Menu
WomanOnly

Prvosenka jarní léčí, primulka krášlí domov. Jak dlouho vydrží?

Kdo by nemiloval krásu jarních petrklíčů! Není však petrklíč jako petrklíč a měli bychom rozlišovat mezi prvosenkou jarní, která vítá jaro někde na mezi, a šlechtěnými primulkami, kterými se obdarováváme třeba na Mezinárodní den žen. Prvosenka jarní je velmi ceněná léčivka, ale pozor, volně v přírodě je chráněná a sbírat se nesmí!

Kde najdeme prvosenku jarní

Nádherné žluté petrklíče, které rostou na loukách, polích, mezích a zahrádkách se objevují brzy na jaře a patří spolu se sněženkami, bledulemi, ocúny a podbělem mez první posly jara. Prvosenka jarní (Primula veris) měří asi kolem 20 až 30 cm a má žluté okoličnaté květy, které voní po medu. Vyskytuje se po celé Evropě i Asii a je zvyklá i na chladnější podnebí. Říká se jí také bylina svatého Petra nebo Petrův klíč (od nebeské brány). Kvete od konce března až dubna do května.

Existuje více druhů prvosenky, například prvosenka jarní šedavá, prvosenka jarní libovonná, prvosenka vyšší, prvosenka prostřední, prvosenka bezlodyžná nebo prvosenka jarní velkokališná. Některé z těchto druhů prvosenky u nás ani nerostou a některé mívají červeně zbarvené květy. Pak jsou zde šlechtěné kultivary prvosenky bezlodyžné, které se prodávají již od časného jara v květinářství. Ty mají širší květy různých barev a říká se jim jednoduše primulky.

Prvosenka jarní, která se vyskytuje volně v přírodě, je ohrožená. Nejvíce ohrožený u nás rostoucí druh je prvosenka jarní šedavá, a pak o něco méně klasická prvosenka jarní pravá.

Jarní květiny. Čím si udělat první radost v přírodě, na balkóně či zahradě?

Prvosenka jarní a její léčivé účinky

Prvosenka jarní obsahuje spoustu léčivých látek. V prvé řadě jsou to saponiny (především kyselina primulová), dále glykosidy (primaverin a primulaverin), flavonoidy, silice, taniny, škrob, cukr, vitamín C a karoten. Kromě květu, který je náročný na sušení a snadno hnědne, se sbírá také kořen nabitý účinnými látkami.

Prvosenka se odjakživa používala při nemocech z nachlazení, virózách, proti rýmě, kašli a na vypocení. Pomáhá uvolňovat hleny a usnadňovat odkašlávání. Je vhodná také při zápalu plic, bronchitidě, astmatu nebo rozedmě plic. Velice pomáhá při bolestech kloubů u revmatických chorob, je dobrá i na posílení srdce, proti epilepsii a závratím, při bolestech hlavy, nervozitě a též při onemocnění ledvin a močových cest.

Jak sbírat a sušit prvosenku?

Aby prvosenka obsahovala co nejvíce saponinů a byla tak nejúčinnější, je potřeba sbírat květy brzy na jaře a správně je sušit při nižších teplotách, aby nezhnědly. Také je třeba prvosenku dlouho neskladovat, protože tím klesá její účinnost. Květy prvosenky krásně voní po medu a jejich medová vůně by jim měla vydržet i po usušení. Pokud budeme sbírat kořen, ten má největší účinky ještě před rozkvětem na konci zimy a na začátku jara.

Při sběru prvosenky se zaměřte pouze na květy, které vám rostou na vlastní zahradě či pozemku, volně v přírodě by se chráněná prvosenka sbírat neměla.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

Má prvosenka jarní nežádoucí účinky?

Prvosenka jarní se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Rozhodně by se neměla užívat dlouhodobě a ve větším množství. Ve vyšších dávkách totiž může způsobit nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy, závratě nebo zvýšení krevního tlaku. Doporučená denní dávka je 3 až 6 gramů sušeného květu. U citlivých osob může prvosenka způsobit i alergickou reakci.

Jak využít prvosenku jarní?

Nejznámější je petrklíčový čaj, který je o to lahodnější s citrónem a medem. Nedělejte si ho příliš silný, stačí vrchovatá lžíce sušené prvosenky na půl litru vroucí vody. Kromě toho se prvosenka dříve přidávala do salátů, sirupů nebo marmelád. Květy se také kdysi jedly naložené v cukru jako bonbóny proti kašli. Dále se z prvosenky vyráběla i medovina nebo víno.

Devětsil na jarní a podzimní virózy a kašel u dětí

Jak dlouho vydrží primulky a jak se o ně starat?

Primula vulgaris

Primula vulgaris, Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Primula vulgaris

Zatímco petrklíče nás léčí, zahradní primulky jsou spíše pro potěchu našeho oka a pro radost. Tyto primulky můžeme mít doma v květináčích již koncem zimy, kvetou totiž od ledna a stejně jako petrklíče odkvétají v květnu. Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) skutečně nemá dlouhou lodyhu jako prvosenka jarní a je nižší. Zato se může pyšnit pestrobarevnými květy, které jsou její chloubou a hrají všemi barvami.

Aby vám prvosenka v květináči déle vydržela, měli byste jí vybrat chladnější místnost s teplotou kolem 15 °C. Skvěle se vyjímá na okenním parapetu v nevytápěné místnosti nebo na verandě. Rostlinu je třeba také opatrně zalévat, aby nebyla suchá, ale zároveň jste ji nepřelili. Zažloutlé listy a opadané květy můžete odstranit. Při správné péči vám může prvosenka vydržet i měsíc. Pokud ale bude v přetopeném panelákovém bytě, velice brzy vám odkvete. Primule pak můžete po odkvětu přesadit na záhonek nebo na skalku. Ideálně volte polostín.

Zdroje: ireceptar.cz, wikipedie, Matthioliho herbář, Naše rostliny v lékařství – autoři Endris a Korbelář

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prvosenka jarní léčí, primulka krášlí domov. Jak dlouho vydrží?