Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Je březová voda takový zázrak a proč ji nesbírat přímo ze stromů?

Březová voda se často objevuje ve spojitosti s jarními detoxikačními kůrami. O jaký zázračný elixír se vlastně jedná, odkud se získává, jaké má účinky a jak nejlépe březovou vodu využít?

Odkud se získává březová voda?

Březová šťáva se získává navrtáním kmene břízy a sběrem její mízy. Sběr březové mízy se provádí nejčastěji brzy na jaře, kdy jsou stromy v plné síle a obsahují nejvíce cenných látek. Volně v přírodě to však raději nezkoušejte, tyto neodborně provedené postupy jsou zakázané a ubližují stromům, kterým pak hrozí i uhynutí. Pokud si chcete nasbírat vlastní mízu, udělejte to zodpovědně a rozhodně jen na vlastní zahradě. V opačném případě to bude považováno za vandalismus. Když to totiž budete zkoušet v lese u nás, hrozí vám opletačky s ochranáři, hajnými a policisty, které mohou být završeny tučnou pokutou.

Návod jak na sběr březové mízy od nás tedy nečekejte, raději si březovou vodu kupte ve zdravé výživě či lékárně. Nejčastěji se březová šťáva dováží z Ruska, Ukrajiny, Estonska či Lotyšska, kde je její sběr povolený.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Léčivé účinky březové vody

Je březová voda takový zázrak? Dalo by se říci, že ano. Březová míza bývá spojována s jarem a detoxikací. Má spoustu léčebných účinků a rozmanité využití. Právě na jaře příroda nabízí to nejcennější, co má. Březová voda je průhledná kapalina s přirozeně nasládlou chutí. Čerstvá vám vydrží pár dní v lednici. Po pár dnech pak ale začíná kvasit a má již více nakyslou chuť.

Březová voda zakoupená ve skleněných lahvích je většinou konzervována a zahuštěná cukrem. Záleží na výrobci a zpracování. Sama o sobě je ale už dost sladká, v Rusku a na Ukrajině se používá i k běžnému slazení. Březová šťáva se dá popíjet přímo neředěná, nebo se ředí vodou, také ji lze použít například k regeneraci a růstu vlasů, samozřejmě jde o čistou nezahuštěnou březovou vodu bez obsahu cukru. Březová míza pak může být i silně zahuštěná cukrem či medem, v tomto případě se jedná o březový sirup. Z březové mízy se ale také vyrábí víno nebo šampaňské.

K jakým léčebným účelům se tedy březová voda využívá? Pojďme se podívat na následující přehled:

  • je dobrá na ledviny a močové cesty
  • podporuje vyplavení ledvinových kaménků
  • prospívá při revmatismu a dně
  • má močopudné i potopudné účinky
  • hodí se při zánětech močových cest, ale i jiných vnitřních orgánů
  • má celkově protizánětlivé účinky
  • vylučuje soli z organismu
  • celkově pročišťuje celé tělo, má detoxikační efekt
  • pomáhá při bolestech kloubů, svalů a páteře
  • prospívá i při hubnutí a celulitidě
  • pomáhá při onemocnění srdce a ateroskleróze
  • zevně dezinfikuje pokožku a podporuje růst vlasů
  • pomáhá při astmatu a chronickém kašli
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • čistí lymfu
  • podporuje omlazení pokožky

Co obsahuje březová voda?

Z vitamínů je to v prvé řadě je to vitamín C, pak také kyselina listová. V minulosti se dokonce míza břízy pila i proti kurdějím, které byly velmi nepříjemným onemocněním z nedostatku vitamínu C. Dále obsahuje flavonoidy, polyfenoly, betulin a minerální látky, zejména hořčík, vápník a zinek. Nechybí ani draslík, fosfor, měď a mangan. V souvislosti s obsahem polyfenolů a betulinu se na základě prováděných lékařských studií uvádí možné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné účinky, jak je uvedeno v článku What Is Birch Water? Benefits and Downsides magazínu healthline.com.

Protože je březová voda velmi bohatá na mangan a hořčík, může být i skvělým doplňkem stravy pro sportovce. Je vhodná na pití pro každého, jen je třeba zvýšené opatrnosti u osob se silou alergií na pyl břízy, dále opatrně s množstvím březové vody kvůli vysokému obsahu manganu a také pozor na produkty s březovou vodou, které obsahují přidaný cukr, což neprospívá hubnutí ani diabetikům.

Tip: Pokud chcete udělat něco pro své zdraví na jaře, popíjejte 2 dcl březové mízy denně nalačno po dobu 2 týdnů.

Jak vykládat runy a umíte si vyrobit ochranný amulet?

Březová voda v kosmetice

Velmi oblíbená je březová voda v kosmetice. Stala se naprostým hitem a s oblibou se přidává do různých kosmetických produktů na pleť i vlasy. Využívají se protizánětlivé a antioxidační účinky, také podporuje růst a posílení vlasů. Celkově prospívá omlazení pokožky, zajišťuje dokonalou hydrataci i ochranu před UV paprsky.

Zdroje: vitalia.cz, nazeleno.cz, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je březová voda takový zázrak a proč ji nesbírat přímo ze stromů?