×
WomanOnly

Pylový kalendář: Na jaké alergeny si dejte pozor v dubnu?

Alergie v dubnu, pylový kalendář
Pylová sezóna začíná. Alergici by se měli vyhýbat parkům i rozkvetlým loukám.

Zatímco většina z nás sleduje na jaře předpověď počasí, alergici s příchodem jara sledují pylové kalendáře, plní ordinace alergologů a zásobují se léky. Duben je pro alergiky totiž tím nejhorším měsícem vůbec.

Příroda se probouzí v plné síle a s ní i pylové alergie. Alergici tou dobou zbrojí léky, inhalátory a kapesníčky a už moc dobře ví, co dělat a nedělat, aby si jaro užili. Přesto se najde mnoho lidí, kteří alergii na pyl podceňují a berou ji jako nutné zlo, kterým si musí každé jaro projít. Dobrovolně tak dávají průchod rozvinutí alergie v astma a další závažné nemoci. Přitom stačí včas zajít k lékaři a nechat si poradit vhodnou léčbu. Co na alergiky číhá v dubnu a jak si s příchodem pylové sezóny poradit?

V dubnu hlavně bříza

Bříza umí potrápit nejen ty, jež jsou v její blízkosti. Tento strom totiž dorůstá výšky až 30 metrů a tím pádem se jeho pyl velmi snadno rozptýlí do ovzduší. Navíc kvete poměrně dlouho, často ještě v květnu, a tak dochází ke zkřížení s květnovými alergeny, například s vrbou a dubem. Právě dub je sám o sobě poměrně neškodný, to až v kombinaci s břízou se stává velmi nepříjemnou záležitostí pro osoby alergické na břízu.

V dubnu na alergiky číhá také top bílý, topol černý a topol osika. Stromy jsou samy o sobě neškodné, ale jejich chmýří dráždí dýchací cesty a malé částečky je velmi snadné vdechnout. Jako “bonus” na sebe toto chmýří nabaluje pyly, trávy a prach, takže jsou pro alergiky o to nebezpečnější.

Do parku s opatrností

Zatímco většina z nás vnímá rozkvetlý park či louku jako úžasná a fotogenická místa, na alergiky tu číhá řada nebezpečí. Jedním z nich je i tis červený, který je pro svou vysokou okrasnost v parcích často k vidění. Sice začíná kvést už v březnu, ale alergici na něj nejvíce reagují až v dubnu. Tehdy je tis v plné síle, kompletně obklopený nádhernými žlutými květy. Kromě tisu se v parcích hojně vyskytují také zlatice, kalina tušalaj, cesmína a pivoňky – pro alergiky další nálož, kterou bez prášků proti alergii jen tak tak ustojí.

Přehledně: Pylový kalendář na duben

Borovice, bříza, buk, cypřiše, drnavec, dub, habr, jasan, javor, jilm, jírovec, líska, olše, ořešák, pampeliška, platan, řepka, tis, topol, vrba.

Jak na alergie nejen v dubnu

Snadno se řekne “vyhýbejte se alergenu”, ale alergici dobře vědí, že právě pyly číhají všude a ne vždy můžeme mít situaci pod kontrolou. Samozřejmě pokud nebudeme chodit do parku nebo na louku, kde se pyly hojně vyskytují, riziko alergické reakce je nižší. Citlivějším alergikům ale mohou škodit i alergeny usazené v srsti zvířat, v klimatizaci nebo přinesené na oblečení kýmkoliv z rodiny.

Zatím jedinou osvědčenou možností je nasazení antihistaminik, které blokují specifickou část imunitní reakce. Nejedná se tedy o léčivo jako takové, ale spíše o pomocníka, s nímž zvládnete pylovou sezónu mnohem lépe. Výhodou je, že je dostupný v lékárnách i bez lékařského předpisu. Pokud chcete alergii léčit, je třeba navštívit alergologa. Doporučí užívání léků na předpis, s obsahem kortikosteroidů a steroidních hormonů, které pomáhají alergie léčit. Bývají ve formě mastí, sprejů nebo tablet v závislosti na projevech alergie.

Exém a jeho příčiny: Seznamte se s nejčastějšími alergeny

Některé pyly si často přineseme domů například na oblečení. Následně se drží u nás doma a mohou nás pěkně potrápit. V takovém případě zkuste prací a čisticí prostředky pro alergiky. Jsou sice primárně určeny pro lidi alergické na běžně dostupné prostředky, ale velmi dobře odstraňují také alergeny z oblečení, dek a prostěradel.

Pozor na zkřížené alergie

Někdy se to opravdu pěkně sejde a může nás trápit více alergií současně. V dubnu začíná období tzv. zkřížených alergií, tedy alergie na pyl a potraviny (převážně rostlinného původu) současně. Největší pravděpodobnost vzniká u alergiků na břízu, lísku a olši, kteří přijdou do kontaktu se syrovou zeleninou, ovocem (jablka a kiwi) nebo lískovými oříšky. Alergická reakce je o dost silnější, než když se jedná pouze o jednu alergii.

Hlavními příznaky bývá pocit staženého hrdla, mravenčení jazyka a oteklé rty. Pokud postižený nezačne příznaky řešit včas, například užitím léků na alergii, může se jeho stav postupem času zhoršovat. Dostaví se anafylaktická reakce – pokles krevního tlaku, bušení srdce, kopřivka a dušnost.

Pokud patříte mezi ty, u nichž se projevily příznaky nebo rovnou anafylaktický šok, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Neřešené alergické reakce mohou vést k mnohem vážnějším problémům. Lékař nasadí vhodné léky a poradí vám, jak ve vašem konkrétním případě postupovat, pokud přijdete do styku s alergenem.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*