×
WomanOnly

Hysterektomie neboli odstranění dělohy. Operace, která může zachránit život

Hysterektomie
Zdroj: Shutterstock

Hysterektomie, neboli odstranění dělohy, je opředená řadou mýtů. Když se žena dozví, že by ji měla podstoupit, často se začne bát o svůj intimní život nebo sebevědomí. Má pocit, že už pak vlastně ani nebude ženou. To je ale omyl. Naopak! Hysterektomie často zachraňuje život a zdraví. Jak zákrok probíhá a co se děje po něm?

Co obnáší hysterektomie

Hysterektomie je operační zákrok, při kterém lékaři ženě odstraní dělohu. Nejčastějšími důvody jsou nezhoubné nádory v podobě myomů, které nelze jednotlivě odstranit. Hysterektomie se provádí při podezření na onemocnění, která by mohla ženu ohrozit na životě, při rakovinovém bujení na děložní sliznici, v případě zhoubného nádoru na čípku a při neztišitelném krvácení. U nádorů je někdy nutné odstranit i jeden nebo oba vaječníky.

Rozeznáváme totální hysterektomii (celkovou), kdy je odstraněno děložní tělo, dno a hrdlo, a částečnou, kdy lékaři odoperují děložní tělo, ale zbytek dělohy zůstane zachován.

Vaginoplastika – tabu, módní výstřelek nebo běžná operace

Jak hysterektomie probíhá?

Provádí se bud břišní cestou, vaginálně, nebo laparoskopicky. Také je možné kombinovat laparoskopii a vaginální operaci. Metodu volí lékař podle důvodu operace. Nejšetrnější je právě vaginální způsob, kdy je žena bez jizvy a doba léčby po hysterektomii je minimální. Z nemocnice domů může žena odejít už druhý nebo třetí den.

Laparotomická hysterektomie

Řez se vede přes břicho. Lékaři používají laparotomii u operací většího rozsahu (často právě u rozsáhlých zhoubných nádorů).

Laparoskopická vaginální hysterektomie

Tato metoda patří k těm nejpoužívanějším a velmi šetrným. Do břicha se udělají tři malé řezy a zavede se laparoskop (zobrazovací zařízení) a chirurgické nástroje. Celou operaci dokončí lékař vaginálně.

Vaginální hysterektomie

Zákrok je veden přes pochvu a otevření poševní klenby. Je to vhodný způsob pro starší ženy, které mají potíže s udržením moči, protože operace je často spojena spolu s plastickými úpravami pánevního dna.

Komplikace hysterektomie

Po radikální hysterektomii je pochva zkrácená, takže se může léčba mírně prodloužit. Někdy mohou přijít určité komplikace:

  • poškození močových cest, cév v malé pánvi, tenkého a tlustého střeva
  • chvíli po operaci se může objevit problém s vyprazdňováním močového měchýře
  • pokud žena trpěla před operací nějakou infekcí nebo infekce operaci komplikovala, musí dostat antibiotika
  • v případě poranění velkých cév v dutině břišní musí žena dostat krevní transfúzi, a i s ní jsou spojená mírná rizika
  • ve vzácných případech dochází k neprůchodnosti střev, někdy k trombóze a následné embolii, k nedokonalému zhojení kožní jizvy apod.

Pokyny po hysterektomii

Hned po operaci musíte počítat s horším vylučováním moči, obtížnějším vyprazdňováním, otokem kolem rány. V nemocnici musíte po operaci strávit dva až pět dnů. Pokud vás trápí bolest po hysterektomii, dostanete léky na bolest a jste pravidelně kontrolována. Určitě je dobré snažit se co nejdříve projít, protože chůze pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin v nohou. V procházkách pokračujte i po návratu domů. Určitě se ale během regenerace vyvarujte zvedání těžkých předmětů, jejich nošení, tlačení nebo tažení. Samozřejmě je po nějakou dobu zakázaný pohlavní styk.

V případě vaginální nebo laparoskopické operace se můžete vrátit ke svým aktivitám během tří až čtyř týdnů. U břišní operace počítejte raději s delší rekonvalescencí. Samozřejmostí by měla být neschopenka po hysterektomii, dokud se nezotavíte.

Předčasná menopauza a nemožnost otěhotnět

Po odstranění dělohy žena už nemůže otěhotnět, nemenstruuje a někdy může přijít menopauza, i když jsou zachovány vaječníky. V případě totální hysterektomie přichází menopauza zcela určitě i se všemi důsledky. Objevuje se pocení, návaly horka, změny nálad, suchost sliznice, vysoký krevní tlak, změny krevního cukru apod. Některé potíže lze řešit podáváním hormonálních přípravků, zvláště jedná-li se o mladou ženu, která má na menopauzu ještě mnoho času. Proto je velmi důležité zvažovat, zda se odstraní jen děloha, nebo i vaječníky a vejcovody. Operatér se často rozhoduje až na sále podle konečného nálezu.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Existuje alternativa k hysterektomii?

Hysterektomie patří k velmi častým chirurgickým zákrokům u žen. Považuje se za bezpečnou a relativně bezrizikovou operaci. Ne vždy je tou nelepší volbou pro každou ženu. Zejména tehdy, touží-li žena ještě po dítěti. Alternativu lze volit v případě, kdy samozřejmě není ohrožen život.

Spoustu problémů lze léčit i jinými způsoby. Při léčbě endometriózy lze využít hormonální terapii, fibroidy se dají léčit jinou operací, při které ale děloha zůstane zachována. V případě rakoviny je ovšem hysterektomie v podstatě jedinou a tou nejlepší možností.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*