Menu
WomanOnly
Zahrada

Zlatice je časně kvetoucím keřem a její varianta má i léčebné účinky na plíce

Jak už nám název napovídá, jde o zlatý keř a určitě jej dobře znáte i vy. Zlatice (Forsythia) je totiž všeobecně a taky nesprávně nazývaná jako „zlatý déšť“. Má jasně žluté květy a často se vysazuje v parcích pro svou nenáročnost a výraznost. Na jaře kvete mezi prvními dřevinami a je skvělou volbou pro živý plot. A navíc má i účinky využívané v bylinkové medicíně. Chcete ji mít na své zahradě také? Poradíme vám, jak na ni.

Charakteristika zlatice

Jedná se o opadavý kvetoucí keř, který spadá do čeledi olivovníků. Zlatice evropská pochází z Albánie a Srbska, ostatní zlatice pocházejí z Asie. Běžně používané druhy jsou u nás zlatice obecná, zlatice prostřední a zlatice převislá. Do Evropy se dostala pomocí dvou Skotských botaniků, kteří ji vyšlechtili. Ve své přirozeném prostředí se vyskytuje na svazích a srázech a tvoří tam křovinaté porosty. U nás se nejčastěji využívá jako okrasný keř, který vykvétá jíž v dubnu. Není nijak náročná, ale potřebuje určitou péči.

Zlatice dorůstá do velikosti 2-3 metrů, roste poměrně rychle – od jednoho po dva metry za rok. V době květu má sytě žlutou barvu, listy jsou pak zelené až do podzimu, kdy zežloutnou a opadají. Nejspíš proto se jí říká zlatý déšť.

Prvosenka jarní léčí, primulka krášlí domov. Jak dlouho vydrží?

Výsadba zlatice

Co se týče umístění, zlatice není vůbec náročná. Jelikož je to původně křovina, která roste na krkolomných stanovištích, není nutné pro ni hledat něco výjimečného. Má ráda slunné stanoviště, ale nevadí jí ani stinná místa. Proto se hodí takřka kamkoliv a záleží jen na vašem vkusu a úloze keře na zahradě. Jen mějte na paměti, že kvést bude spíše na slunném a teplém místě. Půdu má nejraději mírně vlhkou s průměrem živin, neměla by však být silně zavápněná a příliš mokrá.

Nemá ani žádné nároky, co se týče doby výsadby a lze ji tak sázet po celý rok. Nedoporučuje se však zlatici sázet v zimě, neboť je náchylná na pozdní mrazy. Ani vrcholné léto není tak úplně vhodné, jelikož může sazenice rychle seschnout. Po nasazení potřebuje zakořenit a pak už by měla být mrazuvzdorná. Jelikož má ráda spíše nakypřenější půdu, je vhodné ji sázet do předem změkčené půdy, která je zbavena kamení a starých kořenů.

Jamka do které keř sázíte, by měla být dvojnásobná vzhledem k jeho kořenovému systému. Pokud zlatici budete sázet jako živý plot, jednotlivé sazenice by od sebe měli cca 50 cm. Vlhkou půdu si zajistíte pískem, do kterého přimícháte kompost a po nasazení zlatice ještě okolí lehce zalijete vodou.

Zalévání

Pokud je zlatice dobře zakořeněná v půdě, je třeba ji zalévat pouze v dlouhých suchých obdobích. Keř zalévejte až když je povrch půdy dobře vysušený. Nejlepší je zalít ji v časných ranních nebo večerních hodinách. Protože keř tvoří pouze mělké kořeny, měla by se zlatice zalévat jen mírně, aby mohla nasávat vodu z horní vrstvy půdy. Pokud začne pouštět listy, je to znakem, že keř trpí nedostatkem vody.

Hnojení zlatice

Pokud je zlatice vysazena do půdy bohaté na živiny, nebo jestliže jste ji zasadili do půdy s kompostem, nepotřebuje v prvních rocích žádné další přihnojování. V následujících letech by však měla být střídmě přihnojována. Ve většině zahradních půd roste keř zcela bez dalších živin. Pokud jste zlatici zasadili na písčitou nebo na živiny chudou půdu, měli byste do půdy přimíchávat kompost. Od září byste neměli tuto rostlinu již přihnojovat, aby výhonky dobře zakořenily a byly dostatečně zimovzdorné.

Prořezávání

Pokud necháte zlatici volně růst a nebudete ji prostříhávat, po nějaké době vám zmizí květ. Nebo keř minimálně prořídne a větve budou tenké a slabé. Pak bude pro ozdravení nutné hojné prořezání, aby se keř zregeneroval – prořezáváním totiž stimulujete růst květů. Zlatice se proto důkladně prostříhává a to nejenom na špičkách, ale i uvnitř keře. Pro bohaté kvetení je potřeba mnoho zdravých výhonků z předešlých let.

Pokud zlatice kvete a keř je v dobré kondici, je jako u všech ostatních kvetoucích keřů nutné pouze běžné prořezávání. To by se mělo dělat spíše v rané fázi roku. Později by už zlatice byla náchylnější na umrzání čerstvých výhonků a poupat. Z tohoto důvodu ji neprořezávejte v létě a rozhodně ne na podzim. Nejideálnější je to ihned po odkvětu. Stříháme staré a odumřelé větve, dokud na keři nezůstanou jen ty zdravé. U nových větviček je důležité zachovat především silné výhonky.

Jarní květiny. Čím si udělat první radost v přírodě, na balkóně či zahradě?

Množení zlatice

Vzhledem k tomu, že zlatice je kultivar bez plodů a semen, lze ji množit pouze vegetativně. Množení zlatice je pak možné buď řízkováním, nebo pomocí dřevnatých odřezků.

Řízkování

Jakmile keř odkvete, je to ideální čas nejenom na prostříhnutí, ale i na vybrání několika řízků na množení. Stačí vybrat ze spodní části keře několik zelených, zdravých větví, které jsou stále dostatečně pružné. Ideální jsou loňské výhonky. Aby řízky dobře zakořenily, měl by být substrát vždy mírně vlhký. Nutno však zabránit podmáčení, protože vede k plísním a hnilobě.

Dřevnaté odřezky

Pomocí těchto odřezků množíme vždy na jaře a to ještě než zlatice začne kvést, nebo na podzim, kdy má keř větve silné alespoň jako tužka. Z odřezků odstraníme všechny listy a případné větvičky. U země kůru z odřezků mírně odloupneme a zapíchneme jej do země. Proutek šikmo zasadíme do země, aby byla vrchní část také u země. Aby proutek zůstal u země, můžete jej pojistit provázkem ke kolíku. Okolo jednoho měsíce by měla zlatice zakořenit a následně ji lze rozsadit na určená místa nebo ji můžeme nechat zakořenit v květináčích.

Zazimování

Zlatice je mrazuvzdorná. Bez narušení by měly přečkat zimu, pokud jsou nasazeny na jaře. Zazimování je nutné pouze u zlatice, která byla vysázena na podzim. Tu chraňte klestím či mulčí a při silných mrazech ji můžete zakrýt netkanou textilií. Pokud se v období května vyskytnou pozdní mrazíky, mohou květy nebo poupata zmrznout. Bohužel v tomto případě není možné žádné preventivní opatření.

Možní škůdci a plíseň

Zlatice není nijak zvlášť náchylná ke konkrétním chorobám. Pokud dojde k onemocnění, téměř vždy je příčinou chyba v péči. Nejčastěji se jedná o špatné zastříhávání, kdy z keře vyrůstají tenké zesláblé šlahouny náchylné na různé škůdce. Nejčastěji jde o ploštice, které zlatici nepoškozují co se týče růstu, avšak dělají díry do listů.

Dále je zlatice náchylná na plísňová onemocnění přes zraněné větve. Prořezávání by se mělo dělat nožem, aby rána měla hladký řez. Naopak se nedoporučuje používat zahradní kleště, které větvičky spíše roztřepí. Nejlépe prostříháváme ve dnech sucha a nedoporučuje se stříhat okolo deštivého počasí. Pokud je zlatice poškozená vlivem silného větru, měli byste polámané větve co nejdříve odstranit. Pokud se plíseň přece jenom objeví, je nutné poškozené větve včas odstranit.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

Pro koho je zlatice jedovatá a kdy léčí?

Pozor byste si měli dát na okusování hospodářskými zvířaty, popřípadě svými domácími miláčky, jelikož pro ně je toxická. Naopak co se týče lidí, čínská data uvádějí, že je zlatice převislá je účinná při léčbě koronaviru. Bioaktivní polyfenoly zlatice převislé mají být antivirotikem, kterým se léčil koronavirus v Číně. Dále chrání plíce před akutním poškozením a může být tak dobrou ochranou při zápalu plic, před vaskulitidou či sepsí.

Zdroje: thespuce.com, gardenista.com, gardeningknowhow.com, web.archive.org, davesgarden.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zlatice je časně kvetoucím keřem a její varianta má i léčebné účinky na plíce