×
WomanOnly

Antabus a jeho účinky. Hodí se jako lék na rakovinu či Covid-19?

antabus

Známý lék k léčbě alkoholismu prý zabírá i na rakovinu. Antabus (nebo také disulfiram – jak se účinná látka tohoto léku nazývá), je lék, po němž bývá alkoholikům tak špatně, že se dobrovolně vzdávají pití alkoholu. Co o disulfiramu všechno víme a proč se o něm nově uvažuje jako o léku na rakovinu?

Co je Antabus?

Antabus je lék, který se používá jako drastický, avšak účinný, prostředek k léčbě alkoholismu. Jeho základní složku tvoří disulfiram, který blokuje enzymy štěpící ethylalkohol jater. Proto po požití byť jen malého množství alkoholu dochází k silné nevolnosti a potažmo otravě alkoholem. Protože se Antabus obvykle užívá každý den, množství disulfiramu v těle závislého člověka neklesá,což se stává pojistkou k tomu, aby se alkoholik znovu nenapil.

Antabus – účinky

Příznaky se objevují už při požití velmi malé dávky alkoholu, například se může jednat o alkohol v bonboniéře nebo pár kapek bylinné tinktury. Jakmile se do těla závislého dostane byť jen malé množství alkoholu, může počítat s těmito nežádoucími účinky:

  • velmi silná nevolnost a zvracení
  • bolesti hlavy
  • bušení srdce
  • neurologické příznaky (závratě, mravenčení,…)
  • psychické příznaky (návaly úzkosti a paniky, strach o život)
  • zimnice
  • tlak a hučení v uších
  • pocit, že nemůžete dýchat

Antabus – kontraindikace

V případě ohrožení života je nutné okamžitě odbourat disulfiram z těla protilátkou. Závislý člověk užívající Antabus musí být pod pečlivým dozorem lékaře a dodržovat dávkování léku. Nedá se říci, že by užívání disulfiramu bylo pro každého bezpečné. Mezi kontraindikace patří závažná srdeční onemocnění, těžká onemocnění jater, tuberkulóza, bronchiální astma, onemocnění ledvin a vysoký věk.

Antabus –  výsledky léčby

Protože pití alkoholu již nepřináší euforii, ale stává se tou nejhorší noční můrou, v průběhu užívání Antabusu se utváří psychicky podmíněná silná averze k alkoholu. V tomto ohledu je Antabus skutečně spolehlivým odvykacím prostředkem.

Antabus jako lék na rakovinu a Covid-19

Antabus se již dlouhodobě zkoumá jako lék na rakovinu, nově i jako potenciální lék na onemocnění vyvolaná nebezpečnými koronaviry. Nové studie totiž ukazují, že Antabus má antivirové účinky a mohl by v tomto ohledu působit jako inhibitor. Pořádné studie se však teprve chystají a nelze vyvozovat žádné předčasné závěry.

Vitamín D, reishi nebo zlatý déšť? Které doplňky stravy a vitamíny pomáhají proti koronaviru?

V případě Antabusu a léčby rakoviny je to trochu jinak. Výzkumy už totiž proběhly a studie potvrzují, že disulfiram skutečně má protinádorové účinky. U nás probíhal mezinárodní výzkum z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením profesora Jiřího Bártka, který potvrdil, že dánští pacienti s onkologickou diagnózou užívající disulfiram umírali v menší míře než ti, kteří s užíváním tohoto léku přestali.

Disulfiram se v těle přeměňuje na jinou látku, která se v nádorových buňkách váže na jeden protein, jenž díky tomu přestává plnit svou úlohu. Následkem poškození proteinu se pak nádorové buňky přestávají množit a zanikají. Další výzkumy ještě pokračují, protinádorovou práci disulfiramu v těle totiž ještě usnadňuje a podporuje přítomnost mědi (glukonát měďnatý). Experimentální studie skutečně prokázaly protinádorovou účinnost disulfiramu v kombinaci se suplementací určitými kovovými ionty, zejména se jedná o ionty mědi. Samotný disulfiram až tak neúčinkoval.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*