Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Hormony štěstí a koktejl euforie v našem mozku. Zfetovat se můžete i z jídla.

Endorfin, serotonin, dopamin jsou látky známé jako hormony štěstí a dobré nálady. Všechny pocity, které každý den zažíváme, jsou totiž ovlivňovány tvorbou právě těchto hormonů v našem organismu. Co všechno o nich víme, jak souvisí s drogami a jak vyprodukovat co nejvíce hormonů štěstí tak, abychom se zase jimi nepředávkovali? Chcete si udělat ze života Radovanovy radovánky? Pak směle do toho, poradíme vám, jak!

Jak souvisí hormony a emoce?

Zkuste si představit, že všechny ty emoce, které prožíváte, souvisí s produkcí různých hormonů v našem těle. Za celou škálu emocí – hněv, strach, radost, vzrušení, pocity štěstí a smutku, zamilovanosti nebo beznaděje mohou hormony a jejich dostatečná produkce či naopak deficit. Mezi takzvané hormony štěstí patří neurotransmitery, které zodpovídají především za naši dobrou náladu a duševní vyrovnanost. Patří sem hlavně endorfiny, serotonin a dopamin.

Hormon endorfin a jeho vliv na organismus

Endorfin je z naší trojice pravděpodobně nejznámější. Při jeho uvolňování z hypofýzy do mozku dochází ke zlepšování nálady a k navození pocitů štěstí. Do našeho těla se vyplavuje při stresu a svalové zátěži. Endorfiny jsou považovány za jakési vnitřní opiáty, jimiž tělo tlumí bolest a za látky, které činí náš život příjemnějším. Endorfiny se ale také podílejí na našem uzdravení, snižují horečku, kašel, otupují bolest, podporují práci imunitního systému, zamezují pocitu hladu a způsobují pocity štěstí a euforie. Vyrovnaná psychika a pocity štěstí a radosti dokáží s člověkem udělat své. A za to právě mohou endorfiny, které patří mezi neurotransmitery.

Endorfin – cvičení, běh a fyzická aktivita

Zvýšenou produkci endorfinů vyvolává cvičení a fyzická aktivita. Jejich hladina vzrůstá už po desetiminutovém cvičení a ještě půl hodiny po prodělané fyzické námaze zůstávají ve zvýšeném množství. Čím více potu, tím více endorfinů. Ovšem pozor, pokud se máte v plánu úplně oddělat, nedostaví se pocit štěstí, ale kolaps.

Množství endorfinu se zvyšuje také při radostných a veselých zážitcích jako je poslech hudby, tanec, masáž, sex a podobně. Endorfiny se ale vyplavují také například při porodu. Hormon endorfin nám ale zajistí i posezení u kávy s dobrou kamarádkou a kvalitní čokoládou nebo oblíbeným sladkým zákuskem a spoustou smíchu.

Endorfin a běhání všechny smutky zahání. Co dělá běh s naším tělem a psychikou?

Nedostatek neurotransmiteru endorfinu a jak na něj

Nedostatek hormonu endorfinu pociťujeme ve chvílích smutku a melancholie. To, že nám chybí endorfiny, obvykle zjistíme, když trpíme krátkodobým smutkem, depresí, úzkostmi, nadměrnou únavou a pocitem, jako by se veškerá radost vytratila z našeho života. V tu chvíli je potřeba soustředit se na to, co nám dělá radost a klidně si dát čokoládu, zákusek, zacvičit si, zatancovat, zasexovat nebo zaběhat. Tohle je první pomoc, na kterou bychom měli rozhodně myslet v prvé řadě!

Serotonin (5 – HT) aneb když chybí hormon štěstí

Tento hormon nervové tkáně se jako významný neurotransmiter podílí na přenosu vzruchů a jeho dostatečná hladina má na svědomí to, jak dobře se člověk cítí. Je také zodpovědný za prostupnost některých cév, podporuje kontrakce hladké svaloviny a krevní srážlivost, ovlivňuje kontrakci střev, brzdí sekreci žaludečních šťáv a posiluje produkci a vylučování látek podporujících trávení. Kromě lidských emocí a nálady ovlivňuje hormon serotonin (5 – HT) paměť, žilní systém a chuť k jídlu.

Nedostatek serotoninu může souviset s poklesem hladiny bílkoviny p11, která se pojí s přenosem serotoninu v mozku. Nízké hladiny serotoninu mohou způsobit dlouhodobý smutek, depresi, úzkost, agresivitu, migrénu, poruchy spánku, změnu libida a výrazné poruchy nálad, například bipolární poruchu a podobně. Nerovnováha serotoninu zodpovídá i za trávící problémy, například syndrom dráždivého tračníku, žaludeční potíže nebo průjmem či zácpu.

Nerovnováha, a nadbytek serotoninu, může také způsobit zvracení, proto se jako léky proti zvracení – antiemetika – používají látky, které inhibují serotonin. Tito antagonisté serotoninového receptoru se indikují například pro zklidnění zvracení a pro zmírnění nežádoucích účinků při chemoterapii.

Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním

Tryptofan a potraviny obsahující serotonin

Tvorbu serotoninu můžete zvýšit zejména kvalitními potravinami bohatými na esenciální aminokyselinu tryptofan. L-tryptofan se dá také užívat v tabletách či tobolkách a bývá samozřejmou součástí aminokyselin pro sportovce. Tryptofan se doporučuje při nespavosti, psychických potížích a duševních chorobách, depresi, poruchách nálad, artritidě, nedostatku vitamínu B3, při záchvatech žravosti a přejídání  – a při odvykání od cigaret a alkoholu nebo některých drog.

Mezi potraviny, které obsahují tryptofan patří drůbeží, krůtí a telecí maso, losos, tuňák, některé druhy zrajících sýrů, vejce, ořechy – kešu, slunečnicová semínka, celozrnné pečivo a ovesné vločky, listová zelenina – ředkvičky, špenát, luštěniny – fazole, čokoláda a banány. Z potravinových doplňků jsou důležité vitamíny skupiny B.

Produkci serotoninu podporuje také sluneční svit, při nedostatku serotoninu se tedy doporučuje pobyt na slunci.

Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?

Serotonin a drogy – jak se předávkovat serotoninem snadno a rychle

Hladiny serotoninu nám mohou krátkodobě zvýšit některé návykové látky, například nikotin a alkohol, ale i mnohé drogy. Právě drogy často způsobí našemu mozku pořádný otřes a přeskládají vyrovnané hladiny hormonů. Některé z nebezpečných návykových látek skutečně mohou zaplavit naše tělo serotoninem, což má svůj požadovaný efekt. Jde především o extázi, amfetaminy, meskalin, ale i LSD, DMT a psilocybin.

Taneční droga extáze doslova zaplavuje organismus serotoninem a dopaminem, navozuje pocit štěstí, dobrou náladu, pohodu, vyšší vnímavost a neskonalou empatii. Pocit je to ovšem krátkodobý a může v těle způsobit velké problémy a nerovnováhu. Extáze také podporuje vznik serotoninového syndromu, což je v podstatě předávkování serotoninem a jeho následky.

Serotoninový syndrom. Sjet se můžete i plísňovým sýrem

Pokud se předávkujete serotoninem, nečeká vás nic pěkného. Serotoninový syndrom způsobuje nejen extáze, ale třeba i nevhodně zvolená antidepresiva. Pokud sníte hodně potravin obsahujících L-tryptofan, například to přeženete s plísňovými sýry a zároveň užíváte antidepresiva, může nastat reakce – serotoninový syndrom, která se třeba chybně zamění s alergickou reakcí. Serotoninový syndrom se totiž zpočátku projevuje podobně jako třeba histaminová intolerance.

Při serotoninovém syndromu vás zaplaví euforie a vzrušení, může dojít až k dezorientaci a k výrazné změně chování. V podstatě to znamená, že se můžete sjet také jídlem, nejen pouze drogami. Mezi typické projevy patří neklid, závrať, bušení srdce, svalový třes, nevolnost, bolesti hlavy, poruchy koordinace, poruchy vědomí, vysoká horečka, průjem a bezvědomí. Serotoninový syndrom může mít ale i fatální – smrtelné – následky, protože snadno dochází k přehřátí organismu nad 42°C. Pokud užíváte antidepresiva (IMAO – inhibitory monoaminooxidázy), je důležité vědět, že byste v žádném případě neměli zároveň zkoušet extázi!

SSRI – zpětné vychytávání serotoninu

Zpětné vychytávání serotoninu tlumí některé léky, především jsou to tricyklická antidepresiva a některá novější antidepresiva, které mají méně nežádoucích účinků. Tyto léky ovlivňují hladinu serotoninu v mozku a používají se k léčbě úzkostí a deprese.

Dopamin – hormon motivace a neřesti

Hormon dopamin se vyplavuje v okamžiku, kdy jsme za něco odměněni, přičemž tato odměna může mít jakoukoliv formu, ať už se jedná o radost z vítězství oblíbeného sportovního týmu nebo získání dobré známky ve škole. Je spojován se systémem příjemných vjemů v mozku. Dopamin nám zrychlí tep a zvýší tlak, nabudí nás k výkonu nějaké činnosti – pohání nás k tvorbě a k dosahování stanovených cílů. Poruchy syntézy dopaminu pak souvisí s depresí nebo se závažnými onemocněními jako je například Parkinsonova choroba, stařecká demence, Alzheimerova choroba a schizofrenie.

Dopamin nám pomáhá provozovat každodenní činnosti nezbytné pro přežití jako jsou stravování, rozmnožování a dýchání. Nedostatečná produkce dopaminu vede k menší sexuální touze, k poruchám paměti, k netečnosti a ztrátě životního smyslu a cíle. Pokožka u nedostatku dopaminu navíc bývá citlivá na všechny druhy dotyku. Tomuto hormonu se někdy přezdívá také hormon neřesti, protože se nejvíce uvolňuje při sexu. Dopamin v těle zvyšují stimulanty a některé drogy, které mohou díky velkému jednorázovému zvýšení dopaminu vyvolat psychózu. Takže jak je vidět, nic se nemá přehánět!

Abychom měli dopaminu v těle dostatek, měla být naše strava bohatá především na bílkoviny. Jezte dostatek masa, ryb, vajec, mléčných výrobků – ale i vegetariáni a vegani to mohou zvládnout. Tvorbu dopaminu ovlivňuje také kvalitní káva a černý i zelený čaj, dostatek vitamínů skupiny B, některé bylinky, luštěniny, obiloviny – například pšeničné klíčky, banány, semena a ořechy, zelenina a koření – třeba kurkuma.

Zlatý zázrak kurkuma. Zlaté mléko, zlatá pasta a další tipy pro zdraví

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hormony štěstí a koktejl euforie v našem mozku. Zfetovat se můžete i z jídla.