Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

7 důvodů, proč jíst slunečnicová semínka. Prospívají nejen zdraví, ale i kráse

Že jsou slunečnicová semínka zdravá, ví zřejmě každý. Jak přesně našemu organismu prospívají, už ale jasné být nemusí. Podívejte se, jak slunečnicová semínka podporují naše zdraví a krásu, a zařaďte je i do svého jídelníčku.

Slunečnicová semínka a jejich vliv na zdraví

Slunečnicová semínka, která nejsou ničím jiným než plody slunečnice, jsou bohatá na vlákninu a kvalitní tuky. Dále obsahují vitamín B6, vitamín E, vitamín C a další antioxidanty, hořčík, vápník, železo, mangan, zinek, fosfor a jiné minerální látky.

Mají velmi nízkou hladinu cholesterolu, na druhou stanu jsou poměrně kalorické (585 kcal / 100 g). Určitě to však neznamená, že byste je nemohli konzumovat při hubnutí. Slunečnicová semínka jsou velmi zdravá a za předpokladu, že je budete jíst v rozumné míře, svému tělu jen prospějete. Za rozumnou denní dávku lze považovat zhruba 30 g slunečnicových semínek.

Existují různé možnosti, jak konzumovat slunečnicová semínka. Můžete je jíst tak, jak jsou, nebo je opražit na pánvi. Hodí se například do salátů, kaší nebo jako posypka na namazané pečivo. Nemají příliš výraznou chuť a lze je přidat jak do slaných, tak do sladkých jídel.

Nyní se již pojďme podívat na to, s čím vším nám mohou látky obsažené v semínkách slunečnice pomoci. Jaké jsou konkrétní důvody, proč jíst slunečnicová semínka?

Nachos či polenta se bez kukuřičné mouky neobejdou. V čem je jedinečná?

1. Pomáhají při zánětu

Z výzkumu provedeného v roce 2017 vyplývá, že slunečnicová semínka mohou působit protizánětlivě, a to díky obsahu fenolů, saponinů a tříslovin.

Dlouhodobý zánět v těle oslabuje imunitu a v některých případech může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, proto je důležité proti němu bojovat. Léčbu sice slunečnicová semínka nenahradí, při pravidelné konzumaci ji však mohou podpořit.

2. Chrání zdraví srdce

Slunečnicová semínka jsou zdrojem zdravých tuků, včetně tuků polynenasycených a mononenasycených, které jsou spojované s nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu.

Pozitivní vliv na zdraví srdce má také vitamín E, který zlepšuje stav cév, a minerály, jako je například draslík nebo hořčík. Všechny tyto látky slunečnicová semínka obsahují, proto není pochyb o tom, že ve zdravém jídelníčku mají své čestné místo.

Plody moruše pomáhají při chudokrevnosti či vysokém cholesterolu. Obsahují hodně proteinů a železa

3. Snižují cholesterol a jsou vhodná i při cukrovce

Slunečnicová semínka obsahují sloučeniny, které mohou snižovat hladinu cukru v krvi a mírnit cukrovku 2. typu. Tyto účinky jsou částečně připisovány rostlinné sloučenině kyselině chlorogenové. Pro jejich potvrzení je však nutné provést více studií.

Dobrou zprávou je, že slunečnicová semínka mohou bez obav jíst i lidé s cukrovkou. Kromě výše zmíněných sloučenin totiž obsahují také hořčík, mangan, železo, selen, draslík a další látky, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Ten je, jak známo, v kombinaci s cukrovkou velmi nebezpečný.

4. Podporují zdraví kostí

Slunečnicová semínka jsou zdrojem velkého množství minerálních látek včetně vápníku, hořčíku a fosforu. Všechny zmíněné minerály jsou nezbytné pro dobrý stav kostí. Pokud se však zdraví svých kostí snažíte podpořit vědomě, pouze na slunečnicová semínka nespoléhejte. Neobsahují totiž vitamín D, který je pro kosti rovněž velmi důležitý.

5. Dodají energii

Pociťujete během dne nedostatek energie? Slunečnicová semínka vám s tímto problémem mohou pomoci. Obsahují řadu živin, jež pomáhají hladinu energie zvýšit – například vitamín B1, který se podílí na procesu přeměny potravy na energii, nebo selen, který zvyšuje kvalitu průtoku krve a napomáhá lepšímu okysličení těla.

10 signálů, že nám chybí vitamin D. Riziková je i chřipka

6. Podporují imunitní systém

Slunečnicová semínka jsou zdrojem celé řady vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. Pro příklad lze zmínit zinek, což je stopový prvek důležitý pro fungování a rozvoj imunitních buněk. Selen zase hraje klíčovou roli v léčbě zánětů a infekcí.

7. Zlepšují stav pokožky

Jak jsme již zmínili, slunečnicová semínka podporují nejen naše zdraví, nýbrž i krásu. Díky obsahu omega-6 mastných kyselin posilují zdraví pokožky a mohou fungovat také jako prevence kožních onemocnění. Pozitivní účinky na pokožku má také zinek a vitamín E.

Doporučená denní dávka vitamínu E je 15 mg, přičemž 30 g slunečnicových semínek tělu dodá 7,4 mg. Pokud tedy semínka slunečnice začnete konzumovat pravidelně, výsledky se jistě brzy dostaví.

Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 důvodů, proč jíst slunečnicová semínka. Prospívají nejen zdraví, ale i kráse