Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Každá žena alespoň jednou za život řešila typicky ženské záležitosti spojené se svým menstruačním cyklem nebo s plodností. Pokud trpíte gynekologickými problémy, chcete otěhotnět, anebo si jen dát do pořádku svůj nepravidelný menstruační cyklus, sáhněte po zcela nenápadné, ale všemocné bylince. Je jí kontryhel obecný, který běžně roste na kdejaké mezi. Jak se dá s kontryhelem kouzlit?

Kontryhel pěstování nepotřebuje: roste na každé mezi

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je léčivá rostlina, pro kterou jsou typické vějířovité listy vytvářející kalich, v němž často ulpívají kapky rosy. Kontryhel vypadá jako ženská sukně a také je určen především pro ženy. Roste hojně na loukách, mezích, v okolí potoků, anebo i podél plotů zahrádek. Pokud se rozhodnete si jej nasbírat, volte především čistou oblast, kde se vyskytuje málo turistů a pejskařů. Listy můžete sušit doma při pokojové teplotě.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

Kontryhel: čaj nebo kapky?

Ze sušené natě kontryhele se nejčastěji připravuje lahodný čaj, který má vynikající léčebné účinky. Kontryhel čaj se dá také zakoupit v lékárně či bylinkářství v podobě sypané sušené bylinky, anebo ve formě nálevových sáčků. Popíjí ho především ženy, a to mladé dívky, těhotné a kojící maminky i dříve narozené dámy. Kontryhel pomáhá při menstruačních potížích, bolestivé menstruaci i nepravidelnostech cyklu. Každá dívka či žena by měla začít pít kontryhelový čaj asi dva týdny před očekávanou menstruací. V této době již také některé ženy na sobě pozorují příznaky premenstruačního syndromuPMS.

Navíc u mladých dívek si kontryhel a akné ani trochu nerozumí, protože kontryhel pomáhá ženám regulovat hormonální systém, akné u dospívajících dívek nemá tedy žádnou šanci zvítězit! Kromě čaje známe kontryhel jako kapky či lihovou tinkturu, která je možná pro mladé dívky v případě akné a úpravy cyklu přijatelnější variantou užívání.

Kontryhel plodnost zachrání, před krvácením ochrání

Kontryhel ale nezachraňuje jen menstruaci a akné. Je vynikajícím prostředkem na podporu plodnosti a udržení plodu. Pokud žena pije před otěhotněním kontryhel, pomáhá jí otěhotnět a může ho samozřejmě popíjet i dál, zejména na počátku těhotenství. Kontryhel totiž pomáhá udržet plod v děloze a zabraňuje nežádoucímu děložnímu krvácení. Po porodu kontryhel zase pro změnu podporuje zavinování dělohy a také proces laktace. Díky pití čaje z kontryhele dochází k větší tvorbě mateřského mléka.

Kontryhel hormony dává do pořádku, ať už tedy před porodem, anebo po něm – v době šestinedělí. Kontryhel krvácení na počátku těhotenství zastavuje, v době šestinedělí pomáhá s očistky a dává celý gynekologický a hormonální systém zpět do původního stavu. Má také silně protizánětlivé účinky. Období šestinedělí bývá velmi náročné pro každou ženu, a právě kontryhel ho dokáže šťastným maminkám velice usnadnit. Navíc kontryhel nežádoucí účinky nemá, můžete ho bez obav popíjet kdykoliv. A samozřejmě nevadí ani vašemu děťátku, které díky kontryhelu o mnoho lépe nakojíte.

Kontryhel pro ženy velice schvalovala rakouská bylinkářka Maria Treben, která ho ženám doporučovala pít od třetího měsíce těhotenství až do porodu. Dnes na kontryhel nedají dopustit ani duly a porodní asistentky, které jej nabízejí svým svěřenkyním také k vaginální napářce.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací