Menu
WomanOnly
Bylinky

Devětsil na jarní a podzimní virózy a kašel u dětí

Taťána Kročková

Taťána Kročková

11. 10. 2021

Devětsil je oblíbená jarní bylina, která v sobě skutečně dle pověr a tradic ukrývá devět sil. Kvete a sbírá se na jaře, ještě i v době pozůstalého sněhu, ale i na podzim a po celou zimu se hodí na veškeré respirační potíže a kašel u dětí. Co všechno ještě o devětsilu víme a jak jej využívali naši předkové?

Devětsil a kde roste

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) roste u vody, v okolí potoků a řek, na vlhčích loukách, v příkopech a podél lesních cest. Je hojně rozšířený a léčivý. Sbírá se v době svého květu na jaře, od března do května.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

Devětsil a jeho léčivé účinky

Devětsil obsahuje třísloviny, hořčiny, slizové látky, fenoly, inulin, silice, minerální soli, dextrin, kyselinu tanovou a mnohé další látky. Je vynikajícím lékem na sliznice dýchacích cest. Slouží ke stejným účelům jako podběl a další jarní byliny, které jsou vhodné pro léčbu zánětů dýchacích cest a úporného kašle. Devětsil je také močopudný a má protirevmatické účinky. Působí i proti vnitřním parazitům a v minulosti se používal proti moru.

Devětsil je výborný při horečkách, nachlazení, chřipce, virózách všeho druhu, při zánětech vedlejších dutin, při zánětu hrtanu, při zánětu průdušek nebo zápalu plic. Pomůže i při astmatu, černému kašli nebo tuberkulóze. Jakmile se prochladíte a bolí vás celý člověk (páteř, klouby, počínající nachlazení a zánět dýchacích cest), sáhněte po devětsilu, umožní vám se vypotit a okamžitě vám vrátí ztracenou sílu.

Devětsil se popíjí jako čaj (odvar z byliny), nejlépe s medem.

Mathioli nazývá devětsil jako koňské kopyto a doporučuje ho hlavně na horečku, vypocení, nemoci dýchacích cest a plic, také proti moru a vnitřním parazitům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Devětsil na jarní a podzimní virózy a kašel u dětí