Menu
WomanOnly
Bylinky

Jírovec maďal uleví od příznaků křečových žil, kaštany ale nejezte

Když se řekne jírovec maďal, vybaví si většina z nás jeho semena – tmavohnědé lesklé kaštany, které během podzimu sbírá snad každé dítě. Ne každý ovšem ví, že jírovec maďal, zvaný také kaštan koňský, má prokázané léčivé účinky. S jakými zdravotními problémy může pomoci a v jaké formě lze extrakty z jírovce užívat?

Jírovec maďal – mohutný strom, který léčí

Jírovec maďal, též kaštan koňský, je mohutný listnatý strom se specifickými plody – zelenými pichlavými tobolkami, v nichž se nachází semeno v podobě kaštanu. Jírovce dorůstají do výšky kolem 30 metrů a mají košatou korunu a široký kmen. Borka je zpočátku tmavě šedá, postupně více tmavne a šupinatí. Doba kvetení nastává v květnu a trvá až do června či července. Květy jsou uspořádané v hroznovitých květenstvích a mají bílo-růžovou barvu.

Pupeny jírovce maďalu jsou lepkavé a relativně velké, listy jsou pěti až sedmičetné a měří až 25 centimetrů. Plodem je již zmíněná ostnitá tobolka, ve které je uloženo jedno až tři semena, která nazýváme kaštany.

Květy jsou zásobárnou nektaru a pylu pro hmyz, především pro včely. Zároveň jsou stromy napadány klíněnkou jírovcovou, což je malý denní motýlek a škůdce stromů z rodu jírovec.

Jak upéct kaštany v troubě, mikrovlnce či na pánvi

Domovinou tohoto stromu je Balkán, dnes se s ním však můžeme setkat prakticky všude v Evropě, zejména v oblastech s mírným podnebím. Běžně se koňské kaštany vysazují na veřejných místech, jako jsou ulice nebo parky.

Nejvíce si jírovce maďalu ceníme pro jeho léčivé účinky. Je prokázáno, že aktivní látky z kaštanu koňského jsou velmi účinné při léčbě symptomů chronické žilní nedostatečnosti.

Zajímavost

Druhé jméno tohoto statného stromu nevzniklo náhodou. Jizva po opadnutí listu jírovce svým tvarem připomíná koňské kopyto, odtud tedy název kaštan koňský. Paradoxem je, že pro koně je jírovec maďal jedovatý.

Jírovec maďal a jeho využití

Dřevo kaštanu koňského je krémově bílé až světle hnědé a má hladkou, měkkou a jemnou strukturu, díky čemuž je ideální pro výrobu nábytku. U nás jsou však jírovce napadány dřevokaznými houbami, a tak se v nábytkářství nevyužívají.

Největší význam má využití jírovce maďalu v léčbě cévních potíží. Aktivní látky se získávají z plodů a souhrnně se označují (HCSE). Za většinou účinků stojí látka zvaná aescin, významný je také kvercetin a kaempferol.

Doplňky stravy s extraktem z jírovce

Potravinové doplňky, které obsahují výtažek s kaštanu horského, jsou dostupné bez lékařského předpisu. Slouží především k udržení správné cirkulace krve, ulevují od pocitu těžkých nohou a zmírňují i další příznaky křečových žil.

Bývají obohacené také o vitamíny (např. vitamín C) a další látky, které mohou podporovat imunitní systém, zlepšovat pohyblivost kloubů a podobně.

Možnými vedlejšími účinky i tím, kdo by extrakt z jírovce užívat neměl, se zabýváme níže.

Tinktura z jírovce maďalu

Další možností je užívání tinktury, která se ve stanoveném množství míchá s vodou. Lze od ní očekávat prakticky stejné účinky.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Jírovcová mast

K zevnímu užití slouží jírovcové masti, jejichž základem bývají květy kaštanu koňského. Jsou určené k masážím zad a končetin, jelikož pomáhají při omezené hybnosti kloubů a páteře. Využije je především starší generace či lidé trpící například boreliózou, jejímž příznakem je právě bolest kloubů.

Jírovec maďal a jeho účinky na zdraví

Aktivní látky obsažené v koňském kaštanu mimo jiné ředí krev a zabraňují otokům. Jak potvrzuje například portál WebMD, výtažky ze semen pomáhají v léčbě již zmíněné žilní nedostatečnosti. Zmírňují typické projevy křečových žil, mezi něž patří pocity těžkých nohou, otoky, svědění či bolest.

O pozitivních účincích kaštanu horského pojednává například přehledový článek z roku 2015, z něhož také vyplývá, že léčba pomocí výtažků ze semen může být účinná a zároveň bezpečná.

Studie z roku 2019 zase naznačuje, že výtažky z kaštanu horského pravděpodobně pomáhají proti zánětu.

Spekuluje se o pozitivních účincích při léčbě řady jiných onemocnění včetně hemeroidů, které rovněž představují žilní problém. Zatím však není k dispozici dostatek spolehlivých důkazů, a tak je nutné počkat na výsledky dalších výzkumů.

Vedlejší účinky jírovce maďalu

Podle webu Healthline je užívání výtažků z kaštanu koňského obecně bezpečné. Stejně jako každé jiné léčivo či přírodní extrakt ovšem může mít jisté nežádoucí účinky. Patří mezi ně například

  • nevolnost
  • trávicí obtíže
  • alergické reakce při zevním použití

Požití nezpracovaných semen jírovce maďalu může způsobit těžkou otravu a následně smrt, protože obsahují jedovatou látku zvanou eskulin. Příznaky otravy zahrnují deprese, svalové záškuby, postupné ochrnutí a následně kóma. Kaštany se proto nesmí v neupraveném stavu konzumovat. Nejjistější je perorální podání ve formě tablet či tinktury, popřípadě vnější léčba.

Užívání extraktu z jírovce maďalu může ovlivňovat působení některých léků. Patří k nim léky na ředění krve, inzulin a další léky na diabetes. Výtažky mohou také snižovat účinnost léků, které se užívají k léčbě zánětu.

Bylinky a oleje proti celulitidě. Detoxikujte a podpořte prokrvení kůže

Extrakt z kaštanu koňského dále není vhodný pro osoby trpící onemocněním ledvin či jater, protože může zhoršovat příznaky dané nemoci.

Tinktury a doplňky stravy obsahující výtažek z jírovce jsou volně dostupné. Lidé, kteří trpí některým z výše zmíněných onemocnění či berou nějaké léky, by se před jejich užíváním měli poradit s lékařem.

Zdroje: woodlandtrust.org.uk, wikipedia.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jírovec maďal uleví od příznaků křečových žil, kaštany ale nejezte