Menu
WomanOnly
Plastické operace

Vaginoplastika – tabu, módní výstřelek nebo běžná operace

Redakce

Redakce

18. 7. 2018

Vaginoplastika je chirurgický zákrok, kterým se zužuje poševní vchod nebo celá pochva. Tkáně ženského genitálu ztrácejí elasticitu v důsledku porodu nebo věkem. To může vést nejen ke snížené citlivosti při sexu, ale také k inkontinenci. Mezi odborníky i laiky panují na vaginoplastiku protichůdné názory. Někteří jsou přesvědčeni, že se jedná o běžnou plastickou operaci, která dokáže vylepšit sexuální život a pomoci s problémy s únikem moči. Nejnovější lékařské studie z Velké Británie naopak ukazují, že vaginoplastika spíš škodí, než pomáhá. Jaké jsou tedy výhody a rizika plastické operace pochvy? Jedná se o operaci, která dokáže fyzicky či psychicky pomoci, nebo se jedná o výstřelek plastické chirurgie?

Vaginoplastika a její průběh

O vaginoplastice se začalo mluvit kolem roku 2000 a první operace proběhly v roce 2005 ve Spojených státech. Do České republiky se tento trend dostal o 5 let později. Jedná se o kompletní plastickou operaci, při níž se zužuje rozšířená pochva nebo poševní vchod. Samotný zákrok probíhá v celkové anestezii a netrvá déle než hodinu a půl. Rekonvalescence zabere zhruba 6 týdnů, během nichž je nutné se vyhnout sexuální aktivitě a přísně dodržovat hygienu. Stehy se obvykle vstřebají samy. Operace přijde na deset až patnáct tisíc korun. Po úplném zahojení je nutné pravidelně cvičit speciální cviky na zpevnění pánevního dna. Vaginoplastika může být buď přední, nebo zadní a v některých případech bývá spojená i s plastikou hráze. Někdy se ke zpevnění pochvy používají také speciálně vyvinuté pásky. Právě ty ve Velké Británii čelily silné kritice veřejnosti i odborníků, která nedávno vedla k zákazu jejich používání.

Jak zpevnit pánevní dno. 15 minut cvičení zlepší vaše sexuální prožitky

Vaginoplastika – pro a proti

Obvykle se kladně k vaginoplastice vyjadřují ženy, které mají pozitivní vztah k estetické medicíně. Kromě toho, že může plastická operace vaginy pomoci při problémech s únikem moči, mnohem častěji jde ženám o tzv. rejuvenaci, tedy omlazení. Při něm se obnoví elasticita tkání, kterou mají na svědomí nejčastěji porody nebo věk. Inkontinence se dá řešit i méně invazivními způsoby, mezi něž patří posilování pánevního dna nebo medikamenty. Nejedná se tedy o nezbytný zákrok, což je hlavním argumentem pro odpůrce. Pro ně se jedná o nepřirozený zásah do organismu. Naopak ženy, které operaci podstoupily, si nejčastěji pochvalují zvýšení kvality sexuální života a s tím spojené lepší partnerské vztahy. Protistrana zase namítá, že vaginoplastika je výmysl plastické chirurgie, za kterým se skrývá snaha inkasovat od pacientů další peníze. Své tvrzení opírají o fakt, že s plastickou operací přišli dříve než gynekologové právě plastičtí chirurgové. Dalším argumentem je i statistika, která ukazuje, že s nápadem na vaginoplastiku přicházejí většinou partneři, kteří už ze sexu nemají takové potěšení jako dříve.

Plastika není jen krásná aneb proč bychom měli poslouchat názory chirurgů

Zabijácké zpevňující pásky

Zpevňující páska používaná při vaginoplastice

Zpevňující páska používaná při vaginoplastice

Jednou z metod, kterou vaginoplastika využívá, je zavedení speciálních zpevňujících pásek. Jedná se v podstatě o plastové pletivo, které vaginu nebo daný orgán (tato metoda se využívá například i v močovém měchýři při problémech s únikem moči) přidržují a fixují. Do loňského roku se lékaři domnívali, že se jedná o naprosto bezpečný a efektivní zákrok. Pak ale britský list The Guardian zveřejnil svědectví 15 žen, které kvůli zpevnění vagíny těmito páskami utrpěly vážné zdravotní problémy. Následovala vlna svědectví dalších žen, jež měly po zákroku nesnesitelné bolesti, infekce a další komplikace, jako byly problémy s močením. V některých případech dokonce došlo i ke zraněním genitálií během sexuálního styku. Britská zdravotnická organizace WHS v důsledku zdravotnického skandálu letos zakázala používání zpevňujících pásků při vaginoplastice. Tím anglické zdravotnictví vyslalo světu jasný signál, co si o plastických úpravách vagíny myslí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vaginoplastika – tabu, módní výstřelek nebo běžná operace