Menu
WomanOnly
Hubnutí

8 nejlepších bylinek na podporu hubnutí. Známe je všechny!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

11. 5. 2020

Chcete zhubnout do plavek? Trendem poslední doby je odklon od chemicky vyráběných léčiv k léčbě pomocí přírodních a živočišných produktů. Zejména bylinky a výrobky z nich jsou čím dál tím populárnější, zejména díky tomu, že nezatěžují organismus a jejich účinky mohou být stejně silné jako léky. Nahradit je sice nedokážou, ale přesto mohou sloužit jako velmi účinný doplněk ke klasické léčbě.

Takovým případem jsou bylinky podporující hubnutí. Asi všichni tušíme, že bez zdravé stravy a pohybu bychom byliny užívali zbytečně, ale pokud budeme brát hubnutí opravdu vážně, odvar z některých rostlin může hubnoucí proces velmi výrazně urychlit! Některé rostliny totiž obsahují hodnotné vitamíny a minerály, které  zrychlují metabolismus, podporují spalování tuků a brání jejich ukládání, snižují chuť k jídlu  a potřebu se přejídat. My jsme pro vás vybrali 8 nejznámějších bylinek na hubnutí, ne všechny se však dají natrhat na našich lukách.

Kopřiva na detoxikaci

Kopřiva čistí organismus od škodlivin, podporuje trávení a činnost střev, má žlučopudné i močopudné účinky. Chlorofyl obsažený v listech působí povzbudivě na výměnu látek a na všechny tělesné pochody. Již mladé kopřivy dokáží dobře detoxikovat celý organismus. Je vhodné je sbírat brzy na jaře a připravovat si z nich odvar nebo čerstvou šťávu. Kopřivový čaj pijeme čas od času po dobu tří týdnů, abychom očistili tělo od nežádoucích látek a podpořili krvetvorbu i metabolické procesy. Po třech týdnech je však dobré udělat si přestávku a nepít kopřivový čaj dlouhodobě.

Zaměřeno na minerální vody. Jak je to s jejich detoxikačními a léčivými účinky?

Bříza na odvodnění

Listy břízy obsahují tzv. saponiny a silici, které působí močopudně a antisepticky, přitom ale nedráždí ledviny. Urychlují také látkovou výměnu a mají mírně projímavý efekt. Březové listí pomáhá při detoxikaci ledvin, celkově odvodňuje a ulevuje kloubům při revmatismu. Pomáhá při hubnoucím procesu a k tomu, aby se tělo zbavilo všeho nežádoucího a přebytečné vody i kyseliny močové usazené v kloubech. Pro jarní detoxikace je také výborná březová šťáva, která se získává jako míza ze stromů v Rusku a na Ukrajině. U nás není nařezávat břízy povoleno. Březovou šťávu si můžete pořídit ve zdravé výživě, ideálně ji popíjejte nepřislazenou a naředěnou vodou. Bříza je výborná také na vlasy a právě patří mezi bylinky pro jarní detoxikaci.

Kontryhel nejen na ženské problémy

Přebytečné vody v těle se zbavíme i pomocí kontryhelu. Je považován za gynekologickou bylinu, ale velmi dobře také pročistí organismus a příznivě působí na trávicí soustavu. Kontryhel je sice oblíbená ženská bylinka, ale obsahuje hodně chlorofylu a zlepšuje metabolické procesy i celkově očišťuje celý organismus. Kontryhel má dezinfekční účinky a spoustu pozitivních vlastností, navíc je možné kontryhelový čaj popíjet dlouhodobě. Kontryhel je neškodný a nemá žádné nežádoucí účinky.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Ostropestřec na játra

Ostropestřec mariánský čistí játra a odstraňuje nejen následky nesprávného životního stylu, ale také únavu a malátnost, což je dobrý základ pro hubnoucí proces. Semena ostropestřce mariánského se užívají rozemletá, anebo třeba ve formě lihové tinktury. Ostropestřec si také můžete namlít doma v mlýnku na mák a mletá semínka si přidávat rovnou do jídla. Kromě celkové detoxikace a výrazných regeneračních účinků na vaše játra, vám ostropestřec pomůže s trávením, podpoří funkci žlučníku, sníží hladinu cholesterolu i napomůže s rychlejším spalováním tuků. S užíváním bylinek by se ale vždy měla pojit i změna stravy a snaha o zdravý životní styl.

Černý bez proti zácpě

Květy a plody této rostliny mají močopudné a laxativní účinky, takže se ho nebojte při hubnutí konzumovat. S plody černého bezu to však nepřehánějte, především tepelně neupravené bezinky jsou jedovaté, takže je vždy nezapomeňte dobře uvařit. Černý bez odvodňuje, pomáhá při řadě zdravotních problémů a skutečně po něm budete také hubnout. Konzumujte černý bez ve formě šťávy nebo sirupu, ale snažte se nepoužívat velké množství cukru nebo volte méně sladké alternativy bezinkových produktů.

Fenykl proti nadýmání

Pro odtučňovací kůru se užívá nejen plod, ale také čerstvá nať. Fenykl obsahuje silici, bílkoviny, sacharidy, pektin a další látky podporující látkovou výměnu a trávení. Sušená semena fenyklu se používají k přípravě čaje, který se nabízí také kojencům. Má totiž příznivé účinky na zažívání a působí proti plynatosti. Podporuje trávení, zrychluje metabolismus a dezinfikuje trávicí trakt. Čerstvý fenykl má velice příjemnou nasládlou chuť. Pokud si jej pěstujete na zahrádce, zkuste cumlat fenyklový stonek. Mimochodem – po fenyklu prý také rostou prsa a existují i další bylinky na růst prsou!

Fenykl jako koření, léčivka i zelenina. Jaké má účinky a jak ho použít?

Psyllium pro zdravá střeva

Další dvě bylinky už na našem území nerostou, ale i přesto jsou pro nás snadno dostupné. Semena psyllia, neboli jitrocele indického, v trávicím traktu nabobtnávají, takže zahánějí pocit hladu. Vláknina v něm obsažená navíc pročišťuje střeva a srovnává metabolismus. Psyllium seženete ve zdravých výživách a můžete si jej přidat do jogurtu či do kaše, používá se také možnost smíchání psyllia s vodou a rychlého vypití, tato varianta však nechutná každému. Při užívání vlákniny je vždy potřeba zvýšit příjem vody, takže určitě pijte co nejvíce to půjde. Pití vody spolu s dostatkem pohybu a vlákniny patří mezi způsoby, jak bojovat se zácpou.

Guarana místo kofeinu

Guarana je jihoamerická rostlina, která podporuje hubnutí díky obsahu kofeinu, který se uvolňuje pomaleji než kofein z kávy. Guarana zpomaluje proces stárnutí, omezuje pocit hladu a podporuje nejen hubnutí, ale také odolnost vůči fyzické a psychické únavě, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá regenerovat organismus po namáhavém výkonu. Guaranu můžete sehnat v mnoha různých podobách, ale určitě není vhodné to s tímto stimulantem přehánět. Guaranu využívají hlavně studenti před zkouškami – nejsilněji působí prášek, ale existuje spousta produktů s přidanou guaranou, a to od žvýkaček, před limonády, čokolády až po obilné kávy a další povzbuzující náhražky kávy.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 nejlepších bylinek na podporu hubnutí. Známe je všechny!