Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Souchotiny ještě nevymizely. Dříve zabíjely, a i dnes máme v ČR stovky případů

Taťána Kročková

Taťána Kročková

19. 11. 2021

Souchotiny byly velmi rozšířenou nemocí, na kterou se umíralo ve velkém. Patřily po moru a neštovicích k největším metlám lidstva, které si vyžádaly spoustu obětí. Říkalo se jim také úbytě, protože tato nemoc člověka rozežírala zevnitř. Tuberkulóza či zkráceně TBC jsou názvy, pod kterými známe tuto nemoc dnes. Co souchotiny způsobuje, jaká je jejich historie a máme se v současné době ještě obávat nákazy?

Co způsobuje tuberkulózu

Tuberkulózu neboli souchotiny způsobuje aerobní tyčinkovitá bakterie Mycobacterium tuberculosis a jí příbuzné druhy, které mohou kromě člověka napadat také zvířata. Souchotiny jsou velmi nakažlivé a přenáší se vzduchem. Nemoc napadá plíce a projevuje se úporným kašlem. Tuberkulóza může být v akutním, anebo také chronickém stádiu. Zhruba polovina nakažených nemocných umírá. Tuberkulóza si vybrala nejvíce obětí v době, kdy ještě neexistovalo očkování proti TBC. Ale i v dnešní době se nákaza objevuje a v některých zemích, kde není dostatečná hygiena a zdravotní péče, je rozšířená poněkud více.

Tuberkulózní bacil objevil v roce 1882 Robert Koch, který za tento objev dostal v roce 1905 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Antabus a jeho účinky. Hodí se jako lék na rakovinu či Covid-19?

Souchotiny – příznaky

Mezi typické příznaky souchotin patří chronický kašel a vykašlávání krvavých hlenů nebo přímo chrlení krve. Člověk celkově strádá a hubne, je velmi unavený a může mít trvale zvýšenou teplotu nebo přímo horečku, v noci se potí. Tato infekce však nenapadá pouze plíce, ale i další orgány, což se projevuje různě a většinou velmi drasticky.

Inkubační doba u tuberkulózy je přibližně tři až osm týdnů a ve většině případů se setkáváme s tuberkulózou plic. Mezi typické počáteční příznaky plicních souchotin patří:

  • horečka
  • zimnice
  • noční pocení
  • ztráta chuti k jídlu
  • bolest na hrudi
  • únava a slabost
  • pobledlost
  • kašel trvající déle než tři týdny
  • vykašlávání krve
  • propadlý hrudník
  • nemocný nedokáže zvládnout námahu
  • průjmy
  • píštěle konečníku
  • u žen ztráta menstruace

Odkud pochází různé názvy pro souchotiny

Pro tuberkulózu, která je téměř stará jako lidstvo samo, existuje spousta názvů. Známými názvy jsou souchotiny, úbytě nebo ftíza od řeckého slova znamenající úbytě. Od slova ftíza je odvozen název pro medicínský obor zabývající se léčbou tuberkulózy – ftizeologie. Dalšími názvy jsou bílý mor nebo královo zlo. Bílý mor proto, že pacient je bledý a strádá, pojem královo zlo zase vychází z víry, že souchotiny vyléčí dotek králů.

Protože tuberkulóza nenapadá pouze plíce, ale i další orgány, existují další označení pro tuto nemoc v souvislosti s výskytem na jiných místech. Krtice postihuje mízní uzliny, Pottova nemoc je zase kostní tuberkulóza, která napadá páteř a obratle. K souchotinám se řadí i lupus, při němž tuberkulóza drasticky napadá kůži.

Velmi nebezpečná je i miliární tuberkulóza, která se krevním oběhem šíří všude po těle. Neléčené případy mají stoprocentní úmrtnost.

Nemocným s rakovinou plic pomáhá imunoterapie. Využívá ji polovina pacientů

Jak se diagnostikují souchotiny

Diagnóza tuberkulózy se provádí tuberkulinovým testem, vyhodnocením vzorků odebrané tkáně, hlenu či hnisu, rentgenem plic nebo testy z krve.

Co je tuberkulinový test

Tuberkulinový test probíhá tak, že se do kůže levého předloktí píchne tuberkulinový vzorek (část bakterie způsobující tuberkulózu) a čeká se na reakci. Do 72 hodin by mělo místo vpichu zduřet, protože se tím ukazuje na schopnost imunitního systému vytvářet protilátky a proti nákaze bojovat. V podstatě test zjišťuje, jak dokáže organismus se souchotinami bojovat. Pokud má člověk aktivní tuberkulózu nebo byl proti TBC očkovaný, odpověď organismu je zcela jiná než v opačném případě. Většinou zarudnutí a pozitivní reakce v místě vpichu vysvětluje, že se člověk s tuberkulózou již setkal a že má protilátky. Žádná reakce znamená, že o TBC tělo neví, a tudíž nákaza může být pro člověka nebezpečná.

Tuberkulinový test není však úplně spolehlivý, protože může ukazovat i falešně pozitivní či falešně negativní výsledek s ohledem na reakci těla na jiné bakterie způsobující jiná onemocnění z podobné skupiny. V dnešní době se tuberkulinový test už příliš nepoužívá.

Devětsil na jarní a podzimní virózy a kašel u dětí

Léčba tuberkulózy v historii a dnes

Léčba tuberkulózy je náročná a dlouhodobá, zpravidla od půl roku do dvou let minimálně. Užívají se antibiotika, ale ne všechna dokáží bacil porazit, protože bakterie bývají rezistentní. Obvykle se zkouší různé osvědčené druhy velmi silně působících antibiotik z konkrétní skupiny. Samozřejmostí je také podpůrná léčba.

V dřívějších dobách, kdy byly souchotiny velmi rozšířeny, nemocní lidé jezdili do speciálních sanatorií nacházejících se v horách, kde byl více zdravý a čistý vzduch. Doporučoval se fyzický i duševní klid a pití studené vody z různých pramenů. Proti chrlení krve pomáhala slaná voda a cumlání nebo polykání ledu. Pacient musel přestat pít alkohol a kouřit, zlepšit svůj životní styl, omezit pohyb a fyzickou námahu a dbalo se na dostatečnou výživu a posílení těla. Málokdo se ale ze souchotin vyléčil.

Prevence souchotin a očkování

Mezi zásadní a nutnou prevenci TBC patří očkování, díky němuž se z velké části podařilo zastavit šíření nemoci, na kterou ještě v 19. století umírala spousta lidí. Očkování proti tuberkulóze se nazývá kalmetizace podle francouzského bakteriologa Alberta Calmetta, který se s dalšími imunology podílel na přípravě vakcíny.

Něco málo z historie souchotin

Na přelomu 19. a 20. století, kdy se zjistilo, že častým původcem tuberkulózy je mléko nemocných krav, které se dávalo běžně pít kojencům a dětem, bylo skvělou prevencí jak převařování a pasterizace mléka, tak také očkování krav a zamezení konzumace masa z nakaženého dobytka. MUDr. Jenny Springerová ve své knize Domácí lékařka z počátku 20. století nabádá k tomu, aby nemocní kolem sebe neplivali a nešířili tak nemoc dál mezi zdravé lidi. Prý to byl tehdy velmi rozšířený nešvar. K dezinfekci ovzduší doporučovala jedlovou pryskyřici, apelovala na zákaz plivání na ulici i v místnostech a doporučovala používání jednorázových japonských papírových kapesníků namísto bavlněných, protože v té době ještě nebyly papírové kapesníky tak, jak je známe dnes.

Uvádí také jeden smutný případ ze života: „Jeden kovodělník byl postižen plicními souchotinami a musil ležeti v posteli. Přes opakované napomenutí si krátil čas tím, že vyplivoval svoje chrchle pokud možno vysoko na zeď. Za málo týdnů po jeho smrti zemřela na souchotiny také jeho předtím kvetoucí manželka a jeho dítě.”

Yzop jako mocná a všestranná bylina. Na co při jeho používání dávat pozor?

Souchotiny ve světě dnes

Tuberkulóza je stále dnes rozšířená v rozvojových zemích, zejména na africkém a asijském kontinentě, kde je zvýšený výskyt rizikových faktorů. Podle WHO v roce 2020 na tuberkulózu zemřelo 1,5 milionu lidí.

Jaká jsou rizika pro onemocnění TBC

Mezi hlavní rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění souchotinami patří:

  • kouření
  • cukrovka
  • jiná závažná chronická onemocnění
  • podvýživa
  • obecně chudoba v rozvojových zemích (nedostatečná zdravotní péče, špatné hygienické podmínky, pobyt ve špinavých a nevětraných místnostech, zvýšená tělesná námaha a nedostatečná výživa)
  • nízká tělesná hmotnost
  • nákaza HIV

Tuberkulóza se také častěji vyskytuje u mužů, a to ve věku nad čtyřicet let.

Tuberkulóza v ČR

V České republice bylo například v roce 2015 hlášeno 518 případů tuberkulózy. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2019 onemocnělo 464 osob a z toho 16 osob na souchotiny zemřelo.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Souchotiny ještě nevymizely. Dříve zabíjely, a i dnes máme v ČR stovky případů