Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Myomy v děloze způsobí i neplodnost. Jak je léčit a vyhnout se odstranění dělohy?

Myomy v děloze mohou pěkně potrápit. O co vlastně jde? Proč vznikají, jak je poznáme, jak se diagnostikují a co mohou způsobovat? Jsou děložní myomy nebezpečné? Jak lze pokusit se pomoci si sami předtím, než lékař přikročí k radikálnímu řešení – odstranění dělohy?

Co je děložní myom?

Děložní myom (leiomyom, fibrom) je nezhoubný nádor, který se vyskytuje v děloze. Vyskytuje se u více než 40 % žen. Myomy se rozdělují na různé typy myomů podle toho, jakou část děložní sliznice zasahují. Mohou vyrůstat uvnitř děložní stěny, prorůstat děložní stěnou, nebo i zcela deformovat dělohu. Myomů tedy může být několik typů, a to ve velikosti od několika milimetrů až po obrovské myomy velké desítky centimetrů. Objevují se zejména v plodném období života ženy, po menopauze ustupují. Není třeba se bát, myomy jsou opravdu v 90 % případů nezhoubné, tedy benigní, nejedná se o rakovinu.

Příčiny vzniku myomů v děloze

Za příčinou vzniku myomů většinou stojí hormonální vlivy, zejména vysoká hladina estrogenů. V případě vyšší koncentrace těchto ženských pohlavních hormonů může žena trpět na různé cysty na vaječnících, anebo na výskyt děložních myomů. Leckde se uvádí, že užívání hormonální antikoncepce růst myomů nezvyšuje. To však nebývá pravda. Záleží na konkrétním hormonálním složení antikoncepčního přípravku, navíc HA se někdy používá také při léčbě myomů. Užívání HA je vždy velký zásah do těla, stejně jako hormonální substituční léčba a tyto vlivy, stejně jako řada dalších, způsobují hormonální nerovnováhu v těle, která pak může mít za následek další vznik děložních myomů.

Svou roli ale také hraje i dědičnost. Rizikovým faktorem pro vznik myomů je obezita a nezdravý životní styl, přemíra cukru a bílé mouky ve stravě, ale také například konzumace potravin obsahujících hormony, například kuřecího masa a podobně. Kouření a počet porozených dětí zase naopak působí jako ochrana proti vzniku myomů. Ovšem kouření zde nikdo nechce v žádném případě obhajovat a vzhledem k jiným nežádoucím účinkům je lepší se cigaretám, stejně jako alkoholu, vyhnout obloukem.

Myomy na děloze se také ve vyšší míře vyskytují u žen nad 30 let, které ještě nerodily. Proto těhotenství také působí proti tomu, aby se myomy v děloze tvořily. Dalším problémem může být snížená funkce štítné žlázy. To vede k vyšší tvorbě estrogenů ve vaječnících a tím pádem také ke tvorbě děložních myomů.

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?

Myom na děloze – příznaky

Jak poznat myom v děloze? Jaké příznaky se v případě děložních myomů objevují? Mnohé ženy myomy v děloze ani nepoznají, pokud jsou ještě myomy malé. Pokud však rostou, zesilují se také jejich příznaky. Jaké projevy tedy myomy v děloze mají?

  • silné menstruační krvácení
  • bolestivé menstruační krvácení
  • nepravidelné menstruační krvácení
  • špinění před a po menstruaci
  • bolesti břicha a zad v pánevní oblasti
  • časté močení nebo tlak a nucení na močení
  • případné bolesti při pohlavním styku
  • myomy v těhotenství bohužel často mohou zapříčinit potrat či předčasný porod!
  • bývají příčinou neplodnosti v plodném věku ženy!

Diagnostika myomu v děloze

Diagnostika děložních myomů probíhá v ordinaci gynekologa. Provádí se podrobné ultrazvukové vyšetření, někdy je přínosem také podrobnější zobrazovací metoda – magnetická rezonance. Je možné také vyšetřit dělohu pohmatem a provést laboratorní vyšetření krve a stanovení hladin hormonů.

Léčba děložního myomu

Cílem je ženám s myomy na děloze umožnit donosit a porodit zdravé dítě. Malé myomy stačí pouze sledovat, žena chodí na pravidelné kontroly co půl roku. Obvykle se jedná o myomy o velikosti do 2 cm.

Dalším terapeutickým postupem je farmakologická léčba, která se neobejde bez užívání hormonů. Konkrétní hormonální přípravky se mohou podávat i injekční formou, ale může jít i o užívání hormonální antikoncepce nebo zavedení tělíska. Efekt není dlouhodobý, problémy se vracejí, není to ideální řešení, neboť užíváním dalších hormonů vzniká další hormonální nerovnováha a myomy nezmizí. Navíc tyto hormony nejsou vhodné pro ženy, které plánují rodinu. Kromě toho se mohou podávat i léky snižující krvácivost myomů.

Existuje poměrně nový přípravek, který zastavuje krvácení, obnovuje normální menstruační cyklus a redukuje objem myomů. Tento lék se nazývá Esmya (ulipristal acetát), ale nově se nedoporučuje užívat kvůli vysokému riziku poškození jater.

Operace děložního myomu

Další možností v léčbě myomů je už chirurgické řešení myomů v děloze. Operativní odstranění děložních myomů probíhá u žen, které mají více velkých myomů, hrozí jim neplodnost a mají spoustu nepříjemných doprovodných symptomů. Pokud je děloha prorostlá myomy, zvažuje se také možnost hysterektomie, tedy úplného odstranění dělohy. Někdy se odstraní je konkrétní jeden myom (či více drobných myomů) a děloha zůstane zachována. Tyto operace se často provádějí laparoskopicky.

Děložní myom – alternativní léčba

Z hlediska alternativní medicíny se u léčby myomů na děloze doporučuje provést detoxikaci a změnit životní styl, zejména stravu. Je vhodné vyloučit ze stravy cukr a mouku, mléko a mléčné produkty, emulgátory a chemii, která se nachází jak v jídle, tak v běžných kosmetických a hygienických přípravcích. Důležitý je dostatek pohybu, v případě nadváhy snažit se zhubnout, jíst dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných obilovin, vlákniny a pít hodně čisté vody. Pomáhá také vyloučit potraviny s obsahem hormonů či fytoestrogenů, nepít bylinkové čaje podporující tvorbu estrogenů. Určitě je vhodné poradit se s odborníkem na alternativní medicínu, který tomu rozumí.

Je vhodné věnovat pozornost také játrům a štítné žláze. Pokud máme spíše sníženou funkci štítné žlázy a ještě nemáme diagnostikovanou hypotyreózu a nebereme hormony, pouze jsme sledováni na endokrinologii, i přesto již může probíhat v našem těle masivní hormonální nerovnováha se všemi nepříjemnými důsledky. V tomto případě je vhodné sáhnout po přírodním přípravku, který přirozeně stimuluje činnost štítné žlázy.

Je také dobré posílit činnost jater vhodnými bylinnými produkty a zaměřit se též na emoční stránku a psychiku. K tomu nám mohou dopomoci i homeopatika a různé formy alternativní terapie.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Myomy v děloze způsobí i neplodnost. Jak je léčit a vyhnout se odstranění dělohy?