Menu
WomanOnly
Bylinky

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje

Léčivky v květnu nabývají na síle. Roste a kvete jich čím dál více. Květen je měsíc lásky a rozpuku. Rozhodně dělá čest svému jménu – spousta bylin, keřů a stromů v květnu krásně kvete. Pokud se zaměříme na sběr léčivých rostlin, u některých sbíráme květy, u jiných kvetoucích bylin sbíráme pouze listy. Kořeny je lepší vykopávat ještě před rozkvětem, ale někdy lze udělat výjimku. Které léčivky se nám tedy ke sběru v květnu nabízí a jak je můžeme nejlépe zpracovat?

Černý bez: Květ je výborný při nachlazení a chřipce

V květnu začíná kvést černý bez (Sambucus nigra), který je oblíbenou léčivkou na nemoci z nachlazení. Černý bez se sbírá jako květ, ale také později jako plod. Plody černého bezu, takzvané bezinky, dozrávají v průběhu června. Černý bez má mnoho variant zpracování a dá se využít nejrůznějšími způsoby. Květ černého bezu pomáhá při nemocech z nachlazení, při horečce a kašli. Je ideální na vypocení při virózách a chřipce. Kromě toho účinkuje i na močové cesty a pomáhá při revmatismu. Černý bez je také dobrý na odvodnění a na čištění krve. Z květů i plodů se dá vyrobit vynikající sirup a květy černého bezu si také můžete osmažit v těstíčku.

Květy černého bezu sbíráme za suchého a slunečného počasí, sušit je můžeme na stole v místnosti, ale pozor – černý bez při sušení poněkud nepříjemně zapáchá, proto jej sušte v méně používaných místnostech. Ze sušených květů černého bezu se dá připravit výborný čaj nebo odvar k oplachování nečisté a zanícené pokožky.

Recept na bezinkové víno z květů. Vyrobte si letní alkoholické osvěžení

Bezinková šťáva: Recept na zdravou šťávu z květů bezu

Kontryhel – účinky má hlavně na ženy!

Kontryhel účinky

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je známá bylinka, která je výhradně určena ženám. To ale neznamená, že by protizánětlivý kontryhelový čaj nemohli pít muži nebo také děti. Bylinka je to neškodá a kontryhel nemá žádné nežádoucí účinky. Malé zelené lístky ve tvaru vějířku můžete sbírat v průběhu celého května, doma si je nasušit a připravit si z nich lahodný kontryhelový čaj, který působí protizánětlivě a pomáhá zejména při nepravidelnostech menstruačního cyklu, k oplodnění a udržení plodu. Po porodu zase umožňuje rychlejší zavinování dělohy a podporuje také tvorbu mateřského mléka. Kontryhel je protizánětlivý a pomáhá také při trávicích obtížích.

Pokud máte jakékoli gynekologické problémy, můžete po kontryhelu sáhnout na prvním místě. Kontryhel se nejčastěji užívá jako čaj, ale lze jej použít i ve formě tinktury. Určitě je dobré nasbírat si a nasušit v květnu kontryhelové listy do zásoby.

Listy jahodníku a borůvčí pro lahodný čaj

Listy jahodníku

Zdroj: Shutterstock

Jahodník obecný (Fragaria vesca) a brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) jsou známé malé keříčky, na jejichž bohatou úrodu lesních jahůdek a borůvek se už každoročně těšíme. Ještě před dozráváním plodů však můžeme v průběhu celého května sbírat jejich listy pro přípravu lahodného čaje. Čaj z jahodníku a z borůvčí je velmi chutný a vhodný také pro malé děti a kojence. Jahodník a borůvka nemají žádné nežádoucí účinky, naopak prospívají zejména našemu trávení. Obsahují velké množství tříslovin a pomáhají proti průjmu.

Borůvky jsou vlastně takové přírodní antibiotikum a borůvkové listí se používá pro dezinfekci střev, navíc také pomáhá diabetikům, protože snižuje hladinu krevního cukru a udržuje ji v normálu. Jahodník je dobrý na srdce, na močové cesty i nervy. Listy borůvčí i jahodníku si můžete v květnu nasbírat a nasušit na čaj, který lze vylepšit třeba sušenými květy sedmikrásek a již zralými plody lesních jahůdek, kterých se také jistě brzy dočkáme.

Pampeliškové listy a česnáček lékařský do salátu

Pampeliškové listy

Zdroj: Shutterstock

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale) je oblíbená léčivka s mnohostranným využitím. Na výrobu pampeliškového medu už je v květnu možná pozdě, protože pampelišky již pomalu odkvétají, ale stále můžete sbírat pampeliškové listy k přímé konzumaci nebo do salátu. Vykopat a nasušit se dá také pampeliškový kořen, který bývá součástí mnoha jaterních a žlučníkových směsí určených k léčbě nejrůznějších trávících obtíží.

Pampeliška pomáhá při trávicích problémech, je dobrá při onemocnění žlučníku, slinivky a jater, při žlučníkových kamenech, na celkovou detoxikaci a čištění krve. Pomáhá také při cukrovce, snižuje hladinu cholesterolu a eliminuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Česnáček lékařský nahradí medvědí česnek

Česnáček lékařský

Zdroj: Shutterstock

Medvědímu česneku již v květnu odzvonilo, ale nahradit jej může česnáček lékařský (Alliaria petiolata), který ještě stále krásně kvete. Jedná se o jedlou rostlinu, kterou můžete konzumovat přímo. Voní a chutná po česneku. I když je česnáček lékařský nejchutnější ještě před rozkvětem, jeho nať se sbírá také v době květu. Obsahuje velké množství vitamínu C a má podobné vlastnosti jako česnek kuchyňský a česnek medvědí. To znamená, že se u něj můžeme spolehnout na silné dezinfekční účinky a právem si zaslouží být považován za jakési přírodní antibiotikum.

Česnáček lékařský se používá ke kloktání, je dobrý na trávení a proti parazitům. Nejčastěji se však používá jako koření všude tam, kam bychom přidali česnek kuchyňský nebo medvědí česnek. Mimochodem česnáček lékařský se pro změnu nazývá lidovým názvem psí česnek, protože jde o jakýsi planě rostoucí druh bylinky, která připomíná svou chutí i vůní klasický česnek. Kvetoucí nať si můžete nyní v květnu nasbírat a nasušit a dále ji používat jako vynikající koření do mnoha pokrmů. Třeba i na zapečené těstoviny.

Březové listí na močové cesty

Březové listy

Zdroj: Shutterstock

Bříza bělokorá (Betula pendula) je štíhlý strom připomínající postavu ženy. Každý strom má svou energii a mystický význam a také stromy mají svou léčivou energii, nejen pouze léčivé bylinky. Březové listí se odpradávna používalo k mnoha léčebným účelům, například na podporu růstu vlasů nebo na močové cesty. I vy si v průběhu května, kdy kvete bříza, můžete nasbírat a nasušit březové listí. Pokud máte alergii na břízu, nadšení asi nebudete a v tom případě tuto činnost raději přenechte někomu jinému a břízu si pochopitelně ani nesušte doma.

Sušené březové listy pak můžete využít nejen do koupele, ale k přípravě čajové směsi, která vám pomůže při zánětech močových cest, močových kamenech, na odvodnění, při revmatismu a pro celkovou detoxikaci. Čaj je také možné připravit si z čerstvých mladých březových lístků.

Mochna husí při průjmu a kolikách

Mochna husí

Zdroj: Shutterstock

Mochna husí (Potentilla anserina) je malá přízemní rostlinka se stříbřitými žebrovitými listy a žlutými květy. Tradičně se používá k úlevě od křečí hladkého svalstva při kolikách, průjmech nebo bolestivé menstruaci. Mochna husí léčí také vředy gastrointestinálního traktu a má protizánětlivé účinky. Mochnu husí lze využít i zevně k obkladům a koupelím u zanícené pokožky, ekzému či nehojících se ranách.

Mochnu si můžete nasbírat na každé lesní pasece, louce či poli v průběhu května, kdy kvete. Sbírá se její kvetoucí nať. V minulosti se mochna husí využívala také jako hospodářské krmivo.

Svízel jako léčivka překvapí

Svízel

Zdroj: Shutterstock

Svízel syřišťový (Galium verum) možná znáte z vlastních kalhot během procházek po lese. Tato bylinka se totiž snadno přichytí na oblečení, proto se jeden druh svízele nazývá také svízel přítula. Svízel syřišťový se využívá jako léčivá rostlina a sbírat jej můžete už v květnu. Svízel léčí ledviny, játra, slinivku i slezinu, čistí lymfu a zevně dezinfikuje pokožku. Používá se také při anémii a má v podstatě dost široké použití, například i při nejrůznějších nervových chorobách.

Sbírá se kvetoucí nať svízele na čaj, zevně se používá odvar, ale lze si také vyrobit svízelovou mast. Svízel můžete užívat i ve formě lihové tinktury.

Jitrocelové listy proti kašli

Jitrocelové listy

Zdroj: Shutterstock

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) zná asi každý. Tyto zelené lístky se používají k zastavení krvácení nebo se z nich vyrábí sirup proti kašli pro děti. Právě v květnu jitrocel kvete a snadno si tak můžete všimnout podlouhých lístků na loukách a mezi ostatním travnatým porostem. Nasbírejte a nasušte si jitrocelové listy do zasoby, dá se z nich připravit také čaj. Jitrocel kopinatý má široké využití. Kromě toho že prospívá při zánětlivém onemocnění dýchacích cest, čistí krev a eliminuje riziko trombózy, zastavuje krvácení a dezinfikuje ránu zevním přikládáním listů nebo použitím odvaru k oplachování. Je také výborný na špatně se hojící rány a žlučníkové kameny.

Jitrocelový sirup proti kašli vyrobíte snadno zasypáváním listů cukrem v uzavřené sklenici, kterou postavíte na 2 týdny na slunce. Listy vám pustí šťávu, kterou pak můžete v podobě hustého sirupu uchovat ve tmavých sklenicích v chladu.

Rozrazil má léčivé účinky, ale také prý přivolává bouřku

Rozrazil

Zdroj: Shutterstock

Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) je nenápadná kytička s modrými kvítky, kterou najdeme běžně v trávě. Existují různé druhy rozrazilu, například vzácnější rozrazil lékařský, který má nejvíce léčebných účinků. Určitě si ale nasbírejte raději rozrazil rezekvítek, který patří mezi jedlé rostliny a můžete si ho také přidat do salátu. Podle pověr se říká, že když někdo utrhne rozrazil, bude pršet nebo přijde bouřka. Tohle bychom určitě mohli vyzkoušet v dobách velkého sucha, ke kterým momentálně rozhodně nemáme daleko.

Rozrazil připomíná pomněnku, ale bezpečně ho poznáte. Působí močopudně, prospívá močovým cestám, snižuje cholesterol a léčí průdušky a dýchací cesty. Můžete si jej také nasušit a používat jako koření.

Kostivalový kořen na podvrtnutí, bolavá záda a zlomeniny

Kostival

Zdroj: Shutterstock

Kostival lékařský (Symphytum officinale) určitě nepřehlédnete. Na vlhčích loukách roste kostival s typickými fialovými kvítky a velkými chlupatými listy. Právě během května začíná kostival kvést, proto jej dobře poznáte a můžete si zapamatovat jeho lokalitu až budete chtít vykopat kostivalový kořen. Kostivalový kořen je nejléčivější část rostliny, ze které se připravuje výborná kostivalová mast a kostivalová tinktura. Kostival už svým názvem napovídá, jakou část těla bude léčit.

Kostival lékařský vykopáváme na jaře a na podzim. Vyrobte si z něj mast či tinkturu?

Kostival lékařský je vynikajícím lékem na zlomené kosti, podvrtnutí, přetrhané vazy, záněty kloubů, nemocnou páteř, svalovou únavu a další problémy pohybového aparátu. Patří mezi bylinky na hojení ran. Využít můžete také listy k obkladům nebo celou nať k přípravě tinktury pro vnitřní užívání, ale nejlepší je vykopat si kostivalový kořen a vyrobit z něj tinkturu k zevnímu mazání nebo přímo mast na pohmožděniny. Protože se kostivalový kořen vykopává spíše brzy na jaře nebo na podzim, zkuste v květnu sbírat jiné části této léčivky, nebo si i přesto kořen vykopejte, volte však k tomu účelu deštivé dny nebo podvečer, protože v době kdy nejvíce svítí slunce je léčivá síla kořene nejslabší.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje