Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Trápí vás podivné příznaky, brnění končetin, nemůžete popadnout dech a cítíte se fyzicky slabí až na omdlení? Může jít o tetanii, která se projevuje širokou škálou projevů a mnoha lidem opravdu velmi ztrpčuje život. Jak poznáme, že by mohlo jít o tetanii a jak s tímto syndromem žít?

Tetanie: Příznaky mohou být rozmanité

Víte, co je to tetanie a jak se projevuje? Velkou roli často hraje stres, křehká psychika, sklony k neurózám a nedostatek hořčíku a vápníku, které stres nebo nezdravý způsob života rychle spotřebovávají. Tetanie se projevuje zvýšenou nervovou dráždivostí a křečemi, což často velmi úzce souvisí s vyčerpáním hořčíku v organismu. U tetanie se vždy musí hořčík (magnezium) doplňovat. Tetanie se může projevovat jako důsledek zcela vyčerpaného organismu, ale mnohem častěji se jedná o syndrom, který se objevuje v průběhu života u daného jedince opakovaně. Jaké jsou tedy konkrétní projevy a příznaky zvýšené nervosvalové dráždivosti – tetanie?

 • mravenčení a brnění rukou, rtů a jazyka
 • svalové křeče rukou a nohou, které se mohou objevovat i po celém těle
 • křečovité sevření rukou – tzv. porodnická ruka
 • neklid, úzkost, pocit sucha v ústech, nevolnosti nebo pocity na omdlení
 • závrať, bušení srdce
 • dušnost, dechové potíže a pocit dechové nedostatečnosti
 • pocit, že ztratíte vědomí
 • nervová a fyzická slabost, třes, zimnice
 • křeče čelisti a třes rtů, sevření svalů na krku, knedlík v krku
 • přecitlivělost na hluk, světlo, pachy
 • mžitky před očima, dvojité vidění
 • brnění a mravenčení těla při dotyku druhé osoby
 • křeče lýtek
 • syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou znemožňuje spánek. Pomůže přírodní medicína?

Jak poznat tetanii a odlišit ji od příznaků jiného neurologického onemocnění?

Tetanie je sama o sobě dost nepříjemným syndromem, který postihuje nejčastěji ženy a dospívající. Zvýšená nervosvalová dráždivost se objevuje také u modelek, sportovců a osob, které mají povolání náročné na psychickou a fyzickou kondici. Proto vlastně nemusíte být nijak nadšení ani tím, když vám neurolog oznámí, že máte jenom tetanii a že se nejedná o žádné vážné neurologické onemocnění, jehož příznaky jsou mnohdy podobné. Ani tetanie totiž rozhodně není nic příjemného. O která neurologická onemocnění s podobnými příznaky tedy jde?

Podobně jako tetanie se může projevovat například borelióza nebo roztroušená skleróza. Projevy tetanie mohou také připomínat příznaky syndromu vyhoření a psychického vyčerpání organismu, s čímž tetanie také velmi úzce souvisí. Silný tetanický záchvat je někdy k nerozeznání od epileptického záchvatu, případně se podobá také záchvatu panické úzkosti. Proto je u každého pacienta, který má tyto výše uvedené příznaky, nejprve potřeba udělat důkladné neurologické vyšetření, aby se vyloučila například epilepsie a další závažná neurologická onemocnění. Tetanie může také vypadat jako různé neurastenie nebo neuropatie.

Panická ataka útočí bez varování. Příčinou jsou často potlačované emoce

Příčiny tetanie: Nedostatek hořčíku není jediný problém!

Jako příčiny tetanie se uvádí stres a křehká psychika, protože k tetanii častěji dochází u citlivých, senzitivních, lidí, kteří nemají tolik odolné nervy. Zásadními příčinami tetanie bývají:

 • dlouhodobá psychická zátěž
 • nedostatek hořčíku
 • nedostatek vápníku a draslíku
 • nedostatek vitamínů skupiny B
 • nedostatek vitamínu D
 • nedostatek spánku
 • nesprávná životospráva
 • nedostatek tekutin
 • chudokrevnost a nedostatek železa
 • vliv snížené produkce některých hormonů
 • toxiny v organismu, alkohol, kofein (káva i čaj), drogy
 • nedostatek bílkovin
 • hyperventilace – zrychlené dýchání

Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?

Hyperventilační tetanie a další druhy tetanie

Vyvolat tetanický záchvat může také hyperventilace, tedy zrychlené dýchání, například při sportu, tanci, při sexu nebo při velkém nervovém vypětí. Dochází tak k překysličení organismu a následně k respirační alkalóze, díky které v organismu vzniká nedostatek vápníku. Hyperventilace může způsobit i silné křeče celého těla, které připomínají epileptický záchvat. Důležité je se vždy uklidnit a zpomalit svůj dech. Potíže pak odezní. Důležité je, aby se osoby trpící hyperventilační tetanií vyvarovaly užívání alkoholu, kofeinu a také drog.

Latentní tetanie a porod

Latentní tetanie se vyskytuje nejčastěji, i když existuje několik druhů tetanie podle příznaků a projevů. Každý člověk s tetanií by měl podle své diagnózy přistupovat ke svému zdraví a snažit se eliminovat rizika projevů tetanie nebo tetanických záchvatů. Není to jen úkol dotyčného, ale především také jeho okolí a těch nejbližších. Ženy s tetanií, které jsou těhotné, bývají více sledovány, užívají velké dávky hořčíku, železa a vitamínů skupiny B, aby se předešlo silným tetanickým křečím a dalším projevům tetanie jako je dušnost a podobně.

Pokud jste těhotná, máte tetanii a bojíte se, že neudýcháte porod a mohla byste dostat silné křeče, je třeba abyste zůstala co nejvíce v klidu a svou situaci prodiskutovala se svým lékařem. Pokud není vážný důvod, tetanie nemusí být indikací k císařskému řezu.

Neurogenní tetanie a sport

Zatímco latentní tetanie označuje sklony ke křečím a klasickým projevům tetanie, neurogenní tetanie nebo spasmofilie či neuropatická tetanie označují jen další druhy tetanie, která se vesměs projevuje vždy podobně a její dopad na organismus je naprosto stejný. U neurogenní tetanie se doporučuje opatrně se sportem a vyhýbat se situacím, kdy by mohlo docházet k hyperventilaci a svalovému vyčerpání, což by okamžitě vedlo ke křečím a k dalším nepříjemným projevům tetanie.

Důležité je užívat hořčík ve velkém množství a mít dostatek tekutin, správně prodýchávat a nezapomínat na zdravou stravu a dostatek proteinů.

Nedostatek hořčíku způsobuje hlučnost, agresivitu i infarkt

Tetanie a drogy

Tetanie a drogy, to nejde zrovna moc dohromady. Nejen alkohol a přemíra kofeinu, ale také nikotin a další různé drogy, léky a návykové látky zvyšují pravděpodobnost tetanického záchvatu a riziko častých a nepříjemných projevů tetanie.

Léčba tetanie a alternativní metody

Tetanie se nedá léčit, jde o syndrom, jehož příčiny mohou být různé a v průběhu života se u citlivějších jedinců opakují. Důležité je naučit se projevům tetanie předcházet, užívat dostatek minerálů a vitamínů, především hořčíku, ale i mnohých dalších, a snažit se eliminovat negativní působení stresu na organismus. Jde o onemocnění citlivých nervů, proto si své nervy musíme zkrátka chránit a udržovat se v psychické pohodě a dobré fyzické kondici.

Úlevu přináší v tomto případě také různé alternativní terapie, psychoterapie, aromaterapie, arteterapie, homeopatie, relaxační a dechové techniky.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!