přidává bledost, nechutenství a křeče a bolesti v břiše. Pokud problémy se zácpou trvají dlouho, vyskytuje se špinění spodního prádla kvůli protékání střevního obsahu. Stolice bývá suchá a tuhá, nezvykle malá či velká a výrazně páchne.

Co způsobuje zácpu u dětí – kojenci

Příčinou zácpy u kojenců může být náhlá změna stravy, ale také dehydratace či prodělané nachlazení. Problémy se zácpou může způsobit také přechod z kojení na umělou výživu – mateřské mléko je lépe stravitelné než umělá kojenecká mléka.

Co způsobuje zácpu u dětí – malé děti

U malých dětí obecně pak zácpu způsobuje zejména nevhodné složení potravy – nedostatek ovoce a zeleniny a s ním pojící se nedostatek vlákniny, přílišná konzumace sladkostí a čokolády a nedostatečný pitný režim.

Dále může být na vině nedostatek pohybu či nucené oddalování vyprazdňování. Ovšem významné jsou i psychické příčiny, které se často zanedbávají, ať už jde o strach z nedostatku soukromí ve školce či ve škole, anebo o stres z domácího prostředí.

Jak na zácpu u malých dětí – kojenci

U kojenců je přesnou příčinu zácpy obtížné určit, proto v jejich případě raději vždy konzultujte problém s lékařem. Ten zároveň vyloučí, zda nejde o projev některého ze střevních a metabolických onemocnění. Nicméně existují způsoby, jak svému miminku můžete ulevit hned.

Mezi ně patří teplá koupel, která podpoří funkci střev, dále pak pomůže masáž bříška za pomoci dětského oleje prováděná po směru hodinových ručiček. Blok můžete pomoci odstranit také tím, že budete nohami miminka pohybovat jako při jízdě na kole.

Co se týče stravy, pokud používáte kojenecké mléko, nikdy ho neřeďte vodou a připravujte ho přesně podle návodu. Pro zmírnění problémů se zácpou může pomoci kojenecké mléko s obsahem probiotik, které změkčí konzistenci stolice.

Co na zácpu pro děti – strava

Pokud vaše dítě trpí opakovanými problémy se zácpou, zařaďte do jeho jídelníčku více zeleniny, ovoce (zejména čerstvého) a potravin s obsahem vlákniny (ořechy, celozrnné výrobky či ovesné vločky). Je vhodné zcela vynechat bílé pečivo, sladkosti, čokoládu a slazené nápoje. Sladkosti můžete nahradit sušenkami s vlákninou či ovocnými kompoty.

Pomoci mohou rovněž zakysané mléčné výrobky, která obsahují probiotické bakterie s blahodárným efektem na funkci střev. Dostatečný pitný režim pak přispěje ke změkčení stolice a snazšímu vyprazdňování.

Co na zácpu u malých dětí

U malého dítěte také musíte dávat pozor, aby se ráno pořádně nasnídalo – první potrava, která po nočním vyhladovění přijde do trávicího traktu, dává organismu impuls k vyprazdňování, k němuž by ráno dítě mělo mít dostatečný prostor. Ovšem je nutné dbát na přístupnost toalety po celý den, časté zadržování stolice často ústí v chronické problémy se zácpou.

Pro řešení akutních problémů se zácpou můžete použít glycerinový čípek, při chronických problémech vám lékař doporučí laxativa (projímadla) či na zácpu u dětí předepsat jiné léky (např. laktulóza).

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co na zácpu u dětí? Máme rady na léčbu potíží i prevenci