Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Trápí vás silná a bolestivá menstruace? Udělala byste cokoli, aby se vaše menstruační bolesti alespoň o trochu zmírnily? Zapomeňte jednou provždy na růžové pilulky a vyzkoušejte alternativní medicínu! Bylinky akutní potíže sice nevyléčí, mohou však pomoci při odstranění příčin bolesti. Pokud začnete s jejich užíváním s předstihem, opakujících se bolestí vás zanedlouho zbaví. Proč vlastně ženy trpí silným menstruačním krvácením? Přečtěte si, které tipy a přírodní prostředky se doporučují na silnou a bolestivou menstruaci!

Příčiny silné a bolestivé menstruace

Příčiny silné a bolestivé menstruace mohou být různé. Každá žena je jiná a má zcela jiný průběh menstruace, který se v různých životních obdobích může měnit. Bolesti při menstruaci mohou souviset s tvorbou myomů a cyst, s hormonálními změnami, s endometriózou, s obrácenou dělohou či s potížemi v oblasti zad, například vyhřezlou ploténkou a podobně.

Mezi typické příčiny silné a bolestivé menstruace patří především hormonální nerovnováha mezi jednotlivými pohlavními hormony, růst děložní výstelky mimo dělohu, buď do vrstvy děložní svaloviny (adenomyóza), nebo zcela mimo dělohu, kde dochází k zánětu a krvácení endometria (endometrióza). Dále je to mnohdy i související výskyt cyst na vaječníku nebo děložních myomů.

Které tipy z alternativní medicíny můžete na silnou a bolestivou menstruaci vyzkoušet?

Kontryhelový čaj

V prvé řadě můžete vyzkoušet čaj z kontryhele obecného. Je velmi lahodný a chutný, dá se popíjet i dlouhodobě. Pomáhá srovnat hormonální hladiny, podporuje otěhotnění, v těhotenství pomáhá s udržením plodu, po porodu zase podporuje tvorbu mateřského mléka. Je vhodné pít ho v době očekávání prvních příznaků PMS, tedy alespoň týden před začátkem menstruace.

Kontryhel obsahují i některé ženské bylinkové čajové směsi, které jsou přímo určeny pro ženy trpící silnou a bolestivou menstruací.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Měsíček lékařský

Další cennou ženskou bylinkou je měsíček lékařský. Možná znáte již měsíčkovou mast na opruzeniny, ekzémy, plísně a popáleniny. Měsíček lékařský se připravuje i jako čaj, má silné dezinfekční, hojivé a regenerační účinky. Podporuje tvorbu žluče a pomáhá při jaterních nemocech a poruchách trávení, ale je i výbornou prevencí a léčbou všech ženských potíží. Popíjí se při výskytu cyst na vaječnících, při zánětlivých gynekologických onemocněních i při rakovině.

V souvislosti s menstruací uvolňuje a pročišťuje porodní cesty, pomáhá proti silným menstruačním křečím.

Čaj z maliníku

Čaj z maliníku znají těhotné ženy, které jej mohou popíjet v posledním trimestru. Je ale i lahodným čajem, který lze popíjet dlouhodobě. Je protizánětlivý a uvolňuje křeče hladkého svalstva, obsahuje také řadu cenných vitamínů. Pro své dezinfekční a svíravé účinky se popíjí též při průjmech a střevních infekcích. Pomáhá rovněž proti bolestem při menstruaci.

Hořčík ve stravě i jako doplněk stravy

Na menstruační křeče skvěle zabírá mít dostatek hořčíku a vápníku ve stravě. Je rovněž vhodné užívat hořčík alespoň týden až dva týdny před začátkem menstruace. Pokud míváte další projevy nedostatku hořčíku a trpíte například také tetanií, je lepší zaměřit se na vyšší dávky hořčíku prostřednictvím vhodného doplňku stravy či léku, který vám může předepsat lékař.

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Hořčík a vápník lze ve stravě čerpat například z ořechů a semínek, celozrnných obilovin a luštěnin, ale hořčík mají třeba i banány, kakao, hořčík a vápník najdeme i v datlích a fících. Oba tyto prvky jsou velmi důležité pro ženské záležitosti, ať už je to menstruace, tak třeba později i menopauza!

Omezení kávy a černého čaje

Je prokázáno, že nadměrná konzumace kofeinu, tedy nejčastěji kávy či silného čaje, způsobuje velké ztráty hořčíku. Tyto pochutiny, bez kterých se dnes mnohdy neobejdeme, však velmi podporují menstruační bolesti. Je proto vhodné to s kávou nepřehánět, a pokud vám prokazatelně kofein nedělá dobře, dobře, je nejlepší se mu vyhnout.

Homeopatika na silnou menstruaci

Na silnou menstruaci mohou zabrat i vhodně zvolená homeopatika. Jde však o dlouhodobější užívání a lék by měl být doporučen ideálně homeopatem na míru. Záleží také na tom, v jaké potenci daný lék užíváte. Při menstruačních bolestech lze vyzkoušet například léky Sabina, Veratrum album, Phytolacca decandra, Viburnum opulus, Caulophyllum, Chamomilla, Cimicifuga a mnohé další. Léky je třeba začít užívat ještě před nástupem PMS, tedy přibližně týden před menstruací.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

Aromaterapie při menstruaci

Proti silným menstruačním křečím může pomoci i aromaterapie. Vhodné jsou kvalitní 100 % esenciální oleje, které lze vdechovat pomocí aromalampy, nebo je možné i provést velmi jemnou masáž podbřišku a křížové oblasti s nanesením rostlinného oleje, do kterého přidáme pár kapek zmíněného esenciálního oleje.

Vybrat si můžete například tyto ženské oleje: muškát, šalvěj, růži, pomerančové květy (neroli), jemnou mandarinku, tymián či heřmánek.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou