×
WomanOnly

Hysterektomie neboli odstranění dělohy. Operace, která může zachránit život

Hysterektomie
Zdroj: Shutterstock

Hysterektomie, neboli odstranění dělohy, je opředená řadou mýtů. Když se žena dozví, že by ji měla podstoupit, často se začne bát o svůj intimní život nebo sebevědomí. Má pocit, že už pak vlastně ani nebude ženou. To je ale omyl. Naopak! Hysterektomie často zachraňuje život a zdraví. Jak zákrok probíhá a co se děje po něm?

Co obnáší hysterektomie

Hysterektomie je operační zákrok, při kterém lékaři ženě odstraní dělohu. Nejčastějšími důvody jsou nezhoubné nádory v podobě myomů, které nelze jednotlivě odstranit. Hysterektomie se provádí při podezření na onemocnění, která by mohla ženu ohrozit na životě, při rakovinovém bujení na děložní sliznici, v případě zhoubného nádoru na čípku a při neztišitelném krvácení. U nádorů je někdy nutné odstranit i jeden nebo oba vaječníky.

Rozeznáváme totální hysterektomii (celkovou), kdy je odstraněno děložní tělo, dno a hrdlo, a částečnou, kdy lékaři odoperují děložní tělo, ale zbytek dělohy zůstane zachován.

Vaginoplastika – tabu, módní výstřelek nebo běžná operace

Jak hysterektomie probíhá?

Provádí se bud břišní cestou, vaginálně, nebo laparoskopicky. Také je možné kombinovat laparoskopii a vaginální operaci. Metodu volí lékař podle důvodu operace. Nejšetrnější je právě vaginální způsob, kdy je žena bez jizvy a doba léčby po hysterektomii je minimální. Z nemocnice domů může žena odejít už druhý nebo třetí den.

Laparotomická hysterektomie

Řez se vede přes břicho. Lékaři používají laparotomii u operací většího rozsahu (často právě u rozsáhlých zhoubných nádorů).

Laparoskopická vaginální hysterektomie

Tato metoda patří k těm nejpoužívanějším a velmi šetrným. Do břicha se udělají tři malé řezy a zavede se laparoskop (zobrazovací zařízení) a chirurgické nástroje. Celou operaci dokončí lékař vaginálně.

Vaginální hysterektomie

Zákrok je veden přes pochvu a otevření poševní klenby. Je to vhodný způsob pro starší ženy, které mají potíže s udržením moči, protože operace je často spojena spolu s plastickými úpravami pánevního dna.

Komplikace hysterektomie

Po radikální hysterektomii je pochva zkrácená, takže se může léčba mírně prodloužit. Někdy mohou přijít určité komplikace:

 • poškození močových cest, cév v malé pánvi, tenkého a tlustého střeva
 • chvíli po operaci se může objevit problém s vyprazdňováním močového měchýře
 • pokud žena trpěla před operací nějakou infekcí nebo infekce operaci komplikovala, musí dostat antibiotika
 • v případě poranění velkých cév v dutině břišní musí žena dostat krevní transfúzi, a i s ní jsou spojená mírná rizika
 • ve vzácných případech dochází k neprůchodnosti střev, někdy k trombóze a následné embolii, k nedokonalému zhojení kožní jizvy apod.

Pokyny po hysterektomii

Hned po operaci musíte počítat s horším vylučováním moči, obtížnějším vyprazdňováním, otokem kolem rány. V nemocnici musíte po operaci strávit dva až pět dnů. Pokud vás trápí bolest po hysterektomii, dostanete léky na bolest a jste pravidelně kontrolována. Určitě je dobré snažit se co nejdříve projít, protože chůze pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin v nohou. V procházkách pokračujte i po návratu domů. Určitě se ale během regenerace vyvarujte zvedání těžkých předmětů, jejich nošení, tlačení nebo tažení. Samozřejmě je po nějakou dobu zakázaný pohlavní styk.

V případě vaginální nebo laparoskopické operace se můžete vrátit ke svým aktivitám během tří až čtyř týdnů. U břišní operace počítejte raději s delší rekonvalescencí. Samozřejmostí by měla být neschopenka po hysterektomii, dokud se nezotavíte.

Předčasná menopauza a nemožnost otěhotnět

Po odstranění dělohy žena už nemůže otěhotnět, nemenstruuje a někdy může přijít menopauza, i když jsou zachovány vaječníky. V případě totální hysterektomie přichází menopauza zcela určitě i se všemi důsledky. Objevuje se pocení, návaly horka, změny nálad, suchost sliznice, vysoký krevní tlak, změny krevního cukru apod. Některé potíže lze řešit podáváním hormonálních přípravků, zvláště jedná-li se o mladou ženu, která má na menopauzu ještě mnoho času. Proto je velmi důležité zvažovat, zda se odstraní jen děloha, nebo i vaječníky a vejcovody. Operatér se často rozhoduje až na sále podle konečného nálezu.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Existuje alternativa k hysterektomii?

Hysterektomie patří k velmi častým chirurgickým zákrokům u žen. Považuje se za bezpečnou a relativně bezrizikovou operaci. Ne vždy je tou nelepší volbou pro každou ženu. Zejména tehdy, touží-li žena ještě po dítěti. Alternativu lze volit v případě, kdy samozřejmě není ohrožen život.

Spoustu problémů lze léčit i jinými způsoby. Při léčbě endometriózy lze využít hormonální terapii, fibroidy se dají léčit jinou operací, při které ale děloha zůstane zachována. V případě rakoviny je ovšem hysterektomie v podstatě jedinou a tou nejlepší možností.1 Komentář Hysterektomie neboli odstranění dělohy. Operace, která může zachránit život

 1. Co to je proboha za řeči? Kdo tohle psal? Neumětel co mluví holé nesmysly? Já nejsem lékař, ale vím toho mnohem víc.
  Tato operace má pouze význam, pokud má žena rakovinu. Následky této operace nejsou banální, jak zde říkáte. Děloha mám význam po celý život! Vytváří prostaglandiny, látky pro pohodu ženy. A vaječníky v 50 letech práci nekončí, naopak, přestává fungovat uvolnění vajíček a nastupuje jejich vnitřní hormonální práce.
  Děloha nese ostatní orgány, které jsou připojeny k páteři. Často má žena po operaci obrovské problémy se zády. Střeva pak klesnou dolů a dostává inkontinenci i z důvodu , že svaly, které drží dělohu, jsou přeříznuté a už pak nedrží.
  Dále hormonální změny. Víte, že zdraví vaječníků souvisí s dělohou a naopak? Jsou totiž mezi sebou vzájemně propojeny. Často se totiž stane, že ženy vaječníky po op.selžou a jinak selhávají i předčasně.
  Dále víte, že tato operace ohrožuje srdce žen? Tak třeba pokud se vezme jen děloha, tak stoupne riziko srdečních onemocnění o 300% ? Pokud se vezmou i vaječníky je toto riziko 700% !!! A víte, že tato operace souvisí i s pozdější rakovinou, neboť tělo se posléze zhroutí jak hormonálně, fyzicky, psychicky. U žen po této op. se pak vyskytuje riziko všech rakovin . Bylo prokázána rak. plic, kolorektální karcinom, ledvin, štítné žlázy, mozku,.. Také je velmi častý výskyt demence. Jsou na to výzkumy, které si každá dnes umí vyhledat. Tak tady neoblbujte nic netušící ženy, aby Vám skákaly na toto jak na pohádku. Je to snad Váš nebo čí záměr takto zde ,,ohlupovat ženy?“ Jaký Vám to přináší zisk? Nebo je to pouhá reakce na to, že ženy dnes už neskočí na takové lži, a tak musíte ohlupovat ještě ty, co si to nenačetly? Jste muž nebo žena a v čím zájmu tady píšete tyto kecy? !!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*