Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Účinky kopřivy. Co léčí a jak ji užívat a dávkovat?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

18. 4. 2019

Zelená rostlina, na jejíž listy se často bojíme sáhnout, aby nás nepopálily, patří mezi našimi léčivými bylinami k tomu nejlepšímu. K čemu všemu lze kopřivu dvoudomou využít?

Léčivka od hlavy až po paty

Kopřiva dvoudomá je velmi oblíbený prostředek lidového léčitelství. Je na ní léčivé prakticky vše – stonek, listy, kořen a dokonce i květy. Za žahavé účinky kopřivy mohou jemné chloupky, které až dva metry vysokou bylinu zcela pokrývají.

Popálení od kopřivy však není škodlivé, ba právě naopak. Kopřiva dvoudomá obsahuje mnoho prospěšných látek, jako je kyselina pantotenová, vápník, draslík, železo nebo třeba známý hormon štěstí serotonin. Kopřivu lze využít pro vnější i vnitřní použití.

Sběr a skladování kopřiv

Venku můžeme kopřivu potkat zhruba od začátku dubna do konce září, kvete pak v období od května do září. Nejlepší je ji posbírat už na jaře – mladé rostlinky jsou nejúčinnější. Kopřiva se používá čerstvá i sušená. Pokud ji chcete sušit, listy zabalte do papíru a skladujte na suchém, stinném a větraném místě. Usušená rostlina by měla být tmavě zelená, zapařenou kopřivu poznáte podle zčernalých listů.

Kopřivový čaj pomůže zhubnout, proti akné či pročistí krev

Nálev z kopřivy

Na výrobu kopřivového nálevu, který pak můžete pít jako čaj, budete potřebovat jednu lžičku sušených kopřiv. Tu zalijte čtvrtlitrem vařící vody a nechte pod pokličkou deset minut odstát. Po scezení je nálev připraven k použití. Kopřivový čaj pijte jednou denně a vždy jej připravujte čerstvý. A na co vše vám pomůže?

Léčivé účinky kopřivy

1. Pití kopřivového čaje podpoří metabolismus, pročistí organismus od škodlivých látek a urychlí regeneraci tkání.
2. Posiluje imunitu a odolnost vůči nachlazení.
3. Je dobrým pomocníkem v boji proti stresu a únavě.
4. Pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny či žaludečních vředech.
5. Kopřiva působí močopudně, pomáhá na záněty močových cest a při problémech s močovými kameny.
6. Pozitivně působí i při infekci či zahlenění dýchacích cest.
7. Kopřiva snižuje hladinu krevního cukru, čistí krev a podporuje krvetvorbu.
8. Pomáhá při revmatu a dně.
9. Tlumí potíže s alergiemi.
10. Je podpůrným prostředkem při nejrůznějších bakteriálních i virových onemocněních.

Bylinky na hubnutí. Uvařte si čaj z kopřiv či ženšenu

Vnější použití nálevu

V nálevu z kopřivy můžete také namočit obklad. Kopřiva působí protizánětlivě a urychluje hojení popálenin a drobných odřenin. Pomůže také na ekzém, kuří oko či plíseň na nehtech.

Tinktura pro krásné vlasy

Kopřiva dvoudomá dokáže podpořit růst vlasů a zabránit jejich přílišnému maštění. Stačí, pokud si budete kopřivovou tinkturou každý den masírovat pokožku hlavy. Vlasy budou hebké, husté a lesklé.
Jak ji vyrobit? Očištěný kořen kopřivy nakrájejte najemno a naplňte jim láhev. Kousky kořene zalijte čtyřprocentním alkoholem a nechte po dobu dvou týdnů louhovat v teplé místnosti. Láhví občas zatřepte. Po čtrnácti dnech směs sceďte a je hotovo. Tinkturu uchovávejte v tmavé lahvi.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinky kopřivy. Co léčí a jak ji užívat a dávkovat?