Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak zjistím, že mám zápal plic. Léčba může trvat i déle jak 2 měsíce

Koronavirus nám na klidném spánku nepřidá a mnozí lidé se obávají závažného následku nemoci Kovid-19. Je jím virový zápal plic. Chcete vědět, do jaké rizikové skupiny patříte a jaké má vlastně zápal plic projevy? Podrobně vám vysvětlíme příznaky zápalu plic, léčbu i možné příčiny jeho vzniku.

Jak poznat zápal plic?

Zápal plic příznaky netají. Nemusíte se tedy obávat, že onemocnění probíhá skrytě a vy jej neodhalíte včas. Naopak zápal plic má poměrně výrazné symptomy, které se však někdy mohou zaměnit i s jiným onemocněním, například s chřipkou. Zápal plic snadněji zaútočí na kuřáky, děti a seniory, případně chronicky nemocné a vyčerpané jedince s oslabenou imunitou.

Mezi typické příznaky zápalu plic patří horečka, kašel, bolest na hrudi, únava, bolesti celého těla, sípot a ztížené dýchání. Horečka může být i velmi vysoká a dosahovat až ke 40°C. Pouze u ojedinělých případů bývá pro zápal plic horečka netypická a pacient má pouze dlouhodobě zvýšenou teplotu a chronický kašel bez produkce hlenu.

Jak léčit mírný covid-19 doma a kdy je už nutné vyhledat lékaře?

Co způsobuje zápal plic?

Diagnózu zápalu plic obvykle potvrzuje poslechový nález, případně také rentgenový snímek plic. Z krevních testů lékaři provádějí vyšetření základního krevního obrazu a především sedimentaci. Z novějších testů se určitě vyplatí test CRP, jehož hodnoty mohou prokázat přítomnost bakteriální infekce. Na základě toho se pak odvíjí léčba pacienta.

Zápal plic bývá nejčastěji bakteriálního původu, a proto se léčí širokospektrálními antibiotiky. Ne vždy však první zvolená kombinace antibiotik hned zabírá, u těžších případů se musí vyzkoušet různé možnosti antibiotické léčby, která se aplikuje také injekční formou. U neinfekčního zápalu plic se pacientům podávají také kortikoidy.

Příčiny zápalu plic ale nemusí být jen bakteriální. Kromě chlamydií, streptokoků, hemofilu a dalších bakteriálních kmenů mohou zápal plic způsobovat viry, a to nejčastěji chřipkové viry, koronaviry nebo dokonce i herpetické viry, které známe jako původce oparu. Ale to ještě není všechno. Zápal plic mohou dokonce způsobit i plísně a chemické látky, nejčastěji v podobě plynu nebo páry. Problém představuje i znečištěné prostředí a možné alergeny, k nimž je řada lidí náchylnější.

Léčba zápalu plic a podpůrná opatření

Rizikoví pacienti pro onemocnění zápalem plic jsou nedonošené děti a děti s vrozenými vadami či nedostatečnostmi vnitřních orgánů, dále kuřáci a pacienti s chronickou obstrukční nemocí plic, diabetem, AIDS, astmatem a onemocněním srdce.

Podpůrná léčba při nákaze koronaviru a jiných virózách. Zkuste přírodní antivirotika

Léčba zápalu plic obvykle trvá dlouho a je zapotřebí mnoha podpůrných opatření. Kromě přísného klidu na lůžku ve vyvýšené poloze a užívaných léků, může pacient popíjet bylinné čaje na vykašlávání hlenu, užívat vitamín C a důsledně dodržovat pitný režim. Nedoporučuje se konzumace mléčných výrobků, které způsobují zahlenění. Pacienti také mohou vyzkoušet Priessnitzovy obklady a jakékoliv známé a dostupné prostředky na podporu imunitního systému. U lehkého zápalu plic trvá léčba, včetně rekonvalescence, 1 měsíc, u těžkých průběhů se zápal plic léčí minimálně 2 měsíce.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zjistím, že mám zápal plic. Léčba může trvat i déle jak 2 měsíce