Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

Každá žena promenstruuje přibližně šest let svého života. Když už tedy menstruovat, tak pravidelně, že ano? Každé vynechání nebo posunutí cyklu nás dokáže pořádně rozhodit, a že těch různých poruch menstruace je! Z jakých důvodů k nim vlastně dochází, a co všechno můžeme udělat pro pravidelný cyklus? Není třeba se obávat žádných závažných příčin, za menstruační problémy totiž nejčastěji může ženská psychika.

Nepravidelná menstruace – diskuze a sdílení žen pomáhá

Ne všechny ženy chtějí mít děti. Ale ty které ano dobře vědí, že k otěhotnění je třeba mít pravidelný cyklus a mít ponětí o svých plodných a neplodných dnech. Vynechání cyklu ale neznamená jen možnost otěhotnění. Nepravidelnost může být vyvolána psychickými příčinami, hormonální nerovnováhou, silné krvácení mimo cyklus vám může klidně způsobit i prasklá cysta na vaječníku nebo endometrióza.

Problémy s nepravidelnou menstruací má velké procento žen. Právě jejich sdílení a diskuze na internetu mohou být velkou pomocí a podporou, protože nejčastější příčiny menstruačních výkyvů bývají psychické. Ženský cyklus je neskutečně citlivý na nejrůznější vnější i vnitřní vlivy, a ne vždy za poruchami cyklu stojí skutečné fyziologické problémy a vážnější onemocnění. Stačí jen trocha stresu a zpoždění cyklu je tu hned.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Nepravidelná menstruace – bylinky jsou lepší než hormony

Velkou pomocí mohou být bylinky a přírodní prostředky. Tělo si vytváří své hormony samo. Nač udržovat umělý cyklus a řešit situaci pomocí léků a hormonů? I žena v přechodu si dokáže srovnat své klimakterické potíže pomocí bylin. Mnozí gynekologové sami doporučují přírodní léčbu a do přirozených pochodů v organismu ženy nezasahují.

Pokud chodíte na pravidelné kontroly a necháváte si dělat jednou ročně cytologické vyšetření v rámci prevence rakoviny děložního čípku, nemusíte se v případě menstruačních potíží hned obávat nejhoršího. Příčinou ženských potíží totiž nejčastěji bývá psychosomatika a velká míra stresu, a na tyto nepříznivé faktory  skvěle zabírají bylinky. Které si tedy můžete dopřát?

Nepravidelná menstruace a přírodní léčba

Bylinky, které mohou pomoci srovnat cyklus, se považují za takzvaně ženské a doporučují se pít už minimálně týden před očekávaným začátkem menstruace, anebo v době, kdy se u vás začíná objevovat premenstruační syndrom a typické nalití prsou. Jednou z důležitých bylinek je kontryhel, který lze popíjet dlouhodobě a pravidelně. Nemá žádné vedlejší účinky a dokonce i skvěle chutná. Pomáhá nejen při nepravidelné menstruaci, ale také při bolestech, silném krvácení a nepříjemných projevech premenstruačního syndromu.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Kromě kontryhele je vhodný například také pupalkový olej, který můžete užívat pravidelně, a to v množství jednu čajovou lžičku denně. Kromě cenného nutričního obsahu a léčebných účinků je možné jej využít zevně, a to na různé ekzémy, lupénku, podrážděnou a suchou pokožku nebo klidně jako lubrikant.

Ženy, které mají problémy s menstruací, by neměly kouřit, pít alkohol a velké množství kávy. Pomáhá správná životospráva, otužování, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dodržování pitného režimu a cvičení dle Mojžíšové. U bolestivé menstruace je dobré doplnit si do těla hořčík a pojídat oříšky a semínka, například v podobě vynikajících ořechových past.

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Ztráta menstruace může mít různé příčiny

Nedostavila se vaše perioda? Příčiny mohou být různé. Neznamená to vždy pouze to, že budete mít dítě. Na vině vynechání menstruace může být především stres a psychika, každá životní změna hraje v tomto ohledu významnou roli. Menstruaci lze úplně ztratit po tragické události, která nás psychicky velmi zasáhla. Dalšími důvody mohou být velké životní změny, různá onemocnění, změna životního stylu a stravování, celkové psychické a fyzické vyčerpání organismu a někdy i docela obyčejné nastydnutí.

Pokud žije více žen na jednom místě, odjíždíte například na kolej, do nového spolubydlení nebo se stěhujete ke své kamarádce či přítelkyni, může velice brzy dojít k synchronizaci menstruace. Tento jev je zcela přirozený a prozatím nebyl racionálně vysvětlen. Často se objevuje na místech, kde pobývá více žen pohromadě, například ve vězení, v nemocnici, na kolejích, v kanceláři a podobně. Může tak dojít k vynechání, zpoždění nebo urychlení cyklu s ohledem na menstruaci ostatních žen, které pak začínají krvácet přibližně vždy ve stejnou dobu.

Častá menstruace po 40 letech jako příprava na přechod

U žen ve věku po čtyřicítce se může objevovat takzvaná častá menstruace, která nastává po méně než 23 dnech cyklu. V rámci jakési přípravy na přechod může postupně docházet k menstruačním výkyvům a nepravidelnostem cyklu. Menstruace tak může být častá, ale i zpožděná, delší nebo kratší. Výkyvy se mohou objevit v závislosti na psychice a hormonální nerovnováze. Objevit se může jak silnější krvácení, tak i výraznější průběh premenstruačního syndromu. Ten bývá spojený i s depresemi a prudkými výkyvy nálad. I když má žena nepravidelné krvácení nebo návaly, přesto to ještě neznamená, že by stále nemohla otěhotnět.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

Bylinky na srovnání menstruačního cyklu

Kontryhel – chuťově příjemná a neškodná bylinka, kterou můžete popíjet ve formě odvaru už od druhé poloviny cyklu. Pomáhá eliminovat napětí a bolest, působí protizánětlivě a upravuje hormonální hladiny.

Heřmánek – má protizánětlivý účinek a působí proti bolestem a křečím.

Hluchavka bílá – bývá součástí ženských čajových směsí. Používá se při gynekologických zánětech a k úpravě problematického cyklu.

Měsíček lékařský – silně protizánětlivá a antimykotická bylinka, která pomáhá nejen od zánětu, ale i od menstruačních bolestí, je velice vhodná i při přednádorových stavech a tvorbě myomů a cyst.

Řebříček obecný – výborná bylinka při veškerých menstruačních potížích, od nepravidelností a vynechání menstruace až po silnou a bolestivou menstruaci. Pomáhá i při endometrióze a poklesu dělohy.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?