Menu
WomanOnly
Krása

Vitamin E na pleť: Zbaví vás vrásek, jizev i pigmentových skvrn

Vitamin E se řadí k nejdůležitějším antioxidantům. Přispívá k regeneraci buněk, má protizánětlivé vlastnosti a podporuje imunitní systém. Je známý také pro své příznivé účinky na zralou pleť a pleť s jizvami po akné. Vitamin E můžete užívat vnitřně i lokálně vnitřně jako doplněk stravy, lokálně například ve formě masky nebo jako součást pleťové kosmetiky.

Účinky vitaminu E na pleť

Trápí vás jizvy po akné, vrásky nebo hyperpigmentace? Pak do své denní pečující rutiny zařaďte kosmetiku s vitaminem E, který pomáhá proti širokému spektru nedokonalostí. Vitamin E zpomaluje stárnutí pleti, působí protizánětlivě a podporuje obnovu pleti poškozené sluncem. Patří do skupiny antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Přírodní vitamin E se nejčastěji získává z oleje ořechů a pšeničných klíčků, nicméně pro kosmetické účely se vyrábí také synteticky. Oba druhy fungují jako významné antioxidanty a v kosmetických přípravcích působí i jako mírné konzervanty. Platí, že přírodní vitamin E je pro pleť o něco lépe vstřebatelný než jeho syntetická varianta.

Vitamin E pro mladistvý vzhled pleti

Asi největším benefitem vitaminu E pro pleť je jeho schopnost redukovat jemné vrásky a další projevy stárnutí. Z tohoto důvodu je také obsažen ve spoustě kosmetických produktů určených pro zralou pleť. Vitamin E dokáže hloubkově hydratovat a regenerovat, čímž pleti navrací pružnost a jemnost.

Sluneční neboli stařecké skvrny mohou mít i mladí. Co je způsobuje?

Vitamin E proti hyperpigmentaci

Hyperpigmentace je poměrně rozšířeným problémem projevujícím se nerovnoměrným zbarvením pokožky. Jednou z příčin hyperpigmentace je sluneční záření, proto se objevuje zejména na obličeji, který bývá často vystaven slunci.

Vitamin E v kosmetice napomáhá zlepšení celkového stavu pleti a účinně předchází tvorbě nových pigmentových skvrn. Pokud chcete účinky vitaminu E na pleť podpořit, užívejte je také ve formě tablet v kombinaci s vitaminem C.

Vitamin E na pleť spálenou sluncem

Vitamin E pleti dodává potřebnou hydrataci a navrací jí přirozenou pružnost, proto bývá běžnou součástí krémů na opalovaní. Díky svým vlastnostem působí jako účinná prevence negativních následků slunečního záření, mezi něž patří například předčasné stárnutí pleti. Vitamin E si však poradí i s již vzniklými spáleninami od sluníčka, které dokáže spolehlivě zmírnit. Pokud jste to s opalováním poněkud přehnala, vsaďte na poopalovací péči s vitaminem E, jíž aplikujte dvakrát denně.

Vitamin E proti akné

Vzhledem ke svým protizánětlivým účinkům může vitamin E pomáhat také v boji s akné. Vitamin E se uplatňuje při regeneraci buněk a podporuje tak hojení, i z tohoto hlediska by tedy mohl být pro pleť s akné přínosem.

Prokázány byly zejména účinky vitaminu E na pleť zjizvenou v důsledku tohoto kožního onemocnění. V souvislosti s aktivním akné se hovoří o prospěšnosti vitaminu E v kosmetice i stravě, nicméně je třeba podotknout, že jeho vliv na akné zatím nebyl dostatečně prozkoumán.

Vitamin E pro rychlejší hojení jizev

Chcete se zbavit jizev po úrazu nebo kožních onemocněních? Vitamin E vám v tom může významně pomoci, jelikož jizvy zesvětluje a zabraňuje tomu, aby se staly trvalými. Aplikujte olej s vitaminem E dvakrát denně přímo na zjizvenou pleť a několik minut ji masírujte. Pro maximální posílení regeneračních účinků užívejte vitamin E také vnitřně.

Vitamin E proti svědění a pálení

Vitamin E v olejích či mastích dokáže ulevit od svědění, pálení a dalších známek podráždění, alergií a ekzémů. Díky schopnosti hloubkově hydratovat předchází přílišnému vysoušení pokožky, které bývá častou příčinou těchto nepříjemných projevů. Čistý olej s vitaminem E může zmírnit také symptomy méně závažných forem lupénky.

V jaké formě užívat vitamin E na pleť?

Vitamin E neboli tokoferol je souhrnné označení pro několik látek se stejným účinkem. Najdeme je v některých potravinách, například v obilných klíčcích, luštěninách, zelenině nebo vejcích. Vnitřně jej můžeme užívat také ve formě kapslí s antioxidačními účinky, které působí mimo jiné i proti předčasnému stárnutí pokožky.

K zevnímu použití jsou určeny čisté oleje a kosmetické přípravky, které jsou o vitamin E obohacené. Aplikace vitaminu E na pleť potlačuje známky stárnutí a redukuje nedokonalosti, jako jsou například jizvy nebo pigmentové skvrny. Tyto účinky vitaminu E jsou spojeny s jeho schopností odstraňovat volné radikály, za jejichž vznikem stojí různé typy záření a další nežádoucí vlivy okolního prostředí.

Vitamin E v kosmetice

Pokud potřebujete obnovit vitalitu a zdraví vaší pleti, je pro vás kosmetika s vitaminem E to pravé. Vitamin E pleti navrátí potřebnou hydrataci a ochrání ji před poškozením. Používejte pleťové krémy či séra jednou až dvakrát denně, výsledky uvidíte během pár týdnů. Chcete-li z účinků vitaminu E vytěžit maximum, dopřejte si jednou týdně také pleťovou masku, v níž je tento antioxidant obsažen ve vysoké dávce.

Pleťový olej s vitaminem E

V pleťových olejích se zpravidla nachází vyšší koncentrace vitaminu E než v krémech. K dostání je rovněž čistý vitamin E ve formě oleje, který je v boji proti vráskám, jizvám nebo pigmentovým skvrnám nejúčinnější. Olej s vitaminem E aplikujte dle potřeby, v rámci redukce jizev nezapomeňte provádět pravidelné masáže.

TIP! Oleje s vitaminem E můžete použít také namísto klasického odličovače make-upu. Stačí nanést pár kapek na vatový tampon či žínku, přiložit na pleť a jemně otřít. Oleje jsou při odličování velmi účinné, navíc si poradí i s voděodolným make-upem, SPF a různými nečistotami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vitamin E na pleť: Zbaví vás vrásek, jizev i pigmentových skvrn