Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Recept na čaj z kořene pampelišky neboli smetanky lékařské

Redakce

Redakce

2. 10. 2014

Známe ji všichni, roste téměř všude kolem nás, někteří ji dokonce považují za obtížný plevel. Ne každý však ví, že smetanka lékařská neboli pampeliška má obdivuhodné léčivé a očistné účinky na naše tělo.

Smetanka je známa převážně svým blahodárným působením na trávicí soustavu. Čistí a podporuje činnost jater, napomáhá tvorbě žluči, čímž usnadňuje trávení tučnějších jídel. Zároveň tato bylina pomáhá čistit ledviny a působí mírně močopudně.

Opominout bychom neměli ani její detoxikační účinek. Zbavuje totiž tělo jedů a čistí krev, čímž pozitivně ovlivňuje mimo jiné i kvalitu pleti. Vedle těchto účinků také snižuje cholesterol a přispívá ke snížení krevního tlaku.

Příprava čaje z pampelišky je jednoduchá

Čaj z pampelišky lze připravovat z čerstvých či sušených listů nebo kořene. Čaj z listů připravíme tak, že čtvrt hrnku čerstvých nebo jednu čajovou lžičku sušených listů zalijeme horkou vodou a necháme pět minut vylouhovat.

U sušeného kořene krátce povaříme jednu vrchovatou čajovou lžičku ve čtvrt litru vody a necháme louhovat patnáct minut.

Pampelišku můžeme i jíst

Svému zdraví můžeme také výrazně prospět, pokud budeme smetanku lékařskou běžně používat v kuchyni. Listy lze připravovat na způsob špenátu. Ideální je však jejich přidávání do salátů. Syrové a čerstvé jsou totiž bohaté na vitamín C, A, D, B, betakaroten, stejně tak jako na draslík, křemík a vápník. Obsahují dokonce o polovinu více železa než špenát.

Konzumovat lze i sušený rozmixovaný kořen, čímž můžeme ušetřit čas věnovaný přípravě čaje.

List i kořen chutnají lehce nahořkle, což opět vyhovuje našim často přetěžovaným játrům.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Recept na čaj z kořene pampelišky neboli smetanky lékařské