Menu
WomanOnly
Bylinky

Co s černým bezem? Zužitkovat můžete květ, listy i plody na sirup, víno či mast

Černý bez patří mezi univerzální a velice oblíbené léčivky, snad už proto, že bez pořádně vychlazené bezové šťávy s citrónem si nikdo nedovede představit léto. Každoročně v červnu se už leckdo těší na to, až bude kvést černý bez a bude si moci nasbírat jeho voňavé květy, a později i lahodné plody zvané bezinky. K jakému účelu se černý bez tradičně využíval a co si z něj všechno můžeme doma vyrobit?

Kdy kvete černý bez a kde roste

Černý bez (Sambucus nigra) je keř, který je u nás všude rozšířen a najdeme ho na spoustě zahrad i volně v přírodě na okrajích listnatých lesů nebo podél cest. Každoročně v červnu začíná sezóna černého bezu, který začíná kvést někdy už koncem května, kvete po celý červen a odkvétá na začátku července. Květy černého bezu jsou plné pylu a pronikavě voní. Pach však nemusí být pro někoho příjemný.

Úžasné účinky bezinek: bojovník proti virovým onemocněním i pomocník v kuchyni

Sběr černého bezu

Z černého bezu se využívají úplně všechny části rostliny. Nejvíce se sbírají květy a plody, ale využívá se i kůra a některé bylinné produkty se vyrábí i z listů, například mast. Květy se sbírají v červnu, případně červenci, plody v době své úplné zralosti koncem léta a na podzim, tedy od srpna do října. Listy černého bezu se sbírají v květnu a červnu, kdy mají největší účinek, kůra je nejlepší z mladých větví a sbírá se hned na jaře, v březnu a dubnu. A rovněž i kořen černého bezu má své účinky. Příliš se nevyužívá, ale pokud už, je třeba jej vykopat na jaře a použít ten z mladých bezový keříků.

Jak sbírat a sušit květy černého bezu

Květy černého bezu se sbírají za jasného a suchého počasí. Vybírají se květy bez hmyzu, na který je třeba dávat pozor, protože voňavé květy plné pylu jsou hmyzem zcela obsypané. Sběr se provádí do papírového sáčku nebo plátěné tašky, nikoli do silonového sáčku. Květy je třeba rychle sušit, a to spíše ve stínu. Snadno hnědnou a černají. Nejprve je třeba nechat z květů vylézt hmyz a drobné broučky, poté sušit na velmi suchém místě a chránit květy před navlhnutím. Květy černého bezu si suší doma spousta lidí, ale doporučuje se vyhradit si k tomuto účelu speciální místnost, protože květy černého bezu při sušení výrazně zapáchají a pach prostoupí celý váš byt.

Jak sbírat a sušit plody černého bezu

Bezinky se pak sbírají v době své úplné zralosti, nejlépe rovněž za suchého počasí. Na slunci a při sušení se scvrknou, ale je třeba dávat pozor, aby neplesnivěly. Často se využívají přímo čerstvé, ale pozor! Bezinky nikdy nejezte syrové, musí se nejprve tepelně upravit, jinak vám bude špatně a dostanete minimálně průjem. Syrové bezinky totiž obsahují pro nás některé toxické a nestravitelné látky. Po tepelné úpravě, anebo i sušení, ale mohou být velmi lahodné a zdravé.

Černý bez a jeho účinky

Květy černého bezu obsahují silice, glykosidy (rutin a sambunigrin), alkaloid sambucin, třísloviny, slizovité látky, látky podobné hormonům, plody pak flavonoidy, antokyany, éterické oleje, taniny, omega 3 a 6 mastné kyseliny a další organické kyseliny, sacharidy, silice, cholin a vitamíny C a A. Celá rostlina také obsahuje fytoncidní látky, které odpuzují hmyz.

Bez se tradičně používal proti kašli, virózám, nachlazení a na vypocení při horečce obdobně jako lipový květ. Kromě toho je také účinné analgetikum a antirevmatikum, osvědčuje se výborně i při bolestech všeho druhu, zejména svalů a kloubů, při revmatismu, dně, artróze, zánětech nervů a potížích s pohybovým aparátem, například i u ischiasu a výhřezu plotének. Zejména bezinky mají svoje účinky proti zánětu a bolesti, využívají se například u zánětu trojklanného nervu.

Listy a kůra se považují za lehce toxické, ale vyrábějí se z nich přípravky odpuzující hmyz a parazity, anebo velmi účinné prostředky proti revmatickým bolestem, které se ve formě odvaru aplikují zevně na bolavá a problematická místa. Mají silně projímavé a diuretické účinky a vnitřně by se rozhodně používat neměly.

8 nejlepších bylinek na podporu hubnutí. Známe je všechny!

S čím si můžeme splést černý bez

Černý bez si opravdu nemůžeme splést s žádnou jinou rostlinou a lze bez obav sbírat květy a plody. Pouze v případě velké neznalosti je možné černý bez v přírodě zaměnit s bezem chebdí, který má podobné květy i plody jako černý bez. Zarazit vás však může především to, že bez chebdí není keř, ale vysoká rostlina, která se vyskytuje obvykle ve větším množství rostlin pohromadě. Pozor však, bez chebdí je jedovatý a jeho černé plody způsobují otravy!

Nežádoucí účinky černého bezu

Černý bez obvykle nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky. Při konzumaci většího množství však může vyvolat nevolnost, závratě nebo bolesti hlavy, ale to se většinou netýká květů. Bobule by se měly jíst pouze tepelně upravené, jinak by skutečně mohlo dojít i při požití většího množství k lehčí otravě doprovázené nevolností, průjmem a zvracením. K vnitřnímu použití se vůbec nedoporučují toxické listy a kůra. Jinak lze černý bez doporučit bez žádných výrazných nežádoucích účinků.

Využití černého bezu

Černý bez má opravdu mocné a všestranné využití. Odvar z květů se používá jako čaj při kašli, nachlazení a horečnatých onemocněních, též na podporu dobrého trávení a funkce žlučníku. Zevně pak k oplachování zanícené pokožky a ekzémů, anebo i jako pleťová voda při akné. Květy se též dají osmažit v těstíčku a sníst, anebo se z nich dá vyrobit lahodná voda k pití či šťáva.

Bezinky se vaří a připravuje se z nich výborný sirup nebo i marmeláda či džem, známé je také bezinkové víno nebo likér. Využívají se rovněž jako potravinářské barvivo.

Ani bezové dřevo nezůstává stranou, zněj si děti například kdysi vyřezávaly píšťalky.

Čaj z černého bezu

Čaj si můžeme připravit ze sušených květů černého bezu, které spaříme vroucí vodou, necháme odstát a popíjíme s medem.

Voda z květů černého bezu

Z čerstvých květů černého bezu je lepší připravit si studený macerát. Propláchnuté čerstvé květy zbavené brouků necháme přes noc namočené v hrnci s vodou, druhý den slijeme a rovnou popíjíme jako osvěžující a léčivý nápoj, anebo jej můžeme použít na pleť.

Šťáva z květů černého bezu

Z květů černého bezu se vyrábí také šťáva nebo sirup, a to většinou tak, že se květy uvaří s cukrem a citrónem, případně se zázvorem. Receptů existuje velké množství, stačí si jen vybrat, anebo si nějaký vlastní vymyslet.

Bezinkový sirup

Velmi oblíbený jsou bezinkový sirup nebo bezinkový džem či bezinkové víno z čerstvých zralých plodů černého bezu. Recepty lze zvolit z mnoha různých, nejlepší jsou rodinné recepty našich prababiček. Někdy se do tohoto sirupu přidává i trocha rumu. Proces je stejný jako u vaření jakékoliv jiné šťávy, bezinky se svaří s cukrem, možno přidat třeba i nějaké koření, třeba skořici, hřebíček nebo badyán.

Tinktura z listů černého bezu

Tinkturu z listů nebo i kůry černého bezu můžete doma vyrobit snadno tak, že příslušné nadrcené části naložíte na lihu a necháte v něm nějakou dobu macerovat. Tuto tinkturu lze zevně použít jako mazání na bolavé klouby, páteř a záněty nervů, anebo i jako prostředek odpuzující hmyz či postřik na mšice.

Mast z černého bezu

Mast z černého bezu lze využít na problémy s páteří, výhřezy plotének, ústřely a bolavé klouby nebo záněty nervů. Vyrobit si ji můžete z listů černého bezu, dají se přidat i květy. Ty se delší dobu povaří ve vepřovém sádle, bambuckém másle nebo kokosovém oleji ve vodní lázni, lze přidat i včelí vosk. Nakonec se mast scedí přes plátno a nalije do připravené uzavíratelné nádoby. Množství můžete volit dle očekávané síly masti.

Černý bez podle Matthioliho herbáře

A na závěr tipy, které už asi moc nevyužijete. Moc a účinky černého bezu totiž znali už naši předkové. Renesanční lékař a botanik Matthioli ve svém herbáři popisuje nejrůznější tipy, jak využít černý bez. Odvar z kořene vyhání vodnatelnost, plody a listy mají projímavé účinky a celkově prý vypuzuje z těla kde co. Kůru s květem Matthioli doporučuje naložit do vína a svařit s dalšími bylinami pro různé neduhy, stejně tak zmiňuje i účinky bezového octa. Bezové květy uvádí jako lék na různé trávicí potíže, zevní obklady z bezového listí na spáleniny, pokousání vzteklým psem, vředy a píštěle nebo dnové bolesti. Obklady na kolena prý zase vytahují z kolen vodu, otok a bolest. Proti bolesti páteře a kloubů pak doporučuje olej z černého bezu jako mazání. Bezová voda z květů je dobrá na bolesti hlavy a při úpalu i úžehu. prášek z listů bezu se zase používal proti krvácení z nosu. Černý bez ale sloužil i k různým magickým účelům a ochraně domova před zlými silami, využíval se například v milostné magii a pro ochranu a zdraví narozených dětí. Věřilo se též, že zahání dobytčí mor.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Korbelář a Endris; Matthioliho herbář; bylinkyprovsechny.cz, prostreno.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co s černým bezem? Zužitkovat můžete květ, listy i plody na sirup, víno či mast