Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Menstruace v přechodu není sci-fi. Jaké mívá příčiny?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

16. 12. 2021

Menstruace v přechodu není ničím neobvyklým. Vysvětlíme vám, jak dlouho může žena menstruovat než nastane konečná menopauza a co to vlastně pro ni znamená. Zbystřit je ale potřeba, pokud se objeví krvácení již delší čas po menopauze!

Krvácení v přechodu je normální

Přechod neboli klimakterium je období, které trvá delší dobu, zpravidla několik let. Během této doby žena stále menstruuje, jen se její menstruace různě mění. Mění se jak intervaly mezi krvácením, tak také intenzita, síla a bolestivost krvácení. Postupně dochází k menší tvorbě ženských pohlavních hormonů estrogenů a progesteronu a ke snížené práci vaječníků a tím pádem i tvorbě vajíček. Proto se cyklus zkracuje a menstruace bývá slabší a kratší až nakonec vymizí úplně. Stav po poslední menstruaci, kdy žena již nekrvácí, se nazývá menopauza.

Klimakterium je doprovázeno mnoha dalšími nepříjemnými projevy, s nimiž si ženy musí poradit. Patří mezi ně návaly horka, nadměrné pocení, nervozita, nespavost, závratě, přibývání na váze, snížená chuť na sex nebo osteoporóza. Proto většinou také spolehlivě vytuší, že jsou již v přechodu. Ostatně dá se i otestovat z krve hladina FSH, která poukazuje na tvorbu estrogenu a nových vajíček. Podle toho se dá zjistit, zda žena brzy může očekávat menopauzu.

Menstruace v menopauze není

Zatímco v přechodu je menstruace ještě normální, protože samotný přechod může trvat třeba i deset let, v menopauze by žena již žádnou menstruaci mít neměla. Vzhledem k individuálním projevům klimakteria u každé ženy a velkým nepravidelnostem se třeba může stát, že se nám dostaví menstruace i několik měsíců od poslední menstruace vlivem hormonálních či životních změn znovu, ale po pauze delší než rok bychom tuto nastalou situaci měly určitě řešit se svým gynekologem.

Pokud jsme již prošly přechodem a máme menopauzu, ke krvácení by nemělo dojít. Pokud se i přesto dostaví nějaké krvácení podobné menstruaci, je třeba nechat se vyšetřit a zjistit příčinu toho, proč krvácíme. Příčinou by totiž mohly být i různé děložní útvary nebo dokonce zhoubný nádor.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menstruace v přechodu není sci-fi. Jaké mívá příčiny?