Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co pomůže na zánět močových cest?

Láhev s horkou vodou, brusinky a bylinkové čaje. Tyto prostředky se osvědčily v přirozených domácích způsobech léčby zánětu močových cest.

Když jsme zdraví, náš močový trakt nad svěračem močového měchýře je sterilní. Někdy se však do něj dostanou bakterie a jiné mikroorganismy a způsobí zánět. Většina infekcí močových cest je způsobena Escherichia coli kolonizující v tlustém střevě. Důvodem je, že se bakterie mohou snadno dostat do močové trubice z konečníku. Dalšími patogeny, které mohou způsobit zánět močových cest, jsou Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus a Chlamydia, kapavka, stafylokoky a některé viry a houby.

Příznaky zánětu močového měchýře

Příznaky cystitidy jsou zcela charakteristické:

  • menší bolesti břicha
  • časté močení,
  • tlak na močový měchýř,
  • nepříjemný zápach moči
  • bolest a pálení při močení,
  • krev v moči.

Pacient se obvykle cítí slabý, může mít vysokou teplotu a bolesti hlavy. Pokud si všimnete podobných příznaků, budete muset navštívit lékaře.

Infekce močového měchýře nejsou banalitou

Infekce močového měchýře jsou běžné, ale to ještě neznamená, že jsou neškodné. Pokud se akutní zánět stane chronickým, zmírníte pouze příznaky a může být ohroženo vaše zdraví, a dokonce i život. Opakující se útoky bakterií mohou trvale poškodit mechanismus, který zabraňuje úniku moči do ledvin, což může vést k trvalému poškození ledvin.

Jak léčit zánět močového měchýře

K určení přesné příčiny infekce provede lékař obecný test moči. Zvýšená koncentrace leukocytů a bakterií je dostatečným základem pro zahájení léčby. Pokud se potýkáte s opakujícími se infekcemi močových cest, možná budete muset mít tzv. kulturu moči.

Přítomnost bakterií v moči je známkou pro zahájení farmakologické léčby. Furazidin je oblíbená účinná látka používaná k léčbě těchto stavů. Přípravky obsahující tuto látku jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Váš lékař může také předepsat antibiotickou léčbu. Pak nezapomeňte použít probiotika. Přípravky na bázi bylin a brusinek, které mají diuretický účinek, mohou být podpůrnou léčbou cystitidy.

Domácí léčba

Určitě chcete, aby nepříjemné a bolestivé příznaky zmizely co nejdříve. Co udělat pro urychlení léčby?

  • Jděte na toaletu, kdykoli cítíte potřebu.
  • Pijte hodně vody – časté močení umožní bakteriím rychleji vymýt močový trakt.
  • Dopřejte si brusinkovou šťávu – šťáva z těchto plodů ztěžuje bakteriím ulpívání na sliznicích močových cest.
  • Postarejte se o správnou hygienu intimních míst, vždy před a po pohlavním stykem je důležité umýt si genitálie.

Možné komplikace zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře obecně není pro naše zdraví nebezpečná a lze ji snadno léčit. Lidé s anatomickými abnormalitami v močovém traktu jsou však ohroženi určitými komplikacemi. Riziko se zvyšuje u lidí s chronickými onemocněními, u starších osob i v případech se zhoršenou imunitou. V takových situacích může neléčená cystitida skončit abscesy, pyodony nebo akutní pyelonefritidou a také může dojít k chronickému selhání ledvin.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co pomůže na zánět močových cest?