Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co o vás prozradí barva menstruační krve a jak poznat problémy?

Menstruace doprovází každou ženu přibližně po čtyřicet let jejího života. Měsíc co měsíc očekáváme krvácení, jehož intenzita se přirozeně mění. A mění se také barva krve, která může být růžová, jasně červená, tmavě červená, hnědočerná nebo dokonce šedá. Co to vlastně znamená a jaká barva menstruační krve je v pořádku, a která už ne? Je dobré to vědět, abychom dokázaly rozpoznat včas, zda například netrpíme nějakými gynekologickými potížemi.

Proč se zabývat barvou menstruační krve?

Zabývat se barvou menstruační krve má určitě smysl, protože to hodně vypovídá o našem zdraví. Každá žena prožívá zcela jinak svůj menstruační cyklus, který se u ní v průběhu života mění. Míru a intenzitu krvácení i barvu krve ovlivňují především ženské pohlavní hormony estrogeny. A abychom my ženy mohly průběh našeho menstruačního krvácení sledovat, vyplatí se používat menstruační kalíšek, který má i nespornou další řadu výhod.

Za každou změnou menstruačního krvácení často stojí i stres nebo změna životní situace ženy. Menstruace je velmi úzce propojena se ženskou psychikou. Pojďme si představit nejčastější odstíny barev menstruační krve a co znamenají. Protože každá tato nepatrná změna či odchylka od normálu nám může napovědět, co se v našem těle děje.

Menstruace v přechodu není sci-fi. Jaké mívá příčiny?

Světle červená nebo růžová barva

Čím více je menstruační krev tmavší, tím více je to normální. Proto světle červená barva, která vypovídá o tom, že se jedná o zcela čerstvou krev, nemusí vůbec souviset s menstruací, může poukazovat na nějaké malé poranění v pochvě či na děložním čípku, začínající potrat, anebo se objevuje i na počátku těhotenství, bez toho, aniž bychom se museli obávat ztráty dítěte. Pokud jde o menstruační krev, souvisí s nízkou hladinou estrogenů a vyskytuje se u slabé a krátké menstruace, kterou mívají ženy sportovkyně, ty, které drží nějaké diety, ženy užívající nízkoestrogenovou hormonální antikoncepci nebo také ženy na počátku menopauzy.

Jasně sytě červená barva

Jasně sytě červená barva nebo tmavá barva je při menstruačním krvácení zcela v pořádku, obvykle ještě více ztmavne ke konci cyklu. Pokud je krev světlejší, znamená to, že protéká rychle a nemá čas zoxidovat. Jestliže se jedná o větší množství husté a jasně červené krve spojené se silnými křečemi, může jít také o přítomnost děložních polypů, které způsobují velmi silnou a bolestivou menstruaci a mohou vést k anémii.

Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?

Tmavě červená barva

Hodně tmavá krev se může objevit i jako špinění na začátku a na konci menstruace. Často vypovídá o tom, že tělo ještě na začátku cyklu vylučuje staré zbytky krve a sliznice od poslední menstruace. Někdy může také svědčit o výskytu endometriózy nebo myomů.

Červenohnědá až tmavě hnědá barva

Velmi tmavá až hnědá krev při menstruaci znamená, že jde o pomalou menstruaci a staré zbytky děložní sliznice. Čím déle a čím pomaleji celé krvácení trvá, tím může být krev více tmavší, například také hnědá nebo až skoro černá. Znamená to, že tato krev není již čerstvá a že hodně zoxidovala.

Šedozelená nebo šedá krev

Šedá krev může poukazovat na nějakou infekci pochvy, čípku, dělohy nebo i vaječníků. Zpravidla bývá spojena s jiným výtokem z pochvy a se zápachem i případnou bolestí v podbřišku nebo otokem rodidel, svěděním, pálením a podobně. Někdy také šedá krev signalizuje potrat. Každopádně vyloženě šedá krev vždy upozorňuje na to, že něco není v pořádku.

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Co znamená bolest a silné menstruační krvácení?

Nejen barva krve, ale i délka a intenzita krvácení může být velmi vypovídající o vašem zdravotním stavu. Pokud míváte dlouhou, silnou a bolestivou menstruaci, může to být i známka toho, že trpíte například endometriózou nebo máte děložní polypy. Silné menstruační krvácení je zcela běžné u velmi mladých dívek, anebo u žen před menopauzou.
Za silné krvácení se považuje, pokud žena ztratí více než 80 ml krve za období jedné menstruace, tedy za 5 až 7 dní, anebo pokud si musí měnit menstruační tampóny či vložky každé dvě hodiny.

Slabé krvácení znamená, že žena ztratí méně než 30 ml krve, přičemž délka krvácení je zpravidla 1 až 3 dny. Slabé a nepravidelné krvácení se často objevuje u mladých žen, které hodně sportují nebo drží různé diety.

Kdy jít k lékaři

Dozvěděla jste se, že je zcela normální různá míra a intenzita krvácení. Že jasně červená krev znamená silné a rychlé krvácení, tmavá krev stihla zoxidovat, protože se déle shromažďuje v těle při pomalejší menstruaci, kdy z těla vycházejí kusy sliznice a podobně. Pokud však máte velmi silnou, bolestivou menstruaci, která trvá déle než 7 dní a musíte velmi často měnit menstruační pomůcky, objednejte se raději na gynekologii, abyste mohla tento stav zkonzultovat se svým lékařem.

Znepokojit by vás také mělo krvácení mimo cyklus, dále krvácení, pokud víte, že jste těhotná, a netypická barva krve, například šedá. Stejně tak i pokud jste již měsíc nedostala menstruaci či máte absenci krvácení déle než dva měsíce.

Zdroje: Was die Farbe deines Menstruationsblutes über deine Gesundheit verrät, Black, Brown, Bright Red, and More: What Does Each Period Blood Color Mean?

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co o vás prozradí barva menstruační krve a jak poznat problémy?